title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים - חגיגת בר מצווה באיחור של 72 שנה


חגיגת בר מצווה באיחור של 72 שנה... 


התרגשות גדולה הייתה לנו השבת ר' אהרון כהן זקן מתפללי בית הכנסת "שיר חדש" שבשכונתנו עלה לתורה, לרגל הבר מצוה שלו. באיחור קל של 72 שנה. אהרון נולד באוסטריה בשנת 1932 הוא עוד זוכר את עצמו כילד עומד במצעדים בימי ה"אנשלוס" ואת כל הצרות שהתחילו אז. את הבר מצווה נאלץ "לחגוג" במחנה. היה זה בעוד חושך, עשרה גברים, תפילין של ראש ושל יד שנאספו מכאלו שכבר לא היו בין החיים. מעבר לזה לא היה דבר. 


אנחנו מיודדים זה זמן וכל פעם הוא מתחיל ומספר ממה שהיה שם, סיפורים מסמרי שיער שהוא אף פעם לא מסיים וקוטע במילים: "לא להאמין מה שהיה שם, אי אפשר להבין את זה".

 

 אחרי הקידוש שעשיתי אני בבית הכנסת לחגוג את שנת החמישים שלי, הוא סיפר לי על הבר מצווה שלא הייתה לו ועל זה שיהיה בן 85 בשבת "זכור". ויש לו איזה חלום שאולי... אמרתי לו באופן החלטי "אהרון הפעם זה קורה" עושים לך בר מצווה. הוא התלבט הוא מאוד רצה אבל מצד שני זה מאוד היה לו קשה.- "עושים בר מצווה עם אמא ואבא וסבא וסבתא ואחים ואחיות והם כולם אינם". -"אכן, אבל אתה זוכה לחגוג עם ילדים נכדים ונינים.. זו זכות עצומה שרק אתה זוכה.." אמרתי. הוא השתכנע וסיכמנו בתקיעת כף.

 

המשפחה נרתמה לעניין במרץ (גרוס, פרקש, כהן) והרימה קידוש לתפארת. קהל רב גדש את בית הכנסת. הרגע המרגש ביותר היה העלייה לתורה. אהרון עלה כמובן ב"כהן". פרסנו טלית מעליו. הוא ברך בהתרגשות רבה. הנכד שלו קרא את "ראשון" לאחר הברכה השניה זרקנו עליו סוכריות ופרצנו בריקוד ספונטני סביב הבמה. לאה אשתו והבנות ובעצם כולנו, התרגשנו עד דמעות.


לאחר מכן הרמנו בקידוש כוסית לחיים. אמרתי לו שלא יכולנו לדמיין שבת "זכור" טובה ממנה זכור את אשר עשה לך עמלק המודרני, זכור את הנצחון הגדול עליו - זה אתה ילד יהודי קטן ששרד בדרך נס את שנות האימה הללו והקים משפחה לתפארת בנים, נכדים ונינים. בארץ ישראל. אתה הנצחון הגדול על הנאצים, נצחון החיים. 
- "
אתה אשם בכל העניין הזה" הוא חזר ואמר לי.

הלוואי עלי עוד אשמות מסוג זה... 


ר' אהרון שתזכה לגדול לתורה חופה ומעשים טובים... בעצם כבר גדלת לכל אלו ... 


מזל טוב, לחיים טובים וארוכים עד מאה ועשרים

 

התמונה של ‏איתמר חייקין‏.

 

איתמר חייקין