title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - לו הייתי פיראט

לו הייתי פיראט - השלושרים

מילים: ירון לונדון     לחן : יאיר רוזנבלום

לו הייתי פיראט בת מלכה לו היית 
שהמלח יבש בעיניה 
בספינה מזהב לרוזן הרשע 
מפליגה במצוות אדוניה 

לו הייתי פיראט על שבעת הימים 
לבקשך בספינה אז יצאתי 
ובקו המשווה באיים החמים 
לך מיטה של פרחי בר הצעתי 

אך אני לא פיראט יפתי לא שודד 
אלא גבר אחד העומד בשערך 
וניצב לו בלילה הזה הבודד 
ואין חרב לו על הירך 
ואין חרב לו על הירך 

לו הייתי פיראט 
לו הייתי פיראט 
בספינה אדומת ירכתים 
לו הייתי פיראט אז עיני האחת 
לראותך היא תיטיב מן השתיים 

במשקפת מלח ארוכת הקנה 
כמו שחף אשקיף אל האופק 
וחרטום אז אשלח בעקבות הרוחות 
ודמי יתנפץ אל הדופק 

אך אני לא פיראט יפתי לא שודד... 

אל הקרב אל הקרב ספינתי אז תקרב 
וספינה בספינה תתנגח 
פה יטבע כל הצי או יגיע קצי 
וחרבי בליבות הרוגיה 

אז בבגד פרום אגנבך אל האי 
שאף איש בחופו לא ירד עוד 
וישבע מן הרום כל הצוות הטוב 
וישיר יפתי סרנדות 

אך אני לא פיראט יפתי לא שודד....

לצפייה בביצוע השיר לחצו כאן 

Image result for haShlosharim

השלושרים הייתה להקת פופ שפעלה בישראל בשנים 1969 - 1970. היא הוקמה ביוזמתו של המפיק והזמר בני אמדורסקי, שצירף אליו את שלום חנוך וחברו ללהקת הנח"ל חנן יובל.  המוזיקה של השלושרים נחשבה חדשנית לתקופתה באופן שבו שילבה בשיריה השפעות מוזיקת פופ,  בעיקר בהשראת הביטלס,  אך גם קאונטרי ונגיעות של מוזיקה חסידית.  אלבומה היחיד שיצא ב-1969 זכה להצלחה מסחרית נאה. ואולם, בעקבות עזיבת שלום חנוך ללונדון , בניסיון לבנות לעצמו קריירת רוק בינלאומית, נגנזו התוכניות לאלבום שני והלהקה התפרקה בשנת 1970 .

זמן קצר לאחר הקמתם הקליטו השלושרים בעיבוד כוכב העיבודים החדשניים של התקופה, מישה סגל, אלבום, שיצא באוגוסט 1969. שלום חנוך היה המלחין העיקרי באלבום, שכלל שירים כ "מי מפחד מגברת לוין", "איפה נטשה ופייר", "צרות טובות", "ציף ציף מעל הרציף" ועוד. אחד השירים באלבום היה "אשה חסידה היתה" (מ' יורם טהרלב), אשר נפסל לשידור ברדיו בשל הטקסט הנועז שלו.

בין נגני האלבום, שלא הוזכרו על העטיפה, היו אהרל'ה קמינסקי בתופים, אלי מגן בבס וגיטריסט צעיר ומוכשר מלהקת הנח"ל, דני סנדרסון, שהפתיע בנגינת גיטרה חשמלית משובחת, במיוחד בקטע הכי רוקי באלבום, "מי אם לא אלוהים".

שירי השלושרים שילבו סגנונות וטעמים: אסטה-אסטה נוסח להקות צבאיות, מוסיקה חסידית, בלדות, קאנטרי ישראלי ופופ-רוק ביטלסי. ההרמוניות הקוליות היפות, השירים החביבים, השירה התמימה והחמה והעיבודים המעודכנים של סגל יצרו אלבום שנשמע מקורי, רענן ומאוד ישראלי על אף ההשפעות הברורות של החיפושיות והאמהות והאבות.

האלבום זכה להצלחה גדולה וכך גם הופעות השלישייה, שנמשכו יותר משנה. לשלום חנוך הייתה זו תקופה אינטנסיבית במיוחד, שכן לצד הופעותיו עם השלושרים הוא היה מעורב ביצירת הסרט "שבלול" והאלבומים שבלול ופלסטלינה עם אריק איינשטיין.

מעטים זוכרים, אך העיתונאי השנון ירון לונדון חטא בתחילת דרכו בכתיבת פזמונים, שחלקם אף זכו להצלחה בלתי מבוטלת והפכו ללהיטים גדולים. האוסף "לו הייתי פיראט" מכיל 21 מהשירים היותר ידועים של לונדון, שירים שכיכבו במצעדי הפזמונים בשנות ה-60 וה-70, חלקם אף השתמרו כקלאסיקות ישראליות וזכו לביצועים בפי מיטב אמני ישראל: חוה אלברשטיין, הגשש החיוור, יוסי בנאי, השלושרים, להקת הנח"ל, מתי כספי ואחרים.

לצפייה בירון לונדון על הקלטת ספרו החדש "לו הייתי פיראט" 

" ירון לונדון על תשוקה לספרים קוליים. מומלץ לראות עד סוף הסרטון.....ירון לונדון הקליט את ספרו האוטוביוגרפי והמצוין "לו הייתי פיראט" . במהלך ההקלטה נתקף לונדון בחיידק הספרים הקוליים (החיידק הכי בריא שיש) . מייד הוא התיישב לספר בהתלהבות המיוחדת שיש רק לירון לונדון, על חוויית ההקלטה, חוויית הספרים המוקלטים בכלל ועל תחושות מאוד...מעוררות אשר עולות בו למראה ספרים קוליים באשר הם.             לחצו כאן


 http://www.keter-books.co.il/Media/Uploads/%D7%9C%D7%95_%D7%94%D7%99%D7%99%D7%AA%D7%99_%D7%A4%D7%99%D7%A8%D7%90%D7%98(1).jpg

 

לצפייה בירון לונדון עם יואב קוטנר לחצו כאן

הדיקטאטוריה של החרוז"