title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - "הפרח בגני"

הפרח בגני זוהר ארגוב

מילים:אביהו מדינה לחן:אביהו מדינהומשה בן מוש


מיום אביב בהיר וצח אותך אני זוכר
וכבר מאז היטב ידעתי שלא אוותר
כי לי היית בבת עיני בכל יום וכל ליל
היית לי כמלאך האל מתוך הערפל.

רציתי לבקש ידך רציתי לך לומר
סוד אהבה שבלבבי שמור מכל משמר
רציתי לך לומר אהבתי אהבתי ונגמר
אך לא העזתי גם כשהיה כבר מאוחר.

את עולמי עם שחר את לי כל היום
את עולמי בלילה את החלום
את בדמי ברוחי ולבבי
את הניחוח המתוק הפרח בגני.

מאז הלכת יומי קודר ארוך ומשעמם
לשוא רוצה אני לשכוח ולהתעלם
חזרי מהר כי בלעדייך עולמי שומם
נדמו מיתרי קולי וכינורי דומם.

את עולמי עם שחר את לי כל היום
את עולמי בלילה את החלום
את בדמי ברוחי ולבבי
את הניחוח המתוק הפרח בגני.

זוהר ארגוב - (1955-1987(היה פעיל בשנים 1977-1987 - נחשב עד היום לאחד מגדולי וחשובי הזמרים הישראלים, ממובילי המוזיקה המזרחיתואף אחד האחראים על ההכרה במוזיקה הים תיכונית כחלק מההוויה הישראלית. מבקר המוזיקהבן זילכהתיאר את חשיבותו המוזיקלית כך: "ארגוב הוא פורץ דרך אמנותי בסדר גודל של יוצרים ידועי שם מהתרבות הפופולרית המערבית, גאונים מוזיקליים שמעט מאוד מהמהפכה שלהם הייתה קשורה ליד המקרה "הפרח בגני"הואלהיטשלזוהר ארגוב, הנחשב אחד מציוני הדרך המרכזיים שלהמוזיקה המזרחיתבישראל.

זוהר ארגוב - מהאתר Y-NET "זה מקרה קלאסי, שבו המיתוס חשוב בהרבה מהעובדות היבשות. המוות הטראגי של ארגוב, וההצלחה המסחררת של שיריו - לפני ואחרי מותו - הופכים אותו לאחד ממבשרי המהפכה המזרחית, אם לא ה-. היה בהופעה שלו גם משהו גאה, כמעט מתריס, שטיפח את אותו מיתוס, בדבר פרא אציל שלא הסכים להתכופף למול תכתיבי הממסד התרבותי הלבנבן. בהשוואה לכוכבי הזמר המזרחי הנוכחיים, שכמעט כולם דוגמני סלסולים נטולי אישיות, אמירה או אג'נדה, קל עוד יותר לאמץ את זוהר ארגוב על תקן צ'ה גווארה של התרבות המזרחית. האיש שהרים את נס המרד. כמו אלי אוחנה, רק בלי ההווה המדכדך והמבייש את נעוריו של הכדורגלן"

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/6/67/Argov.jpg

לצפייה בביצוע מתוך פסטיבל 'דרור, למנצח שיר מזמור'

בהנחיית דן כנר - ערוץ 1 - פסח תשמ"ב - אפריל 1982

לחצו כאן


את מילות השיר כתבאביהו מדינהעל נערה שגרה לידו בקיבוץ כיסופים ואת הלחן חיבר מדינה ביחד עם משה בן מוש, והעיבוד שלננסי ברנדס.השיר יועד מלכתחילה לשימי תבורישהיה אמור לשיר אותו במסגרת פסטיבלדרור - למנצח שיר מזמורשלרשות השידור.

אך תבורי שכבר זכה בפסטיבלים הקודמים עם השירים "שחורה ונאווה", "כינור דוד" ו"משה", העדיף לצאת להופעות בחו"ל ולא להשתתף השנה בפסטיבל, והעביר את השיר לזוהר ארגוב.

ארגוב מצדו לא ממש אהב את השיר.

הפסטיבל היה אז הדרך העיקרית עבור הזמרים המזרחיים לקבל לגיטימציה והכרה ממסדית ולהביא להשמעה תכופה יותר של שיריהם ברדיו ובטלוויזיה. עד הפסטיבל היה זוהר ארגוב זמר חתונות ומועדונים ידוע ודווקא מצליח, אך די אלמוני ברדיו ובטלוויזיה, ורחוק מהכרה ממסדית.

בפסחתשמ"ב-אפריל1982הצליח המפיק מאיר ראובני להכניס את ארגוב לפסטיבל הזמר המזרחי שנערך באותה שנה, עם השיר "הפרח בגני". השיר זכה במקום הראשון, וסלל את דרכו של ארגוב ללב הקונצנזוס הישראלי ולצמרת המוזיקה המזרחית, והעמיק את אחיזתה בתודעת הציבור הרחב. במצעד הפזמונים העברי השנתישל אותה שנה העפיל השיר "הפרח בגני" למקום הרביעי, והיה השיר המזרחי היחידי מבין שלושים השירים שברשימת הצמרת.

לאחר הצלחתו של השיר "הפרח בגני" בפסטיבל הזמר המזרחי הכליל אותו ארגוב באלבומו "נכון להיום" שיצא באותה שנה. בעקבות הזכייה והוצאת התקליט, פרצה המוזיקה המזרחית לגלי האתר ולתודעת הציבור. השיר "פרח בגני" היווה אקורד הסיום של פסטיבל הזמר המזרחי, שהופק מדי שנה מאז 1971 והופסק בשנת 1982. החומות שנפרצו ייתרו את הצורך בפסטיבל מגדרי והמוזיקה המזרחית הפכה במידה רבה לנחלת הכלל.

מאז זכה השיר "הפרח בגני" לביצועים רבים, ובהם של להקתאתניקס באלבומה השנימסאלה ורותי נבוןבסגנוןבלוז . במצעד הים תיכוני הגדול, ששודר ביום העצמאותה-67 באפריל 2015 נבחר "הפרח בגני" ללהיט הים תיכוני הגדול ביותר בכל הזמנים. לאחר מותו של ארגוב, הנציחה עיריית הרצליה את זכרו בקריאת רחוב בעיר על שם השיר - "הפרח בגני".