title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים - סיפור מיוחד

מצעד זיכרון וחיים בקרקוב, 11 בספטמבר 2016אנו פולנים, תושבי קרקוב, החיים בעיר בת מסורת ארוכה של ריבוי תרבויות. כך נבנתה העיר מלכתחילה, ולא כעיר חד-תרבותית. לפני כ-700 שנים הגיעו היהודים לקרקוב, בחפשם בה מקלט וביטחון, ובבואם הביאו עמם השכלה, נאורות, עבודה ודרך שונה לקיום מצוות הדת. אנו רוצים להנציח ולזכור את חייהם בתוכנו. אנו רוצים להביע את רחשי תודתנו על עבודתם השקדנית בארץ זו. אנו רוצים להודות להם על כל מה שניתן לראותו, להבחין בו ולכנותו בשם – אך גם על המתנות הבלתי-נראות והבלתי-מוחשיות שהעניקו לנו, ש השפיעו והעשירו את ההיסטוריה של עירנו.

אנו בני הדור, שלא זכה לחיות יחד עם היהודים בארץ זו, ועם זאת, אנו חשים את אותה תחושה של געגועים, בדידות ושקט, בלי היהודים.

יחד החלטנו, קבוצה של נוצרים פולנים וגרמנים, לארגן את המצעד הזה – כסימן לזכירת תושביה היהודים של קרקוב, שיחד עם אבותינו השפיעו במשך דורות על צורת התפתחותה, בניינה וקיומה של העיר. אנו מבקשים שמצעד זה יהיה בגדר של הבעת חרטה על הדרך, שבה התנהגו במשך זמן רב תושביה הנוצרים של העיר כלפי אזרחיה היהודים. בה בעת אנו חולמים להביע בקול רם את שמחתנו על כך, שהם, היהודים הינם "אחינו הבוגרים לאמונה", ואנו יכולים ללמוד ולשאוב מהם בתחומי החוכמה והתקווה. יהא המצעד הזה סימן ואות לכך, שאנו זוכרים את ההיסטוריה המשותפת שלנו - את הטוב ואת הרע.

בחרנו בימי חודש אלול, חודש הסליחות היהודי, עת להרהורים, סליחה ומחילה שלפני פרוס השנה החדשה. זהו הזמן בו מתכוננים לעידן חדש, שונה, להתחלה נקייה ורעננה. השנה חל חודש אלול, על פי הלוח הלטיני, בספטמבר, שהוא גם החודש שבו פרצה מלחמת העולם השנייה, שהביאה לחורבן הקהילות היהודיות באירופה.

מצעד הזיכרון והחיים יתקיים ב-11 בספטמבר 2016, ח' באלול של שנת 5776, ויחל בשעה 16:00 מה"קולגיום מאיוס" שליד רחוב סנט אנה, שבעבר נשא את השם " הרחוב היהודי". במצעד מספר תחנות, המשקפות חלק מההיסטוריה היהודית בעיר.

התחנות הן מצודת הוואוול - כדי שנזכור את המלך קאז'ימייז' הגדול ואת הזכויות שהעניק ליהודים;כיכר וולנצ'ה 4 - כדי שנתפלל ונבקש מחילה על האנטישמיות, פרעות, גזל רכוש, רדיפות, גזרות, ופוגרומים;בית הכנסת הישן;האנדרטה לקורבנות השואה;רחוב מיודובה: מרכז התרבות היהודי;בית הכנסת ה"טמפל": קונצרט הסיום.

המסרים שברצוננו למסור הם:

מסר חינוכי: להזכיר לדור החדש את מורשתנו המשותפת;

מסר של התפייסות: צעד לקראת ריפוי היחסים שבין יהודים לפולנים;

צעד חברתי-סוציולוגי: אנו רוצים להביע התנגדות לכל צורה של אנטישמיות, לבנות את המסד ליחסים מסוג חדש ולבנות עתיד משותף.
המנשר שיצא בקרקוב