title
title
title
title
title
title
מהעת הזו גליון 252

שמלתה הצחורה הוכתמה בדם
ובכייה גבר על בניה כי איננו,
על כל אחד מבניה כי איננו
במיוחד על זה שחשב שיגאל אותה וביקש להסותה מבכייתה
וגִעֵל צְחוֹר- שמלתה.

שמלתה הצחורה נפרמה משוליה
עם פרימת סימני האחווה שמסרה לאחותה
ביד בנה שבז לאחיו וקם עליו בכיכר העיר ורצחו נפש.
אז קרעה שמלותיה דרך פרימתם
וזעקה שיוסף נשאר בבור וקין שב אל השדה.

ומאז, בכל חצות נזכרת בוכיה על בניה
כי איננו עושה מעשה בנה.
(יא מרחשון תשע"ו)

הרב דוד מנחם

מתוך הפייסבוק


ובהמשך לאותו הנושא:

ח"כ יאיר לפיד בא לשוחח היום עם תלמידי או"ת דרך אבות באפרת. ההזמנה לח"כ לפיד באה מתוך מסורת של בית הספר להזמין ביום הזכרון לרצח רבין אנשים בעלי דעות שונות.
ח"כ יאיר לפיד אמר לתלמידים שהשורש של המילה סובלנות זה ס.ב.ל. זה לא קל לשמוע דעות אחרות. הוא שאל את התלמידים כמה מילים יש בעשרת הדברות? לדבריו הוא אמר שה 172 מילים של עשרת הדיברות השפיעו יותר מכל נשק או מכל מעצמה או מכל ארוע. לדבריו, במוזיאון השואה בוושינגטון הוסיפו על עשרת הדברות עוד שלוש דברות. לדבריו המסר הנוסף הוא שאסור לעמוד בצד, אסור להיות קורבן ואסור להיות שותפים לפשע.
בסוף השיחה שאלתי את התלמידים: "כמה מהם סבלו לשמוע את ח"כ יאיר לפיד?"
לא הופתעתי מהתשובה. הרוב המוחלט של התלמידים לא הרימו את היד. למרות שלא בכל הדברים התלמידים הסכימו הם הקשיבו בנימוס ושאלו שאלות לעניין. התלמידים הם חלק מבית ספר שמשלב תלמידים בעלי צרכים מיוחדים במערכת החינוך הרגילה. בית ספר המשלב תלמידים אנרגטיים עם אזרחים ותיקים. בית הספר ממוקם בישוב שאינו מוקף בגדר ומנסה בכל דרך לשמור על דו קיום במציאות הקשה בה אנו חיים.
לי תלמידי דרך אבות הוכיחו את שידעתי.
הם סובלנים הלומדים בבית ספר המחנך לסובלנות.

יצחק גרינוולד

מנהל בית הספר


וכדרך ליצור סובלנות כותב רם שמואלי בדף הפייסבוק:

בליל הרצח, הייתי בבירת תורכיה, אנקרה בשליחות של מדינת ישראל להביא חתימה על הסכם טיסות אימון משותפות של מטוסי קרב שלנו ושל תורכיה.
היוזם של המהלך פורץ הדרך הזה, עם המדינה המוסלמית הגדולה במזרח התיכון, היה ראש הממשלה יצחק רבין היטיב לראות את ההזדמנות עבור מדינת ישראל. רבין החליט שיהיה זה חיל האוויר שיסלול את הדרך ואני כמפקד טייסת וראש המשלחת, מייצג את החזון. השגנו חתימה והיא הייתה בידי באותו ערב במלון באנקרה בדרכי לארץ ואז נודע לי הרצח.
השבר גדול אך החזון של רבין התממש בדמות תרגילים משותפים שיצא לי לארח לאחר הירצחו בבסיס עליו פיקדתי. בחרנו לכנות את התרגיל בישראל "נעמה" על שם הבת שלנו ו"סלין" על שם הבת של השותף התורכי כדי לבנות אווירת אמון ביננו. כאשר הגיע מפקד חיל האוויר התורכי לבקר, הוא דרש ללכת לבית שלנו בשיכון משפחות ולפגוש את נעמה הילדה.

"האלימות היא כרסום יסודות הדמוקרטיה ולכן עלינו לגנות אותה, להוקיע אותה ולבודד אותה. זוהי דרכה של מדינת ישראל" אמר רבין. לצערנו רבין החסיר את העיקר.
העיקר הוא שכדי למנוע אלימות צריך להילחם בהסתה, לייצר מפגש והכרות בין שונים כדי להכיר ולדעת שהאחר, למרות שהוא שונה ממני, הוא עדיין אחי. למרות שאינני מסכים עם אחי אני מכבד אותו. חסר לנו הכרות כזו כדי להילחם בבורות ובניכור ובחוסר הכרות ובכך למנוע פחד שמוביל לשנאה שמייצר אווירה חזקה לאלימות.
אנחנו צריכים להשלים את האמירה של רבין ולא רק לגנות אלימות כי אם לבנות יסוד של חיבור ואמון ואחדות בין שונים. או אז אוכל לענות בבטחה לתלמידים ששאלו אותי אתמול והיום בהרצאה האם ייתכן רצח ראש ממשלה נוסף.
אמרתי להם בבירור. בידינו הדבר, בידיכם הדבר לקחת אחריות ולשנות.
רם שמואלי


סובלנות והכרת האחר

לא מחייבת הסכמה עם האחר

בואו כל אחת ואחד ונבנה סובלנות

ונייצר סבלנות

זו תקוותנו.


שבת שלום


גדי ליאון

העורך

גיל-עוז

גלריית תמונות