title
title
title
title
title
title
סיפורי מקום - מייקל לניר השיא משואה

מייקל לניר הוזמן להשיא את המשואה לזכר חטיבת הצנחנים שלחמה בגבעת התחמושת


העצרת הממלכתית לציון 49 שנה לאיחוד העיר ירושלים

מתוך האתר


בעצרת תודלקנה שש אבוקות זיכרון לציון הנופלים והחטיבות אשר לחמו במלחמת ששת הימים.....

182 נופלים בקרבות לשחרור ירושלים במלחמת ששת הימים. העצרת הממלכתית לציון 49 שנה לאיחוד העיר ירושלים.בעצרת תודלקנה שש משואות לזכרם של הנופלים בקרבות על ירושלים. מדליקי האבוקות ייצגו את המשפחות השכולות והחטיבות אשר לחמו בקרב. העצרת שהופקה ע"י מרכז ההסברה שבמשרד התרבות והספורט, תערךבמעמד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, סגן יו"ר הכנסת ח"כ חיליק בר, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השופט אליקים רובינשטיין, שרת התרבות והספורט הגב' מירי רגב, ראש עיריית ירושלים, מר ניר ברקת, משפחות שכולות והלוחמים בקרבות.

ייצוג החטיבות:

.......

אבוקת חטיבת הצנחנים 55

המשימה שהוטלה על מפקד החטיבה דאז, אלוף-משנה מרדכי "מוטה" גור ז"ל, הייתה לחבור למובלעת הישראלית המנותקת בהר הצופים. על הגבעה הזאת, לחמו הצנחנים בדרכם אל הר הצופים. בתום קרבות קשים, עמדו הצנחנים על ההר, ואז התקבלה הפקודה לפרוץ לעיר העתיקה. הם פרצו את שער האריות, וכעבור דקות נשמע קולו של מפקד החטיבה מוטה גור במכשיר הקשר. שלוש מילים אמר: "הר הבית בידינו".

את אבוקת חטיבת הצנחנים 55 ידליקאלוף-משנהטל פוליטיס, מפקד החטיבה, ורב-סרן במילואיםמייקל לניר. מייקל גדל בשכונת רחביה בירושלים, וכיום הוא חבר בקיבוץ כפר רופין. במלחמת ששת הימים היה מייקל מפקד מחלקה בפלוגתו של דודיק רוטנברג, בקרב על בית הספר לשוטרים ועל גבעת התחמושת. על המחלקה הוטלה המשימה לחדור דרך שדה מוקשים לעבר בית הספר לשוטרים. משם המשיכה המחלקה תחת אש כבדה לעבר גבעת התחמושת, שם הצטרפה לפלוגה ג' שהייתה בעיצומה של לחימה. במהלך הלחימה בתעלה הרדודה נפצע מייקל קשה מאוד בצווארו, וחייליו השלימו את משימת ההגעה לבית הספר לשוטרים. כיום, מייקל מתנדב בגבעת התחמושת ומדריך קבוצות מהארץ ומחו"ל בסיפורי מורשת הלחימה בירושלים.


ראיינתי את מייקל לאחר הטקס וכך סיפר-


מספר מייקל-

היו 2 טקסים אחד של הגדוד והשני היה הממלכתי. 6 משואות- אחת לפיקוד מרכז, חטיבת ירושלים, חטיבת הראל, חטיבת הצנחנים, חיל אוויר ועוד אחת ראשונה של המשפחות.

פתחנו בכך את חגיגות ה- 50 לאיחודה של ירושלים מחדש, בטקס הזה.

הייתי מאוד נרגש, בתמונות ראיתי אחר כך כמה. אני חלק בלתי נפרד מהגבעה, מאז הקרב ולמעשה כבן ירושלים עוד לפניו. כעת מזה מספר שנים מדריך שם בהתנדבות פעם בשבוע לפי הצורך.

לאחרונה מצאנו שכדאי שאני לא אהיה כ מדריך רגיל אלא לאחר ההדרכה שמקבלים באתר אני עונה לשאלות כאחד הלוחמים שהיו שם ממש.

מגוון רב ילדים בוגרים, פנסיונרים, קורסים פיקודיים- אני מתאים את עצמי לקבוצה ומכוון לפי השאלות. זה מה שמרתק. גם על ילדותי בירושלים.

לצפייה בראיון שנערך למייקל ב- ynet לחצו כאן