title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - "לחוף ירדן"

לחוף ירדן

מילים ולחן: שייקה פייקוב

לחוף ירדן אני זוכר
שנים רבות עמך
יפה שלי צנועה שלי
כן, שוב אני איתך

כך נעמוד פה זו מול זה
עוטים נופי ילדות
וההרים גולשים סביב
מלאי הוד ופשטות

לחוף לחוף ירדן נשקו גלי ימי
כמו הירמוך המתפתל
כן ים זכרונותי
ולמול נופי גולן אחוש איך יד הזמן
צונחת על כתפי תרעד
עם זר מנגינותי עם זר מנגינותי

מימי ירדן הרוו שנותי
צמחו נפשי פלאים
ובכל אשר אפנה אלך
הם בקרבי זורמים

לחוף ירדן זיכרונותיי
עם כל האוהבים
בני הכיתה, הידידים
הבית, ההורים...


לחוף לחוף ירדן נשקו גלי ימי
כמו הירמוך המתפתל
כן ים זכרונותי
ולמול נופי גולן אחוש איך יד הזמן
צונחת על כתפי תרעד
עם זר מנגינותי עם זר מנגינותי

שוב נעמוד פה זו מול זה
נושמים נופי ילדות
וההרים חובקים סביב
מלאי רוך ופשטות

חופי ירדן שוקטים ארצי
הטי נא את כדך
וביום חמסין קייצי וחם
ירוו הם צימאונך

לחוף לחוף ירדן נשקו גלי ימי
כמו הירמוך המתפתל
כן ים זכרונותי
ולמול נופי גולן אחוש איך יד הזמן
צונחת על כתפי תרעד
עם זר מנגינותי עם זר מנגינותי

לצפייה בביצוע של שייקה פייקוב בכבודו ובעצמו - לחוף ירדן

דודו זכאי לחצו כאן


דודו זכאי

זכאי נולד בקיבוץ עין השופט. בצבא שירת בלהקת פיקוד מרכז. כשפורקה הלהקה היה זכאי בין מקימי צוות הווי חטיבת הצנחנים. אחרי שחרורו מהצבא עבר זכאי לקיבוץ דליה, עבד במטעים והשתתף בערבי שירה ומופעים של חברי קיבוצים.

בשנת 1975 הוציא זכאי את שני אלבומיו הראשונים "מישהו בא ואמר" ו"בשדה תלתן", שהוקדש לשירים עבריים ישנים בביצועים חדשים. בשנת 1977 הקליט יחד עם הזמרת נתנאלה את האלבום לילדים "הציפור הכחולה" - מיטב שירי אוריאל אופק לילדים. לאורך שנות השבעים היה זכאי משתתף קבוע בפסטיבל שירי הילדים, והופיע שם ברצף החל משנת 1974 ועד 1979. פעמיים הוא קטף במסגרת זו את המקום השלישי (עם השירים "למה הגדולים לא לומדים מהקטנים" ו"יום הילד"). יתר השירים לא הגיעו למקום משמעותי, אך הם נחשבים לחלק מהותי מרפטואר השירים האיכותי שהנפיק הפסטיבל דוגמת "ילדים מפריחים בלונים", "קבלי נא את השיר" ו"עוד יהיה טוב בארץ ישראל". בשנת 1981 הועלה המופע "שירים", שבו שר זכאי, בליוויה של להקת הג'אז אדמה חמה, שירים שאת חלקם כתב, בעיבודיו של אורי אופיר. בהמשך יצא אלבום משירי המופע, שהבולט ביניהם היה "מעבר לתכלת", שנכתב על ידי רחל שפירא וסשה ארגוב והוקלט מאוחר יותר על ידי מתי כספי. אחרי צאת האלבום יצא זכאי להפסקה ארוכה, שבמהלכה שימש כמזכיר קיבוץ דליה. בשנת 2000 יצא אלבומו "שיהיה בסדר", שכלל שירי אהבה חדשים שכל מילותיהם נכתבו על ידי אהוד מנור.

בשנת 2003 יצא האוסף "השירים ההם", שכלל את מיטב הלהיטים של זכאי, ובשנת 1 יצא אוסף נוסף בשם "עוד שירים", שכלל שני שירים חדשים שזכאי כתב והלחין בעצמו, "רוצה עוד משהו לאמר" ו"הופעה בעין השופט".

סגנונו המוזיקלי של זכאי וכן התכנים של שיריו הושפעו מאוד מהמקומות שבהם גדל, וחלק מהם נכתבו על ידי בני התנועה הקיבוצית. נושאי שיריו הבולטים עסקו באהבת הארץ, בחיי הקיבוץ, בעולמם של ילדים וכיוצא באלה לרבים משיריו חובר ריקוד עם והצליחו במצעדים. כיום חלק משיריו הפכו לסמל לארץ ישראל הישנה והתמימה וזוכים להשמעות רבות בתוכניות רדיו שעוסקות בשירי ארץ ישראל. בין שיריו הידועים: "ניחוחי חציר", "אלעד ירד אל הירדן", "נחל נערן" (שהפך לריקוד עם ידוע), "נפגשנו שוב", "דרך ארץ השקד", "חייכי לי בשירים", "שירי לי", "ארץ ישראל יפה", "ארץ ארץ", "לחוף ירדן", ו"ציפורים". היוצרים שסייעו לזכאי בעיבוד מוזיקלי ובמילים היו בין היתר נעמי שמר, שייקה פייקוב, מתי כספי, יורם טהרלב, מירה מאיר, אברהם זיגמן, רחל שפירא, דודו ברק ויובל בן עוזר.

שייקה פייקוב

1937, יליד קיבוץ אשדות יעקב. את שיריו הראשונים הלחין בגיל 15, אך לפריצה משמעותית הגיע רק לאחר שירותו הצבאי, כשהוזמן על ידי חיל החינוך לפקד על צוותי ההווי של הנח"ל לצדו של רן אלירן.

בשנות השבעים היה פייקוב אחד הפזמונאים והמלחינים הבולטים בישראל, תוך דגש על פסטיבלים ותחרויות שונות. בשנת 1971, לדוגמה, שיריו ניצחו בכל הפסטיבלים שנערכו באותה שנה: בפסטיבל הזמר המזרחי ("בואו ונשיר אחים"), בפסטיבל הזמר החסידי ("שישו ושמחו") ובפסטיבל שירי הילדים ("אן דן דינו"). בין השירים שכתב באותן שנים ניתן למנות את "למה ככה" שביצעו אבי טולדנו ועירית ענבי בפסטיבל שירי הילדים הראשון וזכו במקום הראשון, "חגיגת האביב" (שוקולד מנטה מסטיק), "עוד יהיה טוב בארץ ישראל" (דודו זכאי), "חג יובל" (אבי טולדנו), "אהבתי מיום אתמול" (יהורם גאון), ו"אמא" בביצוע שולה חן והילד רונן בהונקר, שזכה בפסטיבל שירי הילדים ב- 1982.


ב-1977 השתתף שירו "אותך" בפסטיבל הזמר והפזמון בביצוע של הזמרת אילנה אביטל שנחשפה לראשונה באותו ערב. השיר הגיע למקום השלישי.ב-1989 השתתף לראשונה בתחרות הקדם אירוויזיון עם השיר "דרך המלך" בביצוע גילי וגלית. השיר זכה במקום הראשון והגיע למקום ה-12 בתחרות האירוויזיון שהתקיימה בשווייץ. ב- 1992 שב לתחרות עם השיר "ירושלם" אותו כתב לרונן בהונקר (שהיה הילד שביצע את השיר "אמא" עשר שנים קודם לכן). השיר זכה במקום השלישי. ב-1993 ניצח שוב בקדם אירוויזיון עם "שירו" (למילותיו של יורם טהרלב). השיר הגיע למקום ה-24 בלבד בתחרות שנערכה באירלנד.בנוסף, השתתף פייקוב בארבעה עשר פסטיבלים בינלאומיים וזכה בהם במקומות גבוהים. אחד השירים היה "שיר הבוקר" אשר נכתב על ידי אלישבע ובוצע על ידי נאוה ברוכין בתחרות שירים בדרום אמריקה, וזכה במקום הראשון.

פייקוב כתב עשרות שירים להצגות ולסרטים, בהם "נערת הפרברים", "נורית", "קוראים לי שמיל", "רחוב 60", "הדודה מארגנטינה" ועוד. הוא הרבה לעבוד עם הבמאי ג'ורג' עובדיה.


את שירו "פרח נדיר" כתב לזכרו של ארז תמיר, בנה של אשתו השלישית.

בתחילת שנות השמונים נבחר מבין אלפי מועמדים לכתוב את המוזיקה עבור סדרת הטלוויזיה "המלאכים של צ'ארלי" בלוס אנג'לס. מפזמוניו ולחניו המוכרים: "ארץ", "תבורכי", "רינגולי", "אחי גיבורי התהילה", "חמסין של ניסן", "לאורך השדרה שאין בה איש" (אילנית); "דרך ישנה" (הגבעטרון); "ארץ ישראל יפה" (להקת פיקוד דרום); "גם אני רוצה לשיר על הכנרת", (שלישיית המעפיל); "ציפור קטנה מחפשת קן" (מיכל טל); "אולי, אולי מחר" (ישראלה קריבושי); "נפשי כלתה לחרוזים", "תקוות ימי" (אלכסנדרה); "חייכי לי בשירים", "לחוף ירדן", "נפגשנו שוב", "שירי לי" (דודו זכאי); "בואי נשוב אל הטנגו" (יהורם גאון); "כמו ציפור" (עפרה חזה); "ותבוא עליכם הברכה" (ששי קשת).