title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - שיר התעוררות

שיר התעוררות - גידי גוב

מילים דן מינסטר     לחן יוני רכטר
מתוך האלבום "תקליט ראשון " , 1978

כשאני מתעורר בכל בוקר 
ופותח חלון
והקיץ נכנס שוב לבית איתך 
כמו מוסיקה... 
את כמו שמש טובה 
את כמו מים 
ביום קיץ יפה
ביום קיץ יפה - האויר בל מלא 
מזכיר לי אותך 
לעולם לא אשכח אותך
יפתי... 

והנה כבר קרבים צהריים 
וכבר אמצע היום 
ואני שוב מרגיש איך ליבי 
שוב מחיש פעימותיו... 
אם תרצי ששירים אנגן לך
אנגן לך שירים 
כי כל מה שאשיר 
שוב אותך לי יזכיר 
יזכיר לי אותך 
לעולם לא אשכח אותך 
יפתי... 
הביטי איך השמש עלתה כבר 
לקראתך... 

כמה אהבתי להיות איתך תמיד 
לאהוב אותך, תמיד איתך 
-
שיר אחד אהבת - לך אותו 
אנגן... 

ופתאום כבר יורד לו הערב 
ונותן לי אותך 
וכשאת לצידי
כל דבר בליבי 
מזכיר לי אותך 
לעולם לא אשכח אותך 
יפתי... 

הביטי איך הלילה עולה כבר 
לקראתך.

 

לצפייה בביצועו של גידי גוב - לחצו כאן


 

לצפייה בביצועם של יובל זמיר ויוני רכטר- לחצו כאן


מתוך המופע "העיקר זה הרומנטיקה", 1991

 

Image result for ‫גידי גוב - שיר התעוררות‬‎

גידי גוב - 1978

 

גידי גוב היה בשנת 1978 לאחר פעילותו כסולן להקת הנח"ל ולהקת כוורת, לפני פעילותו כסולן להקת גזוז ולאחר מספר רב של הקלטות לפרויקטים שונים. עם זאת לא הקליט עד לשלב זה אלבום עצמאי, והיוזמה להקלטת אלבום הועלתה על ידי דודו אלהרר, שהפיק את האלבום.

ליצירת האלבום גויס יוני רכטר, שותפו של גוב לכוורת, שכבר היה לאחר הלחנת השירים בפרויקט הכבש השישה עשר ושותפות בהרכב 14 אוקטבות. רכטר הפיק מוזיקלית את האלבום, הלחין ועיבד את רוב השירים בו, כשאת הנותרים הלחין ועיבד יצחק קלפטר, אף הוא מיוצאי כוורת. את המילים לרוב השירים כתבו הפזמונאים דן מינסטריעקב גלעד ועלי מוהר, ביניהם השיר "שלוש בלילה בעיר" של מינסטר ורכטר שבוצע בפסטיבל הזמר והפזמון של אותה שנה. באלבום נכללו שתי הקלטות קודמות של גוב באלבום "שירי א"י הישנה": השיר "סורו מני" של המשורר אלכסנדר פן והשיר "זמר לספינה" שכתב חיים חפרוהלחין דוד זהבי. כמו כן נכלל באלבום השיר "בבוקר", שכתב יהודה עמיחי והלחינה יהודית רביץ עוד בהיותה בת 16, כשהיא מייעדת אותו לגוב אף שטרם נפגשו. בנוסף לשירים נכללה גם רצועה אינסטורמנטלית בשם "התעוררות" שהלחין רכטר.

האלבום עירב מספר רב של סגנונות מוזיקלייםרוקג'אז ומוזיקה קלאסית, וכלל עיבודים לכלי עץביג בנד ומקהלות. פעילותו של רכטר בהרכבי הרוק המתקדם והאוונגרד ניכרה בלחנים ובעיבודים שהיו חדשניים באותה תקופה ועוררו עניין והערכה רבה. עוד כשיצא האלבום זכו לתשבחות נרחבות העיבוד, הלחנים וההפקה והאלבום אף תואר כ"אחד האלבומים המושלמים שיצאו לאחרונהכמו כן זכה גוב להערכה רבה על קולו, המוזיקליות שלו ושירתו הלא מתאמצת. בין השירים הבולטים באלבום היו "העיקר זה הרומנטיקה", "בלעדייך" ו"בואי נישאר" שהפכו ללהיטים ונחשבים גם היום לקלאסיקות של גוב ושל השותפים האחרים בכתיבתם. גוב לא יצא לסיבוב הופעות בעקבות האלבום והתקליט עצמו נמכר בכ-8,000 עותקים, כמות שלא הייתה משמעותית יחסית לפרויקטים אחרים של גוב אך הוא סימל את ההבטחה הגלומה בגוב כזמר עצמאי ובשותפיו ליצירה כיוצרים בהמשךרכטר, גוב ומוהר אכן המשיכו לשתף פעולה בשנים הבאות, בין השאר באלבומו הבא של גוב, "40:06", ובאלבומיו של רכטר "בגובה העיניים" ו"מחשבות ואפשרויות". באלבום האוסף של גוב "שלל שיריו", שיצא בשנת 2009, נכללו שישה משירי האלבום.