title
title
title
title
title
title
מומלץ לנכדים

וניל על המצח ותות על האף - כתב מאיר שלו אייר אביאל בסיל

הוצאת עם עובד

לספר המשעשע הזה אפשר היה גם לקרוא "סבא עושה שטויות", כשם ספרו הידוע של מאיר שלו לילדים "אבא עושה בושות" .

הספר מפגיש את הקורא עם שלושה דורות. זהו ספר על סבא הבא לבקר את נכדתו בערב, עם גלידה וספר ומפריע לשגרת סוף היום, שאותה מנסה האם להנחיל לבתה בצורה חינוכית וסמכותית. אמא אינה מוותרת על הדברים החשובים כמו לאכול ארוחת ערב בזמן, לצחצח שיניים, לסדר את החדר ולהחזיר את המשחקים למקום. בכל פעם שסבא והדס הנכדה מתכוונים לעשות משהו שסבא תכנן, אמא מפריעה לשניהם ומבקשת מבתה למלא את בקשתה ומן הסבא לחכות עד שהיא תסיים.

הילדה מקשיבה לאמה ומכבדת את בקשותיה, דבר המעביר מסר חינוכי בספור, שאינו במיוחד חינוכי, אם כי ממש לא מזיק, מצחיק ומסתכל בסלחנות ובאהבה על סבא שעושה שטויות ולא מקיים הבטחות שקשה לקיים, בזמן שנכדתו עסוקה במילוי דרישותיה של אמה.

-         אוכל את הגלידה שנתנה לו הילדה לשמור עד שתסיים את ארוחת הערב

"סבא אכלת מהגלידה אפילו שהבטחת! הבטחת ולא קיימת!

איזה מין סבא יש לי עכשיו עם וניל על המצח ותות על האף".

-         משחק עם הבובה שלה כשהיא הולכת לצחצח שיניים

"זאת הבובה שלי, אני מרשה רק לשמור, אסור לשחק בה, אסור לחבק,

לא להלביש ולא לסרק...."

סבא, הבטחת! אני כועסת מאד! אני לא מאמינה, הוא קלע לה צמות"

למרות שהכותב קשוב לשפה של הבת, המחקה את אמה כאשר ישנה הפרה של חוקים, הנכדה תמיד סולחת לסבא המיוחד והחביב שלה וגם זה מסר ששובבות חיננית  והומור מחויך תמיד נסלחים וששבירת כללים לעתים אינם סוף העולם. למרות שהיא לומדת ממנו בעיקר מה לא לעשות, היא ודאי גם לומדת ממנו מה כן לעשות והאהבה שיש בין השניים מרחיבה את הלב.

אהבתי מאד את סוף הספר, שבו האם שלאורך כל הסיפור נשמעת סמכותית ומקפידה על מילוי דרישותיה מהילדה, צוחקת גם היא כאשר סבא נרדם במיטת הילדה ועוד אומרת בהומור רב לבתה

" זה  סבא שלך מהצד של אבא, לא הסבא מהצד שלי".

אמא מרשה להדס לישון במיטת ההורים, מבקשת ממנה לא להתגלגל, לא להתהפך לצד של אבא, לא לנחור ולא לבעוט, רק לישון ולחלום חלומות, אם הדס רוצה. וכששואלת אותה אמה: "את מבטיחה?" עונה הדס: "בטח, אני מבטיחה. כמו סבא".

לכל מי שיש סבא שאוהב לעשות עם נכדיו שטויות וגם למי שעדיין לא התחיל בכך – מומלץ הספר בחום.

תוצאת תמונה עבור וניל על המצח