title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - "לבכות לך"

לבכות לך מילים ולחן: אביב גפן

אני הולך לבכות לך
תהיה חזק למעלה
געגועי כמו דלתות
שנפתחות בלילה

לנצח אחי אזכור אותך תמיד
וניפגש בסוף, אתה יודע
ויש לי חברים אבל גם הם כבים
אל מול אורך המשגע

כשעצובים הולכים לים
לכן הים מלוח
וזה עצוב שלהחזיר ציוד אפשר
לא געגוע

לנצח אחי אזכור אותך תמיד
וניפגש בסוף, אתה יודע
ויש לי חברים אבל גם הם כבים
אל מול אורך המשגע

וכמו הגלים אנחנו מתנפצים
אל המזח אל החיים

לצפייה בביצועו של אביב גפן לחצו כאן

לצפייה בביצועו של אריק איינשטיין לחצו כאן

"כל שיר הוא זיכרון בלתי נמנע" ענת טייכר | אסף נבו | mako | פורסם 04/11/11

פעם דור שלם דרש שלום, היום קם דור חדש שעבורו יצחק רבין והירצחו הם בגדר היסטוריה רחוקה, או זיכרון עמום. ביום השנה לרצח רבין נשארו השירים שנקשרו בו וסיפוריהם סוכני הזיכרון החשובים, כדי שלא נשכח.

הרעות, עורי עור, שיר השלום, לבכות לך, שיר הפלמ"ח, רב חובל שלי ועוד....
כך גם השיר "האיש ההוא" או "איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא"

" יצחק רבין ז"ל היה איש הפלמ"ח וההגנה, הרמטכ"ל השביעי של צה"ל ומפקדו במלחמת ששת הימים. הוא היה איש של מילים ויותר מכך מעשים, חתם על הסכמי השלום באוסלו ועל הסכם השלום עם ירדן, סחף אחריו המונים אך גם קנה לו לא מעט אויבים. הוא היה אב רוחני, לוחם עיקש באותו "צבא שלום" שחלקנו כבר שכחנו את ערכיו. הוא היה ראש ממשלתה של מדינת ישראל.
" גדל כאן דור שלם שכבר לא דורש שלום ובקושי הכיר את רבין החי. אבל זה בדיוק תפקידם של השירים, סוכני הזיכרון מהחזקים והטובים שיש לתרבות להציע. לרגל יום השנה לרצח יצחק רבין, שאהב במיוחד את "שיר הרעות" הפלמ"חניקי, ריכזנו לפניכם כמה מאותם שירים שנקשרו בשמו ובמותו של רבין לפני הרצח ובימים ובשנים שאחריו. חלקם נוכסו לרבין, חלקם נוצרו במיוחד לזכרו. רבין ציווה במותו את השלום, השירים הללו, שחלקם נצחיים, מצווים שנזכור אותו.

לִבְכּוֹת לְךָהואשיר שכתב והלחיןאביב גפן , ועיבדויוני רכטרושם טוב לוי. השיר מוכר בביצועיהם שלאריק איינשטייןואביב גפן.

Image result for ‫אביב גפן 4 בנובמבר 1995‬‎גפן כתב את השיר לזכר חברו, ניר שפינר, שנהרג בתאונת דרכים טרם גיוסו בשנת1991. השיר יצא כסינגלשל אריק איינשטיין ב-1994, ובהמשך הוקלט שוב עבור אלבומו "יש בי אהבה".

ב- 4 בנובמבר י"ב בחשווןתשנ"ו הוזמן גפן לעצרת "כן לשלום, לא לאלימות" שהתקיימה בכיכר מלכי ישראלבתל אביב, ובמהלכה נאםראש הממשלהיצחק רבין. ברגע האחרון החליט גפן לבצע את "לבכות לך" על הבמה. בסיומה של העצרת,נרצח ראש הממשלה רבין. מאז קיבל השיר משמעות חדשה והפך למזוהה עם רצח רבין. באלבומו של גפן "המכתב", נכללה הקלטת הביצוע של גפן לשיר בעצרת לזכרו של רבין.

"צוות החדשות של ערוץ 2 הבין שמדובר באירוע ייחודי. בסיומה של עצרת המונים בעד השלום התחבקו על המרפסת של כיכר מלכי ישראל (כיום כיכר רבין) שני אנשים השונים מאוד זה מזה: מצד אחד ראש הממשלה המכהן דאז יצחק רבין - גיבור הפלמ"ח ורמטכ"ל מלחמת ששת הימים, האיש שחתום על הסכם אוסלו והסכמי השלום עם ירדן, ומהצד השני זמר צעיר שחולל מהומות כשהצהיר ש"טוב למות בעד עצמנו", שנחשד בהשתמטות מצה"ל, ושנוהג להופיע מאופר ובאופן פרובוקטיבי – אביב גפן.
חצי שנה לפני כן הוציא גפן את אלבומו הרביעי – "שומקום". על עטיפת האלבום צוירה פרה לועסת באדישות את יונת השלום, ובשיר הנושא כתב גפן "מי זה שם הולך שיכור, זה ראש הממשלה", שורה שפורשה בידי רבים כמכוונת להרגלי השתייה של יצחק רבין. למרות זאת, אביב גפן הופיע באותו ערב לצדו של רבין, אולי כי מעטים האמנים שהסכימו להופיע באותה עצרת מחשש להיות מזוהים פוליטית עם השמאל.
רק בסמוך לעצרת החליט גפן לבצע את השיר "לבכות לך", שיר שכתב גפן לזכר חברו ניר שפינר שנהרג ב-1991 בתאונת דרכים; רבים בסביבתו של גפן התנגדו לכך בטענה שהשיר העצוב אינו הולם את האירוע שנועד לתמוך בתהליך השלום (אותו הוביל יצחק רבין). לאחר שירד גפן מהבמה ניגש אליו יצחק רבין וחיבק אותו, ודקות ספורות אחר כך ירד רבין במדרגות אל מכוניתו ושם נורה למוות בידי מתנקש יהודי.

Rabin Murdered Yediot.jpg

לקריאת הטקסט במקור ולניתוח ספרותי של מילות השיר לחצו כאן