title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - בעקבות מסע הרבנים

בעקבות מסע הרבנים

יצאנו, בעקבות מסע הרבנים במושבות הגליל בחמישי האחרון.

עלינו אל המיניבוס ויצאנו לדרך עם שמוליק שפרמן שהגיע מאם המושבות פתח תקווה.

בדרכנו למרחביה, קבלנו סקירה נרחבת על היוזמה למסע של הרב קוק.

בהגיענו למרחביה למדנו להכיר את הדמויות הנוספות שהצטרפו למסע, על המאמינים בקירוב הלבבות בין החלוצים עובדי האדמה לבין לומדי התורה.

המסע יצא מיפו, אל מושבות השומרון זיכרון יעקב, בנימינה, שפיה , אל מושבות הגליל התחתון כפר תבור, ס'גרה, פוריה וכו' אל מושבות הגליל העליון ראש פינה מטולה..........

מטרת המסע לקרב לבבות בין שני העולמות היהודי החילוני לבין היהודי הדתי.

לעסוק בסוגיות החינוך, השבת,  המצוות התלויות בארץ, ערכים משותפים ולבנות קהילה יהודית מאוחדת.

לא קל היה לרב קוק בקרב השותפים שלו לנסיעה, רבני העדה החרדת ראו ברעיון כמיותר ולא ניתן ליישם ולגשר בין העולמות והיו בקרב החלוצים שסירבו להקשיב בתואנה שבאנו לגאול אדמתנו בזעת אפינו ולהמציא את היהודי החדש.

נחוש היה הרב קוק לבנות את הבסיס לחבור למרות הקשיים. להתמקד בסוגיות החשובות שתורמות לשתי הקבוצות כדוגמת קיום המצוות התלויות בארץ יאפשרו לחרדים לקנות את התוצרת החקלאית  של החלוצים ובכך לאפשר קשרי כלכלה ופרנסה.

ללמד את מקצעות הליבה בבתי הספר לצד לימוד התורה.

היו פעמים שהרב נסחף ומתוך אמונה עזה שהשילוב יצליח, יצא במחולות סוערים עם החלוצים עד אור הבוקר, הותיר אחריו מכתבים שמביעים את תמיכתו הדרכם ואת האמונה לחבור ביחד.

המסע נמשך כחודש ימים אולם תורתו של הרב קוק נמשכה עוד שנים רבות ולעיתים שמבינים מה היה תפקידו של המסע , ניתן לראות שכבר בראשית הקמת של מדינת ישראל הרעיונות שלו החלו לבוא לידי ביטוי בחברה הישראלית הצעירה.

מי ייתן ונוכל כולנו להכיל את האחר והשונה בתוך ליבנו, להאמין שלא רק בעתות מצוקה עם אחד אנחנו. אלא לחזק את החברה הישראלית בחינוך, במשפט, ברווחה ובערכים בהם חברה יכולה להיות מגוונת, תומכת וחזקה.

מאחלת חופשת קיץ נעימה עם המון חוויות וניפגש בסתיו לעונת טיולים חדשה.

 

לצפייה באלבום לחצו כאן


צילמה ערכה ושלחה: ברכה יואל שדה-נחום

 

 בברכה


סופי עטרה שבח 

רכזת הטיולים