title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים - מורשת מתקומה לשחקים

מורשת מתקומה לשחקים

מורשת "מתקומה לשחקים" נוסדה ע"י קומץ שורדי שואה, אשר שרדו את זוועות השואה ובתקומתם התנדבו לחיל האוויר כאנשי צוות אויר על מנת להילחם עבור מדינת ישראל, אשר זה מקרוב נוסדה.

לאורך שנים רבות רוב מתנדבי צוות האוויר הללו נצרו בליבם והדחיקו את הזיכרון המחריד של השואה ולא שיתפו אפילו את הקרובים ביותר. כעת, לאחר שישה עשורים עם הקמת מיזם "מתקומה לשחקים" הם מוכנים להיפתח ולספר סיפוריהם המרגשים והמחרידים לשימור המורשת למען הדורות הבאים.

מטרת המיזם לספר את סיפורם של כ-130 נערים (כ-60 מתוכם עדיין בחיים), אשר היוו בעשור הראשון והשני למדינת ישראל כ-30 אחוז מלוחמי צוות האוויר ותרמו רבות להתפתחותו במהלך שרותם ובשנים רבות לאחר מכן.


כעת עם חלוף השנים מתנדבת קבוצה זו יחד עם דור ההמשך לכתיבת פרק חשוב זה במורשת חיל האוויר.

מטרת המיזם לשמש כבסיס לחקר הרוח והנחישות, אשר אפשרו לאנשים צעירים אלה לבצע את המעבר החד משורדי השואה למובילים וללוחמי קו ראשון של חיל האוויר במדינת ישראל וחרף הקשיים הרבים להיקלט היטב בחברה ולהשתלב בקורס הטייס היוקרתי. המורשת מנציחה בכבוד את מקומם בדפי ההיסטוריה של האומה ומהווה מודל חינוכי בעבור הדורות הבאים.


המורשת אספה את העדויות, הסיפורים והתמונות, תיעדה אותם באתר אינטרנט מקוטלג המאפשר גישה נוחה למידע בעבור תלמידים, אנשי חיל-אוויר, מדריכי מסעות לפולין, חוקרים, משפחות ושאר מתעניינים.


לגלישה לאתר לחצו כאן

כמו כן, הופק הסרט "שם וכאן", המספר את סיפורם המדהים של ארבעה מחברי הקבוצה ודרכם את סיפור הקבוצה כולה. הסרט חופשי לצפייה ביו-טיוב, ניתן להקרין לתלמידים בפעילות חינוכית. להקרנות ציבוריות אחרות יש לבקש אישור מבחינת זכויות יוצרים מהנהלת המיזם, ניתן לפנות לרמי בדוא"ללצפייה בסרט לחצו כאןמורשת "מתקומה לשחקים" מקיימת גם אירועים רבים, הרצאות, פאנלים ומתן עדויות. אנשי העדות גם הצטרפו ומצטרפים עדיין למסעות לפולין.

ניתן לעקוב אחרי הפעילות בעמוד הפייסבוק (ולעשות "לייק" J )