title
title
title
title
title
title
משב רוח - משהו על שכר ועונש

משהו על שכר ועונש

כשכלים מעיינות ההשראה אני פונה אל המקור הבלתי אכזב שנקרא "פרקי אבות". אוסף של אמרות חכמה עתיקות... לא הכול ברור ומובן אך מקורות של מחשבה וחכמה אשר אלי אולי יש בהם כדי להביאנו אל פתחה של הבנה כלשהי.

שאלת השכר והעונש בעולמנו מטרידה אותנו ללא הרף. אין הגיון – כך נראה לנו – בהנהגת העולם.

ביאליק בזעקתו הגדולה אחר פוגרום קישינב זועק לשמים "אם יש צדק, יופע נא מיד, ואני לא מצאתיו" (ביאליק: על השחיטה) ביאליק אינו ראשון ואינו אחרון לזועקים...גם מי שבוחר בשתיקה דמומה ומתבונן בעולם זה שאנו חיים בו מתייסר בניסיון להבין אם יש צדק, אם יש היגיון כלשהו בעובדה ש"צדיק ורע לו, ורשע וטוב לו" או כמו שזועק ירמיה לאלוקיו מַדּוּעַ דֶּרֶךְ רְשָׁעִים צָלֵחָה שָׁלוּ כָּל בֹּגְדֵי בָגֶד (ירמיה, פרק י"ב, פסוק א')

גם חז"ל בפרקי אבות, מנסים לתת סיוע כלשהו לשואל המתלבט ובפרק ב' משנה ו' הם מספרים על הלל החכם אשר "אף הוא ראה גולגולת אחת צפה על פני המים; אמר לה, על דאטפת אטפוך, וסוף מטיפייך יטופון." תרגומו " על שהטבעת אחרים, הטביעוך, וסופם של אלה שהטביעוך שיטבעו אף הם".

האם זו קביעה? האם זו משאלה? משאלה נצחית!!

בכל מקרה יש כאן ניסיון אולי אפילו נואש, למצוא פשר להנהגה בלתי מובנת לנו. יש סדר כלשהו בהנהגת העולם. סופו של מי שעשה עוול , לקבל את עונשו...האומנם? אין ודאות בידינו שאכן כך היא תמונת העולם אך נותרה בידינו הרשות לצפות, לקוות, ויש בכך, אולי, מרפא כלשהו לכאב הספק.

תוצאת תמונה עבור שכר ועונש
אבישג