title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - שלוש אחיות

שלוש אחיות

מילים בעברית: עמנואל כץ לחן: ספרדי ( Tres Hermanicas ) עיבוד וניצוח: אריה לבנון


שלוש הן בנות הפלא
לובן חלב ואודם שושן
שלוש הן בנות הפלא
מתקה אהבתן

אחת - מלך רצה בה
לובן חלב ואודם שושן
אחת - מלך רצה בה
טבעת לה נתן

אחת - שוע בחר בה
לובן חלב ואודם שושן
אחת - שוע בחר בה
ראה אותה בגן

אחת - זו תהיה לי
לובן חלב ואודם שושן
אחת - זו תהיה לי
אומללת מכולן.

להאזנה לביצוע השיר לחצו כאן

לצפייה לחצו כאן חואקים דיאז Joachim Diaz - Tres Hermanicas Eran (Ladino)

הזמרת נעמי צורי נולדה בצנעא, בירת תימן, ב-1917, עלתה לארץ בשנת 1923 וגרה בנחלת אחים בירושלים. בצעירותה הייתה חברה בתנועת הנוער "בחרות סוציאליסטית עברית" בקבוצה שהדריך אפרים קצ'לסקי, לימים קציר, נשיא מדינת ישראל. ב-1937 נישאה למשה אלבוחר, ומנישואים אלה נולדו בתם דניאלה ובנם איל. ב-1962 עברה המשפחה לגור בתל אביב. נפטרה ב-1995.

http://www.zemereshet.co.il/AdjustImage.aspx?MaxWidth=374&MaxHeight=374&src=UserFiles/Image/artists/naomi_zuri/zuri_1955.jpg


להאזנה לביצוע חג אסיף ביצוע:להקת זמר עם,נעמי צורי

לחצו כאן

נעמי צורי, זמרת בעלת קול מצו סופרן מאומן וצלול, השכילה למזג בקריירה שלה את התרבות הקלאסית לצד התרבות העממית. בתחום זה היא הייתה חלוצת הזמרות התימניות. חובבי מוזיקה קלאסית הכירו אותה מביצועיה על הבמה לשירים האמנותיים של מלחיני ישראל ואירופה, מיצחק אדל ועד שוברט ומאהלר. מאזינים אחרים הכירו את קולה הערב כששרה משירי טובי המשוררים והמלחינים בישראל או משירי ריקודי העם שהושמעו בחגיגות.

הופעתה הראשונה על הבמה הייתה באפריל 1941 באולם ההסתדרות של מועצת פועלי ירושלים. תכנית ההופעה כללה אריות איטלקיות, מספר שירים של שוברט ושירים עבריים, ביניהם של פאול בן חיים ומשה רפופורט.

ב-1942 הופיעה צורי ברסיטל במוזיאון תל אביב בתכנית שכללה שירים אמנותיים של בטהובן, שוברט ומאהלר. מבקר המוזיקה הדקדקן דוד רוזוליו, שהתרשם מהופעתה של הזמרת הצעירה, ציין לאחר הקונצרט בביקורתו בעיתון "הארץ" (2 במרץ 1942) ש"איש לא ציפה מזמרת תימניה לחדור בהצלחה לרוח תרבות המערב". ב-1948 הופיעה בביצוע הבכורה של "שלושה שירים לסופרן ופסנתר" שחיבר המלחין יצחק אדל.

ב-1954 הופיעה בבכורה העולמית בעברית באופרה "דויד" של דאריוס מיו, שהועלתה בבנייני האומה בירושלים בצורת אורטוריה בתרגומו של אהרון אשמן. צורי ביצעה את תפקיד אשת ישי בליווי תזמורת קול ישראל, תזמורת משטרת ישראל ומקהלות בניצוח גיאורג זינגר. האורטוריה הוזמנה על ידי "קרן קוסביצקי" במלאת 3000 שנה לירושלים.

כמו כן הופיעה עם שני סולנים, מקהלה ותזמורת קול ישראל בחיזיון "קול האדמה" של משה שמיר ומרק לברי. כזמרת רפרטואר קלאסי הופיעה נעמי צורי ברסיטלים ובקונצרטים בליווי תזמורות בישראל וכן בהולנד, בצרפת ובבלגיה. בהזמנת רשות השידור של מרוקו הופיעה בתחנות שידור בצפון אפריקה. הופעותיה על גלי האתר בליווי תזמורות בארצות אלה הוציאו לה מוניטין אצל מאזיני הרדיו חובבי המוזיקה הקלאסית.

בביצועיה של צורי לרפרטואר המוזיקה העממית ניכרים קולה המאומן וחינוכה המוזיקלי הרחב, המעניקים רובד תרבותי נוסף לשירים שבפיה. כך, בשיר "יום פנה" (עמנואל זמיר, יוסי ספיבק) ניכרת גדולתה כזמרת "בל קנטו" של שיר עברי. בהופעותיה היא שרה ואף הקליטה שפע של שירים ידועים של משוררים כחיים נחמן ביאליק ("יש לי גן", "הכניסיני תחת כנפך"), ברוידס ("אין כירושלים"), אלכסנדר פן ("אדמה אדמתי"), של משוררי שירי ילדים כלוין קיפניס ("שיר הרעשן"), מרים ילן-שטקליס ("דני גבור"), אנדה עמיר ("הגמל") ושירים רבים של יוצרים אחרים.

להאזנה ל- 13 הקלטות של נעמי צורי לחצו כאן

ברסיטלים שהגישה החל משנות הארבעים כללה יצירות של מלחינים ישראליים כבן חיים ("שיר לכת למעפיל"), רפופורט ("אדם כי ימות בעמק יזרעאל"), גרוסמן ("שושנה"), דאוס ("חג" - של המשוררת רחל), ועמירן ("גחלילית"). שיתוף פעולה אומנותי ממושך עם יצחק לוי העשיר את הרפרטואר שלה ברומנסות ספרדיות. בין המלחינים הישראליים הרבים שאת שיריהם היא שרה נמצאים ידידיה אדמון, נחום נרדי, שרה לוי-תנאי, משה וילנסקי, מרדכי זעירא, נירה חן, יוסף ספיבק ואמיתי נאמן. בהקלטותיה בליווי פסנתר ליוו אותה לרוב הפסנתרנים אריה זקס ויוחנן בוהם.

הופעותיה האחרונות נערכו באמצע שנות השישים והשבעים בפני קהל מצומצם יותר של ארגונים או יישובים קטנים ובתכניותיה לפניהם כללה מגוון יצירות: משירים סקוטיים של בטהובן ועד רומנסות ספרדיות ושירי דת כושיים (ספיריטואל'ס). בביתה שרה להנאתה במפגשים עם ידידה הפסנתרן הנדלזלץ ועם ידידים פסנתרנים נוספים; חלק משיריה הוקלטו עם תזמורת קול ישראל בניצוח שבתאי פטרושקה, גיאורג זינגר והיינץ פרויידנטל.

תודה לדניאלה בנימין, בתה של הזמרת נעמי צורי, שהסכימה להתראיין לצורך כתיבת הביוגרפיה ותרמה מידע חשוב מארכיון אמה לצורך זה. לקריאה במקור לחצו כאן