title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - "אני עושה לי מנגינות"

אני עושה לי מנגינות

מילים: חיים חפר לחן: דובי זלצר

אני עושה לי מנגינות ממיתרים.
ממיתרים אשר שרים
בתוך הרוח מהרים
אל תוך חצרות בתים קטנות.
אני עושה לי מנגינות
ממיתרים.

אני עושה לי מנגינות מחלומות.
מחלומות ונשמות
אשר כמו יונים הומות
טסות בין צחוק ויגונות.
אני עושה לי מנגינות
מחלומות.

עופו, עופו מנגינות
ושיר אל שיר יגש
בין סולמות וחלונות
אתן שרות, אתן בונות
בונות את המקדש,
בונות את המקדש.

אני עושה לי מנגינות מן התפילות.
מן התפילות האצילות
אשר בשערים עולות,
נושאות תודה, נושאות תחינות.
אני עושה לי מנגינות
מן התפילות.

אני עושה לי מנגינות מצעדים.
מצעדים מהדהדים
שאת הדרך מרעידים
בעקבים ובהונות.
אני עושה לי מנגינות
מצעדים.

עופו, עופו מנגינות
ושיר אל שיר יגש
בין סולמות וחלונות
אתן שרות, אתן בונות
בונות את המקדש,
בונות את המקדש.

אני עושה לי מנגינות מאבנים.
מאבנים כבדות שנים
שמטפסות לבניינים,
בפטישים מנוגנות.
אני עושה לי מנגינות
מאבנים.

עופו, עופו מנגינות
ושיר אל שיר יגש
בין סולמות וחלונות
אתן שרות, אתן בונות
בונות את המקדש,
בונות את המקדש.

לצפייה בביצועו של יהורם גאון לחצו כאן


בשנת 1972 יצר גאון את הסרט "אני ירושלמי" על משפחתו הירושלמית ועל העיר ירושלים, שבמסגרתו שר מספר שירים. שירי הסרט תועדו על גבי האלבום "אני ירושלמי" שיצא באותה שנה. נמנו עליהם להיטים רבים, כ"הנני כאן", "אני עושה לי מנגינות", "השר מונטיפיורי" ו"מעל פסגת הר הצופים".

Image result for ‫אני ירושלמי‬‎

דובי זלצר כותב: אחד מן השירים שנכתבו במיוחד על ידי חיים חפר ועל ידי לסרטו של יהורם גאון "אני ירושלמי". הלחן נכתב מתוך כוונה להזכיר קצת את הניב הספרדי, אולי לדינו, כמעין רומנסרו מודרני. ניסיתי לצבוע במנגינות את הפנים השונות והעשירות של אהובתנו ירושלים: "יתמו חטאים מן הארץ", המזכיר את הרוח החסידית האשכנזית, "השר מונטיפיורי", המספר סאגה היסטורית של אחד מגדולי בוניה, ו"אני עושה לי מנגינות" שמזכיר את נעימות ספרד.

תיאטרון גושן 2016 - מחזה מוזיקלי בהשראת זכרונותיו של יהורם גאון המחזה הבימוי והניהול המוזיקלי: ירון כפכפי

סרטו של יהורם גאון ״אני ירושלמי״ וזיכרונות ילדותו, הם ההשראה למחזה המוזיקלי המקורי, אשר ראשיתו בירושלים בימים שלפני קום המדינה, וסופו באיחוד ירושלים לאחר מלחמת ששת הימים.
"זהו סיפורו של יהורם, ילד משכונת בית-הכרם בירושלים של שנות הארבעים של המאה שעברה, אשר גילה בדרך מקרה את יעודו על הבמה. אביו, ראה באהבתו לבמה בעיה שיש לעקור מן השורש, ויהורם הצעיר נאלץ להתנדנד בין רצונו למצוא חן בעיני אביו הנערץ, לבין משיכתו העזה לבמה כשחקן וזמר. סבו אשר היה נודע בעיסוקו בתורת הקבלה, היה היחיד שראה את עתידו המזהיר של יהורם, וחיזק אותו ללכת בדרך זו, למגינת ליבו של האב.
הקמת המדינה שינתה את כל עולמו של יהורם, וקטעה את ילדותו. העיר העתיקה של ירושלים נפלה בידי הירדנים, וכל היהודים גורשו. במשך 19 שנים חלם כל עם ישראל על היום בו תאוחד ירושלים החדשה והעתיקה.
במהלך שנים אלו יהורם הפך לשחקן וזמר מצליח מאוד, ועם פרוץ מלחמת ששת הימים, מצטרף יהורם אל הלוחמים כדי להעלות את מצב רוחם. עם הפריצה אל העיר העתיקה והשבת הר הזיתים לתחומי ישראל זוכה יהורם להגשים את חזונו של אביו ולמלא את בקשתו.

ההצגה מספרת דרך עיניו של יהורם הילד על החיים בירושלים הנצורה בשנות הארבעים, על ימי נערותו בשנות החמישים ועל עלייתו המטאורית בשנות השישים. להיטי הזהב הקלאסיים של יהורם גאון, השייכים מזה עשורים למורשת ישראל, שזורים בעלילה באופן הגורם לקהל להקשיב להם מחדש. ההצגה מספרת דרך עיניו של יהורם הילד על החיים בירושלים הנצורה בשנות הארבעים, על ימי נערותו בשנות החמישים ועל עלייתו המטאורית בשנות השישים. להיטי הזהב הקלאסיים של יהורם גאון, השייכים מזה עשורים למורשת ישראל, שזורים בעלילה באופן הגורם לקהל להקשיב להם מחדש".

לצפייה בקטעי סרטים מהצגה לחצו כאן


דבר יהורם גאון:

"לאקל לראות הצגה, שמדברת בך, בחייך, במשפחתך, בזיכרונותיך - העצובים השמחים. כי כמה יכולים שחקנים טובים ככל שיהיו, תפאורה מרהיבה, שירים מקסימים, בימוי רגיש כמו אדווה שמלטפת חוף, כמה יכולים כל אלה להתחרות באמת האמיתית אותה הלכתי לראות בדחילו, וביראה גדולה, כי למול סיפורי האישי, שחרץ חריצים בפני וחיי, הכל מתגמד ומצטמצם וקוטן. אז לא!
כי ישבתי למול שחקני "אני ירושלמי", ושכחתי את עצמי למולם, למול אהבתם למול סיפורו של ילד ירושלמי שהם לקחו אותו ממני אליהם, בכישרון בחמלה ובהוקרה.
קיבלתי המון פרסים בחיי, שחקני ההצגה "אני ירושלמי" במאי ההצגה ירון כפכפי, מפיקי ההצגה, אביגיל שמר אהרון העניקו לי פרס נוסף אם לא הנפלא שבהם, אזי לפחות אחד מן הנלבבים של חיי. תודה".

Image result for ‫אני ירושלמי‬‎