title
title
title
title
title
title
משב רוח - "ישמח חתני" וגם אנחנו

"ישמח חתני" וגם אנחנו

מי שזוכר בגעגועים סרטים ראשונים שעשו חסד עם אחינו בני עדות המזרח בנסיון לפקוח עיניים עיוורות ולהאיר את יסורי חשכת ימיהם בקליטתם ב"ארץ המובטחת" – חייב להיות עֵר לכברת הדרך הארוכה שעשינו מאז ועד עתה.

האותנטיות של סלאח שבתי משוחדת היתה בנסיון למתוח ביקורת מוצדקת על התנשאותם של האשכנזים ביחסם לסלאח שבתי ולחבריו. אפרים קישון במבטו החכם לא חשך את שבט הלגלוג על ה"חברה הקולטת" הפוגעת (גם אם לא במזיד) קשות בטוהר חייהם התמימים של אנשי המעברה.

כאשר הגיע קזבלן המרוקאי חבבנוהו כולנו וכבר הבנו "למי יש יותר כבוד" – אך זכינו אנו בדורנו לראות כיצד סלל את הדרך יצחק נבון ב"בוסתן ספרדי" – כאשר יצירתו היונקת משרשי חייו מאירה את השכונה הירושלמית המסורתית והאדם היוצר אינו מבקר ואינו לוחם אלא פשוט אוהב. וכך הפכנו מאטומים אולי לאוהבים של תרבות אחרת, שירים ומנגינות, מנהגים ומסורת שהפכו להיות גם שלנו.

תוצאת תמונה עבור ישמח חתני

הסרט "ישמח חתני", סרטם של שלומית נחמה ואמיל בן שמעון, חף מכל פשע של נסיונות ביקורת או חיקוי, תיקון או התנשאות. הוא צומח מתוך החברה המיוחדת של השכונה המסורתית. יש בו אהבה המעוררת בליבנו הערצה ונוגע בנקודות האוניברסליות של חברה, אחוות שכנים, פער דורות, אהבת איש ואישה, חיפוש בן-זוג ועוד כנה וכהנה וכהנה. והכול בניחוח לוקאלי מיוחד של שכונה (ירושלמית?) ייתכן ביפו, בצפת, בטבריה או בבית שאן השכנה. ואנו חשים כי זה לא אנחנו והם, זה "אנחנו". ובמרכז מלמחתן של נשים (כן, זה אנחנו!!) להכרה בזכותן בלי להשתייך לתנועה פוליטית של "הדרת נשים". הן אמהות, ובנות זוג, ומעל לכל חברות טובות המשתפות פעולה כמו ליזיסטרטה בשעתה לפני המון שנים בארץ אחרת ובזמן אחר. וכששרית חדד אהובת ליבנו שרה את "ישמח חתני" בסופטוב של הקומדיה המופלאה הזו מתרונן גם ליבנו איתה. לכו לראות!!

לצפייה בביצוע "ישמח חתני" בסרט על ידי שרית חדד לחצו כאן


לצפייה בקדימון לסרט לחצו כאן


אבישג