title
title
title
title
title
title
מומלץ לנכדים

מר טיגריס מתפרע - כתב ואייר פיטר בראון  הוצאת כנרת

 

 

 

 בינינו, לא מתחשק לכם לפעמים להפסיק להתנהג יפה, לעשות כרצונכם ואפילו להיות פראיים? לא כדאי מדי פעם למצוא זמן לעשות דברים שאינם מקובלים ורק לא לפגוע באחרים?

ספר זה נותן לגיטימציה למרדנות ולהתנהגות פרועה, כחלק הכרחי מן ההתפתחות הילדית והאנושית, תהליך שמוביל בסופו של דבר את הילדים לקבל את האחר ולקבל את עצמם.

הסיפור מתרחש בעיר של קרנפים, פילים, דובים ושאר יונקים ההולכים על שתיים.

הכל מתחיל כשמר טיגריס, שאינו מרוצה מחייו האפרוריים, רוצה להשתחרר ורוצה לכייף. הוא מוותר על חליפתו, מתחיל ללכת על ארבע והופך לחיית פרא.

שאר החיות נבוכים ומבולבלים ואומרים לו ללכת ליער, כי כך נאה לטיגריס שנראה כך.

מר טיגריס רץ אל היער בשמחה, מאושר להתפלש במימי המפל ולטפס על העצים, אך מהר מאד הוא חש בודד  "הוא התגעגע לחברים שלו, הוא התגעגע לעיר, הוא התגעגע הביתה" וחוזר אל חבריו בעיר ומגלה שהליכה על ארבע נכנסה לאופנה.  חבריו שמחים יותר, השתנו ואפילו הפכו פראיים.

כך מר טיגריס, שבחר ללכת עם תחושותיו הפנימיות ולו לזמן קצר, לא רק שהפך את חייו למאושרים יותר, אלא שהשינוי שחל בו גרם לשינוי אצל הסובבים אותו ושינה את העיר כולה.

בדרך זו הספר גם עוסק בכוח שיש ליחיד בתוך ההמון ובחשיבות של השוני אצל האחר.

האיורים בנויים מצורות סימטריות בצבעי אפור-חום-שחור וכתום, המותאם לטיגריס ומבליט את ייחודו. הטקסט מאד מצומצם, ולמרות שכתוב ש"כולם היו מרוצים מהחיים", עיניהם כבויות ופיהם ישר ועגום. הבעות הפנים של הדמויות והניגודים שמופיעים בצבע, בין העיר ליער, שם הכל ירוק בגוונים שונים ועליזים, הם שיוצרים את האפקט הרגשי, הרבה יותר מהמילים הבודדות.

הספר מסתיים במלים: "עכשיו מר טיגריס הרגיש חופשי להיות הוא עצמו וכך גם כל האחרים". וכל האחרים נראים מקפצים, עליזים ושמחים בדיוק כמו מר טיגריס.

 

ספר ילדים מלא השראה על מקומו של היחיד בחברה ועל יכולתו לשנות אותה מבחוץ ומבפנים.