title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

סולחה בחסות צה"ל

גיא מורג

הימים היו ימיה הראשונים של מלחמת העצמאות, מדינת ישראל הצעירה עשתה מאמצים רבים להביא את הדרוזים לניטרליות לכיוון היהודי וצה"ל סיכם עם נכבדי הכפרים השונים על כניסתו אליהם ללא קרב. 

לפי תוכנית החלוקה היו אמורים הכפרים הדרוזים ינוח-ג'ת להשתייך למדינה הערבית. ביולי 1948 ניסתה חטיבה 7 לכבוש את הכפר, היחיד אליו פלשו אנשי 'צבא ההצלה' הסורי אך התבססותם של האחרונים בכפר מנעה את הצלחת הפעולה.

במהלך מבצע חירם נמלטו אנשי קאוקג'י מהכפר והפלוגה הדרוזית הראשונה בצה"ל(כחלק מחטיבת עודד) נכנסה למקום ב-28 באוקטובר 1948 ללא קרב.  באותו הלילה, בעקבות כישלון התקפה על תרשיחא, נסוגו שאר כוחות חטיבת עודד לבסיסם מבלי להודיע על הנסיגה לפלוגה הדרוזית, שמכשיר הקשר שלה התקלקל. בבוקר הבא חזרו כוחות קאוקג'י לכפר, הם כיתרו את חיילי הפלוגה הדרוזית ופתחו עליהם באש תופת כשהם מקבלים סיוע מחלק מתושבי הכפר. בקרב הקשה נפלו 12 דרוזים מחיילי הפלוגה כמו גם שני מפקדיה היהודים, יונתן אברמזון ואסף כץ, והרופא היהודי של הפלוגה, ד"ר מורלי סולומון. הקשר האלחוטי עם היחידה חודש ובעקבותיו הופעלו תותחים על הכפר על מנת לסייע בנסיגה. הכפר נכבש לבסוף למחרת ללא קרב, בעקבות נסיגת כוחות צבא השחרור מהאזור. 

 בחקירה שהתקיימה בעקבות האירוע הקשה טענו ראשי הכפר כי היו חסרי אונים נגד חייליו של קאוקג'י וכי התושבים שהצטרפו אליהם לא היו מתושבי יאנוח אלא פליטים מהכפרים הסמוכים שנכבשו, כמו כן טענו אנשי הכפר שלא שלא היה כל תיאום איתם לכניסת צה"ל וכי לא ידעו שבין חיילי צה"ל נמצאים דרוזים. 

על מנת להשקיט את הרוחות ולמנוע שפיכות דמים נוספת, ארגן יעקב ברזני ביולי 1949 סולחה בין אנשי יאנוח לבין דרוזיי הכרמל שבניהם נהרגו בקרב. כל אחת ממשפחות החללים הדרוזים שנהרגו בקרב קבלו פיצוי של 4,000 לירות שנאסף מהמשפחות ביאנוח-ג'ת שהשתתפו בקרב לצד כוחות צבא ההצלה של קאוקג'י. משפחות שלושת החללים היהודים שנפלו בקרב סרבו לקבל את הכסף והסכום שהיה מיועד להן הועבר גם הוא למשפחות החללים הדרוזים.

  במסגרת היותי אספן מושבע של פריטים הקשורים לארץ, לציונות ולתקופת ראשית המדינה, אני נקרא פעמים רבות לבדוק פריטים מעניינים ואני זוכה למצוא בעיזבונות ואוספים שונים פיסות היסטוריה מרתקות. לאחרונה היה לי הכבוד לקבל למשמרת פריט נדיר וחשוב שכזה - הזמנה רשמית לסולחה ההיסטורית בין תושבי ינוח-ג'ת למשפחות חללי דרוזיי הכרמל, שהתקיימה במחנה נשר בתאריך ה-6 ביולי 1949. ההזמנה מוענה לרס"ן יעקב לרנר, אחד ממפקדי הגדודים הדרוזיים הראשונים שקמו אחרי המלחמה.