title
title
title
title
title
title
משב רוח - חברותא או מיתותא

חברותא או מיתותא

 

כולנו מכירים את "חוני המעגל" המפורסם, שהצליח בתפילתו להוריד את הגשם מידי שמים בשנת בצורת.

פחות מאיתנו מכירים את המשכו של הסיפור-

חוני אשר ישן שבעים שנה וכשהתעורר נכנס לבית-מדרשו ולא הכירו איש. "פגש בו אדם בדרך, ולא ברכו לשלום". במצבו זה ביקש את נפשו למות ורחמו עליו מן השמים ונטלו את נפשו. סופו של הסיפור מסקנת המספר: " וזהו שאמרו, או חברותא או מיתותא".

 

השבוע עלעלתי בדפי בטאון הקיבוץ הדתי המוקדש כולו לעידן התקשורת. זו התקופה שבה אנו כולנו חיים.

"עמודים", זה שם כתב העת, מהלל ומשבח את התקשורת החדשה באמצעות ה"פייסבוק".

כותבת חגית בר-טוב ברשימתה המעניינת "רשות היחיד שלי".

"וככה התמכרתי. במובן הטוב של המילה...גיליתי שיש הרבה אנשים שנונים, חכמים ומרגשים שמסתובבים בפייסבוק...גילית שמערכות יחסים יכולות לצמוח גם כשהכל וירטואלי....גילית שאני יכולה לשמוח שמחה אדירה עם חברי הפייסבוק שלי שמעולם לא פגשתי, בשמחות ובהצלחות ולבכות ולהצטער מעומק ליבי על כאבים ואובדנים שהם חווים..."

 

והרי זה תיאור של ידידות, חברות, שיתוף.  כפי שכותבת חגית יש לה עתה: "המון חברים, המון לייקים המון אנשים שלא הכרתי ועכשיו אני מכירה".

 

אכן, זה צד אחד של המטבע, אם כי חגית גלויה ובודקת את הדברים ומשתפת אותנו גם בספקות לגבי המדיה.

 

לא יכולתי בקריאת הדברים להתעלם מהעובדה שאנו חיים בעידן אשר בו הקשר בין האנשים נוטה יותר ויותר לאמצעי התקשורת הוירטואליים. פלאפון, סמארטפון ועוד פון פונים רבים אך לחוות דעתם של פסיכולוגים ואנתרופולוגים, דורנו הוא דור שרבים רבים חווים בו חווית חיים של ניתוק ובדידות.

חסרה האינטימיות, המגע האנושי, קרבת עין בעין יד ביד פנים אל פנים.

 

גם, רבים מאוד הצעירים והצעירות המתקשים למצוא את בן זוגם לחיים. ההרגל לחוות קשרי ידידות טכנולוגיים, המוניים וקצרצרים מקשים על הקניית הרגלים המאפשרים חיים ארוכים לצד בן זוג אחד ויחיד. קשה לרכוש את המיומנויות המתבקשות לקשר אישי עמוק ומתמשך....

 

                כדי לא להכביד... אסיים בהנחה אופטימית.

אנשים שהתרגלו לניידות טכנית במכונית מבינים היום, כי יש להתמיד בתנועה ובהליכה יום-יומית כדי לשמור על הכושר.

יש לקוות כי עם המודעות לבדידות ההולכת וגוברת,נפתח כלים חדשים ליצירת קשרים ישנים באמצעות הקשר הפיזי עין בעין ופנים אל פנים, כי האדם זקוק לחברת בן מינו וכמו שנאמר בכותרת זו שאלת חיים בסיסית     "חברותא או מיתותא".

 אבישג