title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - רקפת

רקפת  (רוחמה רז)  

מילים: תלמה אליגון רוז -  לחן: מוני אמריליו
מתוך פסטיבל הזמר והפזמון תשל"ז 1977.

רקפת בהרים 
מתיפיפת במסתרים 
מתרפקת על סלע 
בלילות הקרים

רקפת לבדה 
מתעטפת בתוך סודה
את יופיה הצנוע 
רק הרוח ידע

מה יפה היא רקפת על סלע
מה יפה הוא החורף יום שמש 
ומעצב הלילה פתע נולד לו 
פרח של אהבה

רקפת ושירי 
מתגלגל לו על ההרים
מתדפק הוא על סלע 
בלילות הקרים

רקפת קומתה 
מכופפת לה לאיטה
ושואלת מדוע 
ומוחה דמעתה

מה יפה היא רקפת על סלע
מה יפה הוא החורף יום שמש 
ומעצב הלילה פתע נולד לו 
פרח של אהבה


לצפייה בביצוע השיר רקפת  -רוחמה רז  1977  לחצו כאן

כותב דודי פטימר

 "רוחמה רז נולדה בירושלים (אוהבי שירתה מכנים אותה ''הזמיר מירושלים''). בגיל צעיר זכתה במקום ראשון בפסטיבל לכשרונות צעירים והן להצלחה בתשואות ראשונות. לאחר שחרורה בצה"ל, השתתפה בפסטיבל הזמר לשנת 1977 וקטפה את המקום הראשון עם "רקפת" שהפך להיט ענק, והיה לשיר הנושא מאלבום הסולו השני שלה שיצא באותה שנה באותו שם, וכלל להיטים כ "בכרמי תימן", "שלג על עירי" (פירות חמישה עשר), "מי יתנני עוף" ועוד. ב1978 השתתפה בפסטיבל שירי ילדים עם השיר "יערית" שזכה להצלחה.  יש לה את אחד הקולות האהובים, המיוחדים והיפים במוסיקה הישראלית, היא כונתה "הזמיר מירושלים" וחתומה על מספר קלאסיקות ישראליות בלתי נשכחות כ" בארץ אהבתי השקד פורח", " לכל אחד ירושלים", " חלומות", " ההר ירוק תמיד", "רקפת" ועוד. פגשתי אותה בביתה ותפסתי אותה לשיחה פנים מול פנים על המוסיקה, הקריירה, המשפחה והאהבה ליוגה"..


בראש השנה תשס"ח זכתה רוחמה בפרס על שם אהוד מנור, מטעם אמ"י על אלבומה האחרון "פיסת שמיים" ועל תרומתה לזמר העברי בכלל
.
רוחמה נולדה בירושלים, שירתה בצוות הווי פיקוד המרכז ובין קטעי הסולו שלה בצוות בלט השיר "אי שם בבקעה". כשעברה לצוות הווי חטיבת הצנחנים, היה להיטה הגדול כסולנית "בארץ אהבתי השקד פורח" (מילים לאה גולדברג ולחן של מוני אמריליו), שמהווה עד היום את "כרטיס הביקור" שלה.

באותו אלבום הייתה רוחמה סולנית בשירים רבים שהלחין מוני אמריליו: "לכל אחד ירושלים", "אגדת שלושה וארבעה", "למה לא" ועוד. וגם בשיר "צלילי גיטרה" שהלחין סשה ארגוב. בלהקת פיקוד המרכז, אליה עברה לאחר מכן, שרה כסולנית את השירים "ההר הירוק", ו"ערב קיץ ויונים" שהלחין מוני אמריליו. בפסטיבל הזמר והפזמון תשל"ז בו לקחה חלק עם שחרורה, זכתה רז במקום הראשון עם השיר  "רקפת", שאת לחנו כתב מוני אמריליו למלותיה של תלמה אליגון. כמו כן התפרסמו ביצועי השירים שלה "פירות חמישה עשר" ("שלג על עירי") ו"בכרמי תימן". בשנת 1978 השתתפה בפסטיבל שירי הילדים עם השיר "יערית".
0192701a
ב-1979 הוציאה אלבום בשם "חלומות" (על פי לחן של יאיר קלינגר), בו הופיעו גם השירים "בחופשתו", ו"שיר הלל". באותה תקופה התחתנה רוחמה עם חבר קיבוץ גלאון. היא עברה לגור בקיבוץ שם נולדו לה שתי בנות, והמעיטה בפעילות מוזיקלית לטובת גידולן. היא חזרה להופיע באמצע שנות השמונים והקליטה את אלבומה "חדשה בעיר", שיצא ב-1988. את אלבומה ב"לב מולדת קטנה" הפיק שם-טוב לוי, שגם הלחין מספר שירים לאלבום. באלבום שיר נכתב לזכר אחותה של רוחמה רז, שנהרגה בפיגוע בקו האוטובוס 405.

בשנת 1999 השתתפה רז בשני שירים של להקת כנסיית השכל, "היא הולכת" ו"היינו עושים אהבה", שהופיעו באלבום "כנסיית השכל"    בשנת 2003 יצא אלבומה "אתה יקר לי" משירי רחל שפירא אשר התקבל בהתלהבות וזכה לביקורת חמה. כמו כן זכתה במקום השני בפסטיבל הלאדינו, שהתקיים במסגרת פסטיבל ישראל 2004, עם שירה "הכלה" LA NOVIA.

בשנת 2007 השתתפה בהקלטת השיר "רוח האדם", (למילים ולחן של: סי היימן וסיני מיתקי) יחד עם אמנים רבים, להגברת המודעות לשיקום נפגעי נפש - דרך עמותת אנוש. בחנוכה באותה שנה השתתפה בפסטיבל שירי הילדים "ילד פלא" וזכתה במקום השלישי עם השיר "אוספת בי ימים" שכתבה נורית בת שחר צפריר והלחין ליאור דטאוקר.  בדצמבר של אותה שנה הוציאה רז אלבום הנקרא 'פיסת שמיים', בו היא מחדשת כמה משיריה בסגנון קלאסי ומוסיפה שירים חדשים.

רוחמה רז מזוהה עם עיר הולדתה ירושלים, ורבים מהשירים ששרה מוקדשים לעירה וביניהם "לכל אחד ירושלים", "פירות חמישה עשר" (למרות שהשיר נכתב במקורו למחזה "מסעות בנימין מטודלה" ועוסק בעיירה בגולה) ו"עיר ואם". רוחמה רז מתאפיינת בסגנון שירים שניתן להגדירם כ"שירי ארץ-ישראל היפה והטובה"