title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - בין היסטוריה לאנתרופולוגיה

IMG_4388.JPGהרצאתו של דני נוה - בין היסטוריה לאנתרופולוגיה: המפגש בין אירופה לתרבויות אמריקה במאה ה-16

חוג הקיץ האחרון של השנה, איך התגעגעתי לדני נוה! לפני שנה כל כך נהניתי מהחוג שלו ולא השתתפתי בו גם השנה רק בגלל שהוא חזר על אותו קורס. מרצה נלהב, מרתק, בעל פאתוס וידע אינסופי! כל כך מעניין כיצד האיר את עינינו, גם באמצעים חזותיים, מדוע תרבויות אירופה היו אלה שגילו את אמריקה ולא סין לדוגמא. בניגוד לדעותינו, אירופה באותה תקופה הייתה שולית בעולם, סין הייתה מרכז העולם, היו לה שייטות שהאירופים לא יכלו לחלום עליהן, מצפן, תבלינים. הסיפור היה רעיוני ולא של טכנולוגיה.

אסון המגפה השחורה ריסקה את ימי הביניים, את המשטר הפאודלי וגרמה לאובדן האמונה בנצרות. חצי מאוכלוסיית אירופה נכחדה. הרנסנס שהגיע בעקבות תקופה זו וההומניזם,העמידו עתה את האדם במרכז. אירופה מתחילה להכיר בבורותה ולהבין שהיא הרבה לא יודעת ויוזמת מסעות לחקר העולם בשאיפה להגיע למזרח אסיה ולסחורותיה. ב-1942 קולומבוס נתקל במסעו ביבשת אמריקה והיה משוכנע עד יום מותו שהגיע להודו מכיוון מערב. אמריקו וספוסיו היה הראשון שקבע שאין זו הודו אלא אמריקה ולכן היבשת נקראת על שמו.


משנה זו מתחיל עידן היהירות של אירופה, גילוי אמריקה נחשב לאירוע החשוב ביותר בתולדות המדע, כשהמוטו הפך ל"בואו נתחיל לסמוך על עצמנו ולא רק על כתבי הקודש".

בהמשך דני תיאר בפנינו את כיבוש אמריקה, את המפגש בין הספרדים לילידים של אימפריות האצטקים והאינקה וציביליזציית המאיה. המפגש בין האירופים לאינדיאנים גרם לתמותה של 90% מתוכם, בעיקר בגלל מחלות זיהומיות שהביאו עימם הכובשים שמפניהן לא היו הילידים מחוסנים... מסקרן, מרתק, כל כך מעניין!תודה לדני הנפלא וכל כך חבל שאינך ממשיך להרצות בשנה הבאה בבית "גיל עוז"!

תודה לצוות המארגן, על חוגי הקיץ המרעננים וגם על היופלה הטעים בהפסקה!

ברכה יואל

שדה-נחום
גלריית תמונות