title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות

שמש בשמיים גאולה גיל מילים:עמוס אטינגר לחן:דובי זלצר

שמש בשמיים
סופה על המדבר
והרוח שורקת
לא טל ולא מטר
רוח רק הביא לך אבק אפור אפור
ואנחנו הבאנו, הבאנו לך מזמור

שמש בשמיים
ירדה על המדבר
והלילה הגיע
היום יחזור מחר
לילה רק הביא לך
הביא לך את השחור
ואנחנו הבאנו
הבאנו לך מזמור
דב (דובי) זלצר: שירי גאולה גיל (1955-1967)
"בלהקת הנח"ל הראשונה הכרתי, כמובן, את אשתי הראשונה, גאולה, שנודעה עם הזמן כזמרת גאולה גיל, אתה עברתי פרק חשוב בחיי ובמישור התפתחותי המוסיקלית בארץ ובחו"ל. בהתחלה הופענו רק שנינו: גאולה בזמרה ואני באקורדיון ואחר כך הרחבנו את ההרכב ללהקה בשם "ארנים –צבר" שממנה נשארנו לבסוף שלושה: גאולה גיל, מיכה כגן ואני, ובתור "גאולה גיל וארנים צבר" חרשנו את ארה"ב וקנדה. גאולה הוחתמה בחברת "קולומביה" כזמרת סולנית ואני עשיתי את העיבודים עם תזמורת גדולה יותר הכוללת גם כלי מיתר.

בארץ הקדשתי את כל זמני להלחנה לטובת הקריירה של גאולה. ב-1965 הקליטה גאולה עבור סי-בי-אס, אני, כמובן כתבתי את כל העיבודים לתקליט החדש ואף הלחנתי כמה שירים עבורו כמו "אם זה בספטמבר", "רק אז", "שמש בשמיים", "לשיר ילדה", "כחלום"...

במלחמת ששת הימים נכתבו עשרות שירים בעקבות המלחמה, אני כתבתי כעשרה מהם, וגאולה הקליטה אותם בחברת סי-בי-אס בשם "שירים אחרי המלחמה". בין השירים הידועים היו "הכותל", "למנצח שיר מזמור", "רבע אחרי המלחמה" ו"הוא היה"."

וידאו: דודי לי בת הרים - גאולה גיל ואורנים צבר


23/04/2008 - "גאולה גיל חוזרת לדבר אלינו בפרחים" - מערכת מוטק'ה

{אתר "מוטק'ה" הוא שילוב בין פורטל תוכן אינטרנטי ורשת חברתית ייחודית. הוא הוקם על ידי פרופ' מרדכי שני, חתן פרס ישראל ומנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, במטרה לקדם ולהעצים את האוכלוסייה המבוגרת בישראל}

"בגיל 76 מגיעה לישראל מי שנחשבה לאחת הזמרות הגדולות ביותר של שנות ה-60. גיל הגיעה כדי להשתתף בערב מחווה לשיריו של מי שהיה בעלה, המלחין והמוזיקאי הוותיק דובי זלצר, ובערב מחווה לעמוס אטינגר בפסטיבל "ימי זמר" בחולון. לא ברור מתי הייתה הפעם האחרונה שהזמרת גאולה גיל (76) הופיעה בישראל. גם היא לא ממש זוכרת. "לפני המון שנים", היא מספרת, "הופעתי כל הזמן בארצות הברית, בקנדה, בדרום אמריקה, ברוסיה, אבל לא בישראל. אני חושבת שהפעם האחרונה הייתה בתחילת שנות ה-80". גאולה גיל, מי שנחשבה לאחת מהזמרות הגדולות ביותר של שנות ה-60, השתתפה השבוע בערב מחווה לשיריו של מי שהיה בעלה, המלחין והמוזיקאי הוותיק, דובי זלצר, ותשתתף במחווה גם לעמוס אטינגר, שאת שיריו – בהם "שמש בשמיים". "נערה ושמה כנרת" ו"דבר אלי בפרחים" - הפכה ללהיטי ענק.שנים רבות מתגוררת גיל בארצות הברית. "בלוס אנג'לס יחד עם בעלי התסריטאי", היא מספרת ל-ynet, "אני שם בגללו ובגלל הפרנסה". במהלך השנים האלה היא אמנם ביקרה הרבה בישראל, אך החליטה שלא לשיר. לאחר שמפיק ועורך הערב, גלעד בן-שך וזלצר פנו אליה, היא החליטה לעשות היסטוריה ולחזור לבמה בקיבוץ. {בעין גב} גיל, שהייתה במחזור הראשון של להקת הנח"ל, יחד עם זלצר, יוסי בנאי, יונה עטרי ושמואל שי, תבצע במופע אותם שירים הישנים של הלהקה, כמו "הורה היאחזות" ו"יא ירח" (שהלחין זלצר, לצד רוב שירי הלהקה בימים ההם). יחד עם השירים הקלאסיים שביצעה בעבר: "נערה ושמה כנרת" ואת "דבר אלי בפרחים", שיצא בתחילת שנות ה-70, וכן שירים מתוך "המגילה" שהלחין זלצר"

וידאו – מתוך מופע הצדעה לדובי זלצר בפסטיבל עין גב עם גאולה גיל "

=============================

יוסי (ג'וג'ו) פרחי היה צוללן בצוללת "דקר", בן עשרים וחודשיים במותו.
יוסי הפליא לפרוט על מיתרי הגיטרה, כפי שידע לפרוט על מיתרי ליבם של חבריו ואוהביו. לפני גיוסו לצבא (1965) הקליט קלטת שירים שבה הוא מלווה את עצמו בגיטרה, אותה שלח לפטי, חברתו לעט. השירים מספרים במפתיע, או שלא, על מלחים, על ים סוער, על פרידת המלח והבטחות לנערתו לשוב במהרה מבלי שידע שגורלו יהיה קשור בים. אותה גיטרה שהפיקה צלילים קסומים, עומדת היום דוממת, מבוישת, מיתריה פוקעים ומחכים לגואל, אשר יפיק ממנה את הצלילים הנהדרים שליוו את שירתו של יוסי.

"שמש בשמיים" – יוסי פרחי