title
title
title
title
title
title
מהעת הזו - על מריו לוי ז"ל

שלום רב קוראנו היקרים

 

           כל השבוע אני מהרהר במילות השיר

"קֹדֶם זְמַנּוֹ מֵת הָאִישׁ הַזֶּה,

וְשִׁירַת חַיָּיו בְּאֶמְצַע נִפְסְקָה

וְצַר! עוֹד מִזְמוֹר אֶחָד הָיָה-לּוֹ ..."

 

 

שירת חייו של מריו לוי נפסקה מפיו

בבוקר השבת האחרונה.

אך לא שירתו. שירתו עוד מושמעת.

מושמעת על ידי חבריו

מושמעת על ידי הבשורה

אותה הביא לעולם.

 

רבו חבריו בארץ ובעולם.

רבו האנשים שכתבו אודותיו,

והנה אחד מיני רבים:

"האם יש נביאים בדורנו? אני בטוח שפעם פגשתי אחד כזה. 
הוא הופיע יום אחד בשער בית הספר המשותף בשדה אליהו. הימים סוף שנות השבעים בואך שמונים. לבוש בגדי עבודה כחולים, ידי עובד מחוספסות, דיבור פשוט וישיר כך נכנס לכיתה. "חשוב לי לדבר אתכם, אתם הדור הבא, אולי אתם תשתכנעו" כך פתח ושטח בפנינו הילדים, קצרי רוח וחסרי סבלנות, את משנתו הרחבה והעמוקה. שמו היה מריו לוי.

מריו דיבר על הסכנות העצומות בשימוש בריסוס ושאר חומרים כימיים בחקלאות, שהגוף לא יודע להתמודד עמם וגורמים למחלות בהמשך החיים. הוא דיבר על מזיקים המפתחים עמידות לריסוסים, שאותם נאלצים החקלאים לתת בכמויות גדלות והולכות (לכולנו כבר היה ניסיון לא מבוטל, בריסוסים שונים בענפים בהם עבדנו). הוא תקף את השיטה המקובלת לחריש, באמצעות הפיכת שכבות האדמה, הוא טען שבכך מסיבים נזק לטיב הקרקע, ובנוסף הדבר מאלץ להשתמש בטרקטורים הולכים וגדלים (גודל הטרקטורים היווה עבורנו הילדים את הבסיס העיקרי לקבוע, איזה קיבוץ שווה יותר...).

מריו האמין שבאמצעות הפעלה נכונה של מגוון אמצעיים כמו הכנה מתאימה של השטח לפני זריעה, דישון בחומרים אורגניים (זבל, קומפוסט וכדו'), הדברה ביולוגית, חיזוק הגידול וכו' ניתן להגיע לתוצאות טובות ורווחיות, מבלי שימוש בחומרי ריסוס או חומרי דישון כימיים. 'חקלאות אורגנית' הוא קרא לזה.

מריו דיבר בעיניים נוצצות על החשיבות במציאת האיזון בין האדם לטבע ועל הסכנות בהפרת האיזון, על מקומו של האדם בטבע, שצריך להיות מעט יותר צנוע, ומתחשב בסביבה (הרבה לפני שהמציאו את המונח 'קיימות') הוא דיבר בנחרצות על קוצר הראות של החברה הרוצה רק תוצאות מהירות. "אסור להסתכל על הרווחיות מההיבט המצומצם, אלא בהיבט הלאומי הרחב. אומה בריאה תחסוך הון עתק של הוצאות על רפואה, שאינן תמיד יעילות" וכו' וכו'

כשחזרנו לקיבוצים שלנו וסיפרנו מה אמר מריו, אני זוכר שאנשים אמרו 'מריו משוגע', היום אנחנו רואים יותר ויותר שמריו צדק. מספיק להעיף מבט על העלייה בתחלואת הסרטן בשנים האחרונות כדי להבין כמה שהוא צדק.

"כי לנביא היום יקרא לפנים הרואה" אמר התנ"ך וכאז כן היום, המפתח לנביא אמת הוא להיות רואה ומתבונן אמתי בעולם וללא דעות קדומות. "האוניברסיטה שלי היו השדות של שדה אליהו" היה אומר, לכל המסקנות הוא הגיע תוך התבוננות בעיניים חדות של חקלאי, והבנה, שהשיטות התעשייתיות הקונבנציונליות פשוט מביאות נזק לטווח הארוך. כאיש מעשה הוא גם עמל במציאת פתרונות יצירתיים וחדשניים וראה ברכה בעמלו. 
מאז החקלאות האורגנית בישראל עשתה כברת דרך משמעותית אך רחוקה מלספק.

בשבת מריו הלך לעולמו בן 94 ערני וחד עד יומו האחרון. 
חשוב שהחזון הכל כך משמעותי של מריו ישמע, יתרחב ויתממש בגדול. 
לא נראה לי שיש לנו ברירה. 'הטווח הארוך', כבר מידפק על דלתנו...

מחר הוא ייטמן בשדות חייו שבשדה אליהו 
יהי זכרו ברוך."

איתמר חייקין

(בן שלוחות)

 

מוזמנים להאזין לראיון שערכו עם מריו על סיפור משפחתו

לחצו כאן


מריו לוי ונינו בגן הירק של שדה אליהו

 

 

שבת שלום

 

גדי ליאון

העורך