title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - "אם תלך"

אם תלך

הפרויקט של עידן רייכל מילים ולחן :עידן רייכל

אם תלך מי יחבק אותי ככה
מי ישמע אותי בסוף היום
מי ינחם וירגיע
רק אתה יודע

ואם תלך למי אחכה בחלון בשמלה של חג
שיגיע, יחבק אותי ככה, כמו שאתה מגיע

כשתלך לשמש אצא, בשדה המוזהב, בוקר יום וערב,
ירח יאיר את פני שחולמות כל היום רק עליך

וכשתבוא תישא אותי בשתי ידיך, משדה לנהר,
תרחוץ את פני ותגיד לי מילים
כמו שרק אתה יודע

הפרויקט של עידן רייכלהוא שםאלבום הבכורהשלהפרויקט של עידן רייכל. האלבום יצא לאור בשנת2002 , ומכר מעל 120,000 עותקים (פלטינה משולשת). האלבום זכה במקום הראשון במצעד האלבומים של ישראל ששודר בערוץ 2ביום העצמאותה-65 למדינת ישראל.

הפרויקט של עידן רייכל אלבום.jpg

עידן רייכלהתחיל את הקריירה המוזיקלית שלו כקלידןבהופעותיהם של זמרים שונים. בשאיפה להתפתח לכיוון של הפקה מוזיקלית, החליט רייכל להקליט מספר שירים המעידים על יכולות ההפקה שלו. כוונתו המקורית של רייכל לא הייתה לאגד את השירים לכדיאלבוםשלם, אלא הצגת יכולות ההפקה שלו, ומשום כך הוא השקיע פחות בכתיבת השירים. כך למשל, השיר "בואי" מורכב משני בתים בלבד ללאפזמון חוזר , ובשיר "מדברים בשקט" אחרי הפזמון החוזר מושר פעם נוספת הבית השני של השיר.

את השירים הקליט רייכל באולפן הביתי בביתו שבכפר סבא, עם כשלושים זמרים ונגנים שונים. רובם היו בני העדה האתיופית. השירים היו ברובם בסגנוןמוזיקת עולם , תוך שילוב אלמנטים שלפופורוק. רוב הזמרים באלבום היו אלמוניים לפני כן, כשיוצאת דופן הייתה הזמרתדין דין אביב, שהתפרסמה מחברותה בלהקתגאיה. כשהציג רייכל את השירים בפני חברתהליקון,גדי גידור , ממנהלי החברה, אהב את התוצאה, והחליט לאגד את השירים לכדי אלבום שלם.

בנובמבר2002יצא הסינגלהראשון מתוך האלבום, "בואי", שזכה להצלחה גדולה במצעדי הפזמונים והושמע תכופות בתחנות הרדיו. בעת יציאת הסינגל האלבום טרם היה מוכן במלואו, אך הביקורות החיוביות שלהן זכה הביאו לעבודה אינטנסיבית של רייכל להשלמת האלבום, שיצא לבסוף כשלושה שבועות לאחר הסינגל.

האלבום המלא יצא בדצמבר 2002. גם שלושת הסינגלים שיצאו אחריו, "מדברים בשקט", "אם תלך" ו"הנך יפה", זכו להצלחה במצעדי הפזמונים.

אם תלך

סולנית השיר היאדין דין אביב, שהתפרסמה קודם לכן מחברותה בלהקתגאיהומהמופע המשותף "עלידין" עם אמהעליזה אביב. רייכל הקליט את אביב בתחילה ללא ליווי של כלי נגינה, ולאחר מכן חיפש עיבוד מוזיקלי מתאים לשיר.

בהשראת הגיטריסט המלאיעלי פארקה טורה בחר לבסוף בליוויגיטרהבלבד, בנגינתו שלאבי סינגולדה , וזאת מתוך מטרה להבליט את קולה של אביב. השיר זכה להצלחה גדולה, ונבחר כ"שיר השנה" במצעדי הפזמונים השנתייםשלגלגלצושלרשת ג'.

לצפייה בביצועה של דין דין אביב לחצו כאן

לצפייה בביצועו של עידן רייכל לחצו כאן