title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז- מפגש במסילות

מפגש עם צוות גיל עוז במסילות


ביום שני בבוקר, ה- 23 ליולי, התקיים במועדון לחבר מפגש הכרות עם צוות מטעם עמותת "גיל עוז" עמק המעיינות שבראשה אורנה ברזילאי, המנהלת את העמותה מזה עשרות שנים, כשלצידה הדס בסינה משלנו, עו"ס הקהילה, ודוד עסיס, אב הבית.

המפגש אורגן על ידי צוות הרווחה, לריסה גורניצקי, רכזת הצוות, וריקי הרשלר, אחראית על הפריפריה, בתמיכתה של עדי, מנהלת הקהילה, נכחה במפגש גם דורית, האחות הראשית במרפאה שלנו.

המפגש התקיים לאחר שעל דפי המידע האחרונים פורסם שמסילות כקיבוץ הצטרף לקהילה התומכת, במטרה להציג לפני החברים את מגוון השירותים המוצעים על ידי העמותה המוכרת והוותיקה ואף לעודד אותם להיעזר ולהשתתף בהם.

כ-40 חברים בגיל השלישי הגיעו למפגש שנפתח עם ארוחת בוקר טעימה ומגוונת באחריותן ואדיבותן של לריסה, ריקי ויהודית שלו, דבר שאפשר לפתוח את היום בחברותא וחיוכים.

צוות גיל עוז הגיע בדיוק של שעון שוויצרי, התקבל בחום ואחרי כוס הקפה של הבוקר והטעימות מהמזנון העשיר, כולם התיישבו והקשיבו בעניין רב לדבריה של אורנה שקודם כל הציגה את עצמה ואת אנשי הצוות שליוו אותה.

אורנה נתנה סקירה קצרה על ההיסטוריה של העמותה המתפרשֹת על פני 30 שנה.  בהמשך החברים קיבלו הסברים מפורטים על מגוון השירותים להם הם זכאים במסגרת "קהילה תומכת", שמטרתה לספק מעטפת תמיכה רחבה לחברים בני הגיל השלישי הזקוקים לסיוע בביצוע תיקונים קלים בבתיהם.


דוד עסיס, אב הבית המסור והחביב, הנו כתובת לפניות בתחום הזה, והוסבר שהוא יבצע את התיקונים ואת העבודות בעצמו בחפץ לב וללא עלות, אך במקרה של תיקונים המצריכים חומרים ועבודה מקצועית, כגון תיקון מזגן, נגרות, עבודות בנייה וכו', הוא ישמח לעזור בהפניית החבר אל בעלי מקצוע אמינים שיגבו עלויות "ידידותיות". שרות זה בא לתת מענה לצורך של מגזר הגמלאים, שהכנסותיו מוגבלות ונתח משמעותי מהן מנוכה לצורך תשלום מסי קהילה ותשלומים קבועים אחרים, לחסוך בעלויות של התיקונים,  לאחר שהחיוב עבור אותם השירותים הניתנים על ידי בעלי המקצוע השונים בקיבוץ  גבוה מאוד.

בנוסף ניתן הסבר על "שרות רפואי אנוש", הכולל לחצן מצוקה והמוצע לחברים בקהילה התומכת בעלות של 69 ₪ לחודש לבית אב, כפוף לאישור של גורמי הרווחה הרלבנטיים.


לפרטים נוספים והצטרפות מוזמנים להתקשר להדס בסינה, עו"ס, 054-6754041.


חשוב להדגיש שהדס, מתוקף תפקידה, הנה כתובת לפניות הקשורות לשירותים הניתנים במסגרת הקהילה תומכת ועל ידי גיל עוז.  אורנה נתנה סקירה מלאה על מגוון השירותים ופעילויות הרחב שמוצע על ידי עמותת גיל עוז, החל מהשמת חוק הסיעוד, עד לפעילויות של מרכז יום ושל הקתדרה.

גיל עוז הנו בית חם, הרוחש פעילות, תוסס ומלא עניין, בו כל אחד יכול למצוא את מקומו בלמידה, יצירה, טיפוח הכושר הגופני, ובהתנדבות במסגרות שונות ומגוונות.

בתור משתתפת בפעילויות הקתדרה מזה מספר שנים הנני יכולה להעיד שגיל עוז הפך עבורי לבית שני, תרתי משמע, האווירה הן בקתדרה והן במרכז יום מזמינה ומשפחתית, המרצים והמורים בעלי ידע ומקצועיות גבוהים מאוד, וכל הצוות ידידותי וקשוב לכל אחד ואחת, בקיצור, זה מקום נהדר להיות בו.

 

אורנה הדגישה שהמועצה האזורית עמק המעיינות רואה באזרחיה הוותיקים הון אנושי יקר ערך, והקימה צוות מיוחד למיפוי של צרכיהם ודרישותיהם כדי לבנות תוכנית אופרטיבית לעתיד, על מנת שהאוכלוסייה הבוגרת תוכל להפיק את המיטב משנותיה בגיל הזהב.

המפגש התנהל באווירה נעימה, חברים שאלו שאלות לגבי שרותי הקהילה התומכת, והשרות הרפואי "אנוש", נשאלה שאלה לגבי העלות הגבוהה של החוגים בגיל עוז ביחס לדורות בגלבוע, ואורנה הסבירה שלדאבונה עמותת גיל עוז מקבלת תקציב מאוד מצומצם מהמועצה, ואין ביכולתה להתחרות עם המועצה השכנה, שגדולה ומבוססת בהרבה.

אחת החברות הציעה לקבוע נוהל של ביקורי בית של עו"ס אצל חברים בודדים , כדי להעריך את מצבם ולבדוק אם הם זקוקים לעזרה בתחום כלשהוא, כי ישנם אנשים שלא חושבים לנכון לבקש עזרה. הובטח שהנושא יטופל.

אורנה ציינה שקיים שיתוף פעולה הדוק ומלא בין צוות הרווחה במסילות ובין גיל עוז, ובהזדמנות זו לריסה הזכירה את הפעילות המתנהלת במועדון "כיף לי" הכוללת מפגשי היצירה בימי שני וחמישי מדי שבוע.

בנוסף, פעם בחודש מתקיימת בו פעילות תרבותית אחר הצהריים. המועדון אירח במשך כשנה את בריז'יט, מתנדבת במסגרת "צליל מחבר" מטעם גיל עוז, שהנעימה את זמנם של הוותיקים עם שיריה ונגינתה והוחלפה לאחרונה על ידי מתנדבת אחרת. בשבוע שעבר מדריכת התעמלות בשם פרידה רותם העבירה לוותיקות שיעור התעמלות על כסאות, אליו הצטרפו בשמחה גם המטפלות, ועל פי דבריה של לריסה השיעור היה מעניין ומאתגר. לריסה הבטיחה לפרסם בעוד מועד את המפגשים הבאים בנושאים שונים.

 

לסיכום, המסר שהועבר הנו שצוות גיל עוז יכול לתת מענה לבעיות ולמצוקות, ניתן למצוא בו אוזן קשבת, הכוונה ועזרה בהתמודדות עם מצבים קשים ומורכבים, לא עלינו. בצד היותר אופטימי של החיים, גיל עוז מציעה מגוון פעילויות מרתקות, מעשירות ומעניינות. כדאי להצטייד בחוברת החוגים לשנת 2018-9 ולעיין בה: בנוסף למידע על החוגים, מפורטים מגוון השירותים שהעמותה מציעה, עם מספרי טלפון של בעלי התפקיד השונים. רווחתם של וותיקי העמק נמצאת בראש מעיינם.

ובשורה התחתונה: גמלאי עסוק הוא אדם יותר חיוני ומאושר, שנזכה לשנים רבות של בריאות ופעילות ושנדע תמיד להסתכל על החצי כוס המלאה. התברכנו בעמותה השקיעה רבות ומכל הלב למען רווחתם של האזרחים הוותיקים, בואו נתמוך בה על ידי השתתפות בחוגים, בטיולים ובהתנדבות.

תודה רבה לצוות גיל עוז על הביקור המוצלח וללריסה, לריקי וליהודית על הארגון של בוקר מוצלח באווירה טובה.


סוזאנה קוג'מן סיניגליה

מסילות