title
title
title
title
title
title
משב רוח - בין אהבתי למצא חן בעיני - מדורה של אבישג איילי עין הנצי"ב

בין "אהבתי" ל "מצא חן בעיני"

"אהבתי" היא תגובה נפוצה ומקובלת באמצעי התקשורת, כאשר דברים נשלחים לנמען יחיד או לנמענים רבים. קיבלנו את התרגום ל"like" הלועזי אוהבי השפה שלנו ימסררו "אהבתי".

יש מקום לחשוב לעיתים על המשמעות, או חוסר המשמעות של השימוש דוקא במילה זו. אהבתי- במקורה – מילה טעונה מאוד מבחינה רגשית, אך תחליפתה בשפת התקשורת משמעותה "יחס חיובי אוהד ומעודד" אולי מעט יותר מזה או פחות.

בתנ"ך שלנו ניתן למצוא ביטוי מענין ורב משמעות ליחס חיובי ואוהד אך עמוק. ל"מצוא חן". בשפה המדוברת אנו אומרים לעיתים כי ה"הצגה מצאה חן בעיני", או הנערה המסרבת לחיזור האוהב כי הוא "אינו מוצא חן בעיניה", אך יש ענין מיוחד בביטוי זה.

כאשר נאמר בספר בראשית כי האל הביט לארץ וראה כי רבה רעת האדם אמר: "אֶמְחֶה אֶת-הָאָדָם אֲשֶׁר-בָּרָאתִי מֵעַל פְּנֵי הָאֲדָמָה" (בראשית פרק ו' פסוקים ה-'-ז') אך, ..."נֹחַ מָצָא חֵן בְּעֵינֵי ה'..." עונש נורא נגזר על האנושות אך לא על נח כי הוא "מָצָא חֵן בְּעֵינֵי ה' ".

אחר חטא העגל כאשר מודיע אלהים למשה על רצונו להשמיד את עם ישראל אומר משה בתחנוניו "אַתָּה אָמַרְתָּיְדַעְתִּיךָ בְשֵׁם, וְגַם-מָצָאתָ חֵן בְּעֵינָי". כלומר: משה מצטט את יחסו של אלהים אליו בביטוי זה. בהמשך ה"סיפור" חוזר משה בבקשתו לדעת את דרכי ה' "אִם-נָא מָצָאתִי חֵן בְּעֵינֶיךָ" וה' עונה לו "כִּי-מָצָאתָ חֵן בְּעֵינַי" והביטוי חוזר פעמים רבות במשא ומתן שמנהל הקב"ה עם משה.

גם בסיפור נח וגם במאבק של משה על סליחת ה' אין ביטוי טוב מזה. שהרי, בינינו, כאשר אנו אומרים "הוא מצא חן בעיני" אנו מבטאים את היחס שלנו לאותו נושא. אם כן מה ענין הפועל "הוא מצא" הרי אנחנו המוצאים אותו ולא הוא המוצא אותנו?

אלא שכאן מובעת הדדיות מעניינת.

נח המביט כביכול לעיניו של הבורא קורא בהן חנינה והוקרה. כל האנושות תאבד אך אם תביט בעיניו של הבורא תראה בהן חנינה לך.

וכן האל השופט והכועס העומד מול משה המנהיג. משה מבקש חנינה וסליחה. כביכול אם יביט לתוך עיניו של האל הכועס, ימצא בהן חנינה, וכך הוא אומר: " אִם...מָצָאתִי חֵן בְּעֵינֶיךָ" "... סְלַח נָא לַעֲו‍ֹן הָעָם...".

כך מצייר ביטוי כה פשוט ונפוץ מערכת יחסים שלימה בין שתי ישויות שונות. האחת מוצאת חן בעיני האחר ובכך זוכה להעדפה שיש בה אהבה, הוקרה וסליחה. אכן, כן, יש לנו שפה מופלאה.

אבישג