title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

מי גנב את מכתבו הנדיר של טרומפלדור בעברית, שמוצע למכירה במאה אלף דולר?

בית מכירות פומביות ירושלמי מציע למכירה את המכתב, שבו כותב גיבור הקרב בתל חי גרסה מוקדמת של "טוב למות בעד ארצנו". מכון ז'בוטינסקי הגיש במשטרה תלונה על גניבה וטוען: המכתב שייך לנו


המכתב ששלח טרומפלדור

 

             המכתב ששלח טרומפלדור צילום: בית מכירות פומביות  King David Auctions

 

עופר אדרת פורסם ב-20.06.19 - הארץ


בשבוע הבא יוצע למכירה פומבית בירושלים מכתב היסטורי מסקרן למדי - "המכתב היחידי בעולם שכתב טרומפלדור בעברית", מצהירים בבית המכירות הפומביות "King David Auctions". תוכנו מדבר בעד עצמו: הלוחם היהודי המהולל, שנכנס לספרי ההיסטוריה בזכות המשפט "טוב למות בעד ארצנו", כותב לאב שכול ב-1915, "בנך נפל בתור גיבור בעד עם ישראל ובעד ארץ ישראל" - גרסה מוקדמת של המשפט המיתולוגי שזוהה עמו בטרם נפל בעצמו בקרב תל חי. החלל הוא בנימין ורטהיימר, בן היישוב הישן בירושלים, נצר למשפחה חרדית ירושלמית, שהתגייס לגדוד נהגי הפרדות שהקים טרומפלדור במלחמת העולם הראשונה ונהרג במערכה על גליפולי. להתרגשות שבפרסום המכתב (שתוכנו מוכר, אך מראהו בעברית מעורר עניין רב), יש מחיר גבוה במיוחד: מאה אלף דולרים.

אלא שכעת לא ברור אם המכתב כלל יועמד למכירה. מכון ז'בוטינסקי הגיש השבוע תלונה במשטרה על גניבה, ודרש מבית המכירות להסיר את המכתב מהמכירה הקרובה. "מכתב טרומפלדור נראה לנו מוכר ובעיון באתר האינטרנט שלכם אכן רואים בבירור שמכתב טרומפלדור נושא חותמת של מוזיאון בית"ר, שמו הקודם של מכון ז'בוטינסקי", כתב מנכ''ל המכון, גדעון מיטשניק. "מבדיקה שערכנו, מכתב טרומפלדור היה בחזקת הארכיון של מכון ז'בוטינסקי ובבעלותו. כעת אנו מבינים שבדרך לא דרך, הוא הגיע אליכם. להבנתנו כמתואר לעיל, מדובר ברכוש גנוב השייך למכון ז'בוטינסקי", הוסיף המנכ"ל. 

 יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין באנדרטה לזכר הרוגי קרב תל חי, במארס צילום: בית"ר העולמית


בית המכירות מסר בתגובה כי אינו צד בוויכוח בין המוכר - שכרגיל במכירות פומביות נותר אלמוני - לבין מכון ז'בוטינסקי. לדבריו, המועד בו יצא המכתב מהמוזיאון היה לפני כ-60 שנה. "קשה מאוד לדעת אל-נכון את ההרפתקאות שעברו על הפריט החשוב מאז ועד עתה, ואולי נמכר כדין ביום מן הימים, או שמלכתחילה רק הושאל לארכיון וכדומה. ייתכן שבהתדיינות בין הצדדים, כולל בערכאות המתאימות, יתבררו יותר גלגוליו של הפריט במשך התקופה הנ"ל, וייתכן שבגלל השנים הרבות לא נדע זאת לעולם. בית המכירות מביע את אמונו בשני הצדדים, הן במוכר הישר, שמסר את הפריט למכירה אצלנו, והן במכון ז'בוטינסקי".

בדיקה שערכו במכון ז'בוטינסקי העלתה כי אין זה הפריט היחיד שיש חשד כי נגנב מהמכון. לפי הבדיקה, בקטלוגים של בתי מכירות פומביות נמכרים מכתבים נוספים פרי עטו של טרומפלדור כשעליהם מתנוסס הסמל של מוזיאון בית"ר.

עד שיוכרע הוויכוח, זהו נוסח המכתב ששלח טרומפלדור לאב השכול: "תקבל כבוד שלי בעד זה שיכולת ללמוד ככה בנך שהוא היה גם איש טוב גם יהודי טוב גם איש צבא טוב. אני מבין שלבך כואב הרבה, אבל תדע שנפל בנך בתור גבור בעד עם ישראל ובעד ארץ ישראל". מכתבו של טרומפלדור נשלח במענה לפנייתו של אביו, יהושע, שביקש ממנו לסייע בהשבת התפילין של בנו. "בין חפציו נשארו התפילין שלו, ומאוד חפצתי שיישאר לזכרון אצלי הדבר שהיה יקר לו. אשר ע"כ (על כן) מובטח באהבת אדם שקננה בלבו, שישתדל לדרוש אחריהם ולהחזיר לי ולעולם לא אשכח לו את הטובה הזאת. הכותב והחותם בדמע".