title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים - שחרור אושוויץ - למה באיחור?

שחרור אושוויץ - למה באיחור ?

מחר , ב- 27 לינואר העולם יציין את שחרור אושוויץ על ידי הרוסים. כמובן , השאלה המרכזית שצריך לשאול, למה באיחור כה רב ? לתשובה ישלפנות לחוקר הגדול ביותר של אושוויץ. חוקר שההיסטוריונים שלנו התעלמו ממנו. כי הוא היה חוקר אמיתי , לא כמו החוקרים שלנו. הוא לא חקר את אושוויץ כדי לספר לנו מה היה שם. לא , הוא היה אדם ענו , פשוט ולכן חקירת הסבל היה חייב להביא תרופה לזוועות. והנה תמצית סיפורו המדהים של הגיבור הגדול ביותר של מלחמת העולם השנייה. סיפורו של " המתנדב " - ויטולד פילצקי .

יחד עם חברים, ויטולד פילצקי הקים את צבא פולין הסודי - שהמשיך להילחם בנאצים לאחר כיבוש פולין. בקיץ 1940 , חברים שלו נאסרו על ידי הנאצים ונשלחו לאושוויץ. באותה תקופה הרבה פולנים הגיעו לאושוויץ ורבים מאוד מצאו שם את מותם . לפילצקי לא היו אשליות, שאושוויץ אכן שיקף את השנאה התהומית של הנאצים. אך , הוא דאג לחברים שלו. לא דאגה חולפת כי אם דאגה של אח. הוא חייב למצוא תרופה לאושוויץ. והנה החוקר הגדול ביותר של אושוויץ מחפש תרופה , והוא הולך למקום היחיד בו ניתן למצוא תרופה לאושוויץ -" הלב שלו ". ושם בלב הוא מוצא אהבה כה עוצמתית שהלב נותן פקודה למח למצוא תרופה , והמח מבין שאין לסרב ללב ויש לפרוץ את כל הגבולות וליצור תרופה למחלה הנוראית ביותר.

לאחר שגילה התרופה ,הוא פונה למפקד שלו וסיפר לו. -" אני רוצה להתנדב להיאסר על ידי הנאצים על מנת להישלח לאושוויץ. שם אקים מחתרת עם שלוש מטרות

1. להרים את המוראל על ידי מתן מזון תרופות וחדשות מבחוץ .

2. לשלוח דוח'ות לצבא פולין החופשית ודרכה לבעלי הברית על הקורות באושוויץ. להתחנן שיתקפו את אושוויץ .

3. להכין את המחתרת למרוד במקביל להתקפה על אושוויץ מבחוץ.

בדרך לשער הכניסה לאושוויץ פילצקי היה עד איך הנאצים רוצחים 10 פולנים כדי להזהיר אותם מכל ניסיון לברוח. והוא עומד במסדר באושוויץ לאחר ששומר אוקראיני שבר לו את השיניים. והוא מביט ימין ושמאל ומהרהר -" אנחנו עומדים שכם אל שכם ואנו מאוחדים באותו זעם ...וגיליתי בתוך עצמי תחושה של שמחה - ואחר דקה פחדתי שאיבדתי כל שפיות . להרגיש שמחה כאן , ולא משנה איזה סיבה זה אבסורד ...לא טבעי. הבטתי ברגישות לתוך עצמי ועכשיו הרגשתי שמחה בוודאות טוטלית , כי רציתי להתחיל לעבוד ולא נשברתי ". -הלב הטוב של פילצקי יותר עוצמתי מהמציאות של גיהינום בו הוא נמצא. הוא מארגן מחתרת ומשתלטים על מקומות חשובים כמו המרפאה ועוד. הוא מבריח אנשים עם דוחות על אושוויץ. הוא מקים רדיו שמשרד מה קורה. הוא מודיע על הקמת חדרי הגזים. שהיהודים מגיעים ב- 1942 הוא מדווח וכל הזמן מתחנן שיתקפו את אושוויץ והוא מארגן מרד מבפנים. הוא שולח חברים מהמחתרת לסייע ליהודים .

פעם נתתי הרצאה על ראול ולנברג בחיפה . אשה בקהל היתה ניצולת ולנברג והזכרתי את פילצקי בהרצאה. בסוף ההרצאה היא ניגשה אלי וסיפרה לי שולנברג הציל אותה אבל בעלה היה באושוויץ ופילצקי הציל אותו .

שאלי ויזל הגיע לאושוויץ הוא מספר - "שהגענו לביתן פולני צעיר קיבל אותנו -" חברים אתם במחנה ריכוז באושוויץ .יש דרך ארוכה של סבל לפנינו -אבל אל תאבדו תקוה. תאמינו בחיים , הגיהינום זה לא לעד. כולנו אחים . אותו עשן מרחף מעל כולנו. עזרו אחד לשני -זה הדרך היחידי לשרוד . אני אחראי על ביתן 17 - למי שיש תלונה תפנו אלי . " אלי ויזל מסכם את התרגשותו מהדברים -" אלה היו המילים האנושיות הראשונות. זה היה רוחו של ויטולד פילצקי. ופילצקי מתחנן ושם בחוץ לא מקשיבים הרי "הם חושבים בחוץ שאנו שלדים ובעצם הם חלשים בחוץ ממה שאנחנו " . .

צבא פולין החופשית מסר את הדוחות שלו ובנובמבר 1942 נכתב דוח לאו"ם על השמדת יהדות פולין - המקורות יון קרסי וויטולד פילצקי. ופילצקי מסכם את הרוע והאדישות -"חברים סטינו מהדרך , סטינו בצורה מחרידה ". לאחר יותר משנתיים וחצי באושוויץ , פילצקי מחליט לברוח ולנסות בעצמו לשכנע את צבא פולין החופשי לתקוף את אושוויץ. שוב הוא נכשל . הוא נלחם בגבורה במרד וורשה . לאחר המלחמה נשלח למשימה נגד הרוסים , נאסר עבר עינויים נוראים ונרצח על ידי הכוחות של סטלין ב- 1948. המנהיגות היהודית העולמית גם הסכימה לשתוק. בנובמבר 1942 (חוץ מהלל קוק והועד שלו ) כבקשת הנשיא רוזבלט.

ואני שואל את עצמי -איך נציין את שחרור אושוויץ באיחור כה רב. הרי ברור שהילדים והנכדים שלנו יקומו וידרשו לאסור באופן מוחלט סיוע צבאי למשטרים רצחניים. למה לחכות עד שהילדים והנכדים שלנו יגדלו. השבוע כולנו דורשים להפסיק הסיוע הצבאי למשטרים רצחניים -דרום סודן, רואנדה, בורונדי , ניגריה , בורמה ועוד ועוד . כי "אחים סטינו מהדרך ,סטינו בדרך מחרידה "!

יהי זכרו של ויטולד פילצקי ברוך וחלילה לנו לחזור על האדישות כי גם לנו יש לב .אלי יוסף

מעלה אדומים

לקריאת הפוסט מהפייסבוק במקור לחצו כאן


להרחבה והכרות מעמיקה נוספת עם ויטלד פילצקי לחצו כאןופרסום על כנס צפוי