title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

חומת הגטו הושחתה בראש השנה

יהודי קרקוב נדהמו לגלות בדרכם לתפילת היום השני של ראש השנה כתובת אנטישמית גסה על אחד משני שרידי החומה.

ניצן קידר , ג' בתשרי תש"ף 02/10/19 ,

לקריאת המאמר במקור לחצו כאן


 

 

הכתובת שרוססה על חומת הגטו       צילום: ג'ונתן אורנשטיין

יהודים שעברו סמוך לאתר ההיסטורי בו שכן גטו קרקוב בדרכם לתפילת היום השני של ראש השנה, גילו צלב קרס וכתובת אנטישמית גסה על אחד משני שרידי חומת הגטו.

המשטרה הפולנית שהוזעקה למקום פתחה בחקירה והעריכה כי הכתובת רוססה בלילה שבין שני ימי החג. הכתובת האנטישמית הוסרה היום (רביעי) על ידי עובדי עיריית קרקוב.

זו הפעם השנייה בעשרות השנים האחרונות, שאלמונים העזו לרסס כתובת על שרידי חומת הגטו.

ג'ונתן אורנשטיין, מנהל ה-JCC (המרכז הקהילתי היהודי) בקרקוב סיפר לערוץ 7, "הכתובת הזו מטרידה אותי גם בשל ההקשר האנטישמי וגם בגלל שמי שריסס אותה רצה שנראה זאת בראש השנה. אני גר בקרקוב כבר 18 שנים ורק פעם אחת לפני כן העז מישהו לעשות מעשה דומה".

הוא ציין שהמשטרה שהוזעקה למקום נתנה מענה מהיר, אך לא הצליחה למצוא את האחראים למעשה. "התגובה המהירה של העירייה והמשטרה הזכירו לי מדוע כיום קרקוב הוא מקום ראוי לחיות בו כיהודים".

מיכאל זיידה, חבר בקהילה היהודית בעיר אמר כי "לא ראינו שנים רבות דבר כזה בקרקוב. האנטישמיות היתה קבורה במרתפים כאן וכעת היא עולה ומבעבעת. לאנטישמים יש כיום יותר תעוזה ואנחנו צריכים לוודא שהם ידוכאו".

 

 

 

 


ארגון 'גשר' מסר בתגובה להשחתת החומה כי "אירוע השחתת חומת גטו קרקוב, מהווה נקודת קיצון בשרשרת של אירועים אנטישמיים בעת האחרונה. אם בעבר, השואה והגטאות שימשו כמעין טאבו, נראה שכעת גם הקו האדום הזה נחצה. לעליית מדרגה זו אחראים גורמים רבים ובראשם: עליית מפלגות ומנהיגי ימין קיצוני במדינות רבות, התבטאויות בוטות של מנהיגים בעולם ושיח מתלהם שמעודד ביטויי שנאה אקטיביים בכלל, וכמובן כזה שמוצא בקלות את הקורבן המוכר והקבוע מאז ומתמיד".

"ממשלת פולין מציגה בשנה האחרונה עמדה חדשה בכל יחסה לזיכרון השואה ולאחריותה למאורעות אשר חווה העם היהודי בשטחה. כיום נראה, כי גם אם לא כיוונו לכך, התנהגות ממשלת פולין מחלחלת אל תושביה ויוצרת אווירה המאפשרת מעשים חמורים כאלה", נמסר מטעם הארגון.