title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - מפגש רב תרבותי

מפגש רב תרבותי

במסגרת לימודי הערבית בגיל עוז, יזם המורה פאתחי מסאלחה, המכונה בפי כל אבו עלא, מפגש משותף לתלמידיו היהודים מכמה מקומות ונשות המתנ"ס מכפרו, דבוריה. מתנ"ס זה, המנוהל על ידי אישתו, ג'מילה, נחשב לפורץ דרך במגזר הערבי ומהווה דוגמה לחיקוי.

השתתפו במפגש קבוצות תלמידי ערבית, מעמק המעיינות, "דורות בגלבוע", כפר תבור ומתנ"ס דבוריה, שרובו ככולו – נשים.

המפגש התקיים ב"בית יגאל אלון" שבכפר תבור. ישבנו בקבוצות קטנות מעורבות סביב שולחנות וגם כיבוד הוכן לנו בשפע.

התחלנו בשיחה חופשית והכרות. ניסינו להשתמש בידע שלנו בשפה הערבית, שהוא עדין בסיסי ביותר, אך הסתבר שהעברית שלהן טובה וזה הקל עלינו.

התוכנית כללה ברכות: של פאתחי עצמו, ראש המועצה של כפר תבור, מנהלת החוגים במתנ"ס ונציגי הקבוצות. מקבוצתנו, מעמק המעיינות, ברך בערבית רמי בירנבאום מטירת צבי. רחל כוכבי משלוחות קראה בערבית ובעברית דברים שכתבה על עצמה. כל הכבוד.

המשכנו בשירה משותפת : הבאנו שלום עליכם, הבה נגילה, ובערבית שיר של הזמרת הידועה, פיירוז: אַעְטִינִי אִינַאַי יַעַנִי פַאַלְעִ'ינא - תן לי את החליל ואשיר.

בהמשך צפינו בהופעות מחול ושירה של קבוצות תלמידים מהמתנ"ס המקומי וגם קבוצת נגני תופים מהכפר שיבלי שעשו לנו "שמח".

מכאן עברנו לפעילויות סביב השולחנות: כל קבוצה קיבלה משימה שבסופה הציגה את הסיכומים. בכל הקבוצות עלו הרצון והתקווה לשלום ודו קיום בר קיימא בין ערבים ויהודים, הרצון להיות מסוגלים לדבר באותה שפה, (מכאן הרצון ללמוד ערבית) ואפילו הועלו רעיונות להמשך המפגשים, ביקורים הדדיים וטיולים משותפים.

בין לבין התנהלו שיחות בינאישיות להכרות עם הנשים שהגיעו. כולן בלבוש מסורתי קפדני. כולן יודעות עברית. האוירה התחממה וההנאה מן המפגש היתה הדדית.

ובעוד בחדשות מדווחים על אירועים קשים של פיגועים, הרג ופצועים, קמנו, לסיום, לרקוד במעגל גדול לצלילי התופים, יהודים וערביות, שמחים ומחייכים בהנאה. מי יתן ובעתיד רק אלו יהיו המפגשים בינינו.

צילי פרי

ניר-דוד

גלריית תמונות