title
title
title
title
title
title
מומלץ לנכדים

כוכב המשאלות - כתבה: כריסטינה בטלר

                                                             אייר: פרנק אנדרסבי

"עכברון חום ועכברון אפור היו החברים הכי טובים. הם עשו הכל יחד".

....."לכל מקום הלכו השניים יחד, ותמיד השגיחו זה על זה. הם חלקו זה עם זה הכל- אפילו את סודותיהם הגדולים ביותר ואת חלומותיהם המיוחדים"

לפי התחלת הסיפור ניתן לחשוב שזהו סיפור על חברות בין שני עכברים ושהספר שזור בדוגמאות לחברות הזו.

מה יקרה כאשר לפתע עליהם להתחלק במשאלה אחת נוצצת שנפלה אל האגם?

בתחילה הם שטים ביחד בסירה במורד הנהר במהירות, כדי שמישהו אחר לא ימצא את כוכב המשאלות. כל אחד אומר מה המשאלה שלו והם מתחילים להתלהט ולהתווכח "ובעוד שני העכברים מתווכחים, הסירה החלה להתנדנד ולהסתחרר עד שבבת אחת התנגשה בקני הסוף ונעצרה". העכברונים המבוהלים מרעש שרשרש בין העלים נפגשו עם נברן המים שיצא מבין קיני הסוף. הם ספרו להם על המרוץ אחר כוכב המשאלות והוא הצטרף אליהם, כשהוא חושב על המשאלה שלו. בדרך פגשו צפרדע "האם שמעתי שיש כוכב משאלות באגם?" היא אמרה את משאלתה ובניתור ענקי נעלמה משם.

העכברים והנברן מהרו אל סירתם כדי להשיג את הצפרדע, שלא  תוכל לבקש את משאלתה לפניהם. לפתע ראו את הצפרדע תקועה על סלע ומיד החליטו להחלץ לעזרתה, שוכחים את התחרות שרצו לעשות עימה."אנחנו מוכרחים לעזור לה. כן, אני מניח שאתה צודק, רטן עכברון חום ונווט את הסירה בכוון הסלע. למרות שהיא תכננה לקחת את המשאלה לעצמה"

הם לא היססו לרגע ולא חשבו להשאיר את הצפרדע לבדה. עובדה זו כדאי להדגיש לילדים ולשוחח איתם האם גם הם היו עושים כמותם ולשאול אם יש להם דוגמאות דומות.(תלוי בגיל הילדים).

הצפרדע הודתה להם והצטרפה אליהם לסירה. "הסירה החליקה בעדינות אל  תוך האגם ושם, לעיניהם המשתאות, נצצו מאות כוכבי משאלות!" וכל אחד יכול היה להביע את משאלתו". בנקודה זו אפשר לשאול את הילד שעמו קוראים, מה המשאלה שהוא היה רוצה לבקש.

עכברון חום הציע שעכברון אפור יהיה הראשון בהבעת משאלתו.(הוא וותרן) אפשר לשוחח עם הילדים בחשיבות הוויתור לעתים, בקשר שבין חברים.

" המשאלה שלי" הוא אמר בהרהור, "המשאלה שלי היא שתמיד יהיו לי חברים טובים כמוכם! וכולם הסכימו שזו הייתה המשאלה הטובה ביותר בעולם"

כוכב המשאלות הוא סיפור מחמם לב, על שיתוף ועל חשיבותה של חברות.

האיורים הרכים והמדויקים מדגישים את ספור העלילה ואת רגשות הדמויות.