title
title
title
title
title
title
משב רוח - סיפור מהחיים

סיפור מהחיים

 

כשהיה בן ארבע-עשרה נער שובב וחסר מעצורים אימת מוריו מחנכיו ואולי אף הוריו - דהר אל השדה על טרקטור לראות מדוע אבא לא חוזר מהשדה. הוא מצא אותו מוטל מת מתאונת עבודה.

הבשורה לאם ולמשפחה ולרשויות הכפר, כולל עדויות כואבות נפלה על כתפיו.

מאותו יום עבר מהפך. הוא נטש את כל משוגות נעוריו ונשא עם אמו ואחיותי את עול המשק. פרדס, גן-ירק, גידול וטיפוח הרפת הגדולה והלול.

לימים נשא את בת הקיבוץ החילונית אשר אכפה ידה האוהבת והחזקה על עיצוב חיי המסורת והדת בייסוד המשפחה. שנים רבות של עבודת הזוג וגידול וחינוך ילדים לעבודה מסורה ומאומצת הניבו פרי.

המשק הקטן גדל והיה לתעשייה משגשגת של מוצרי חלב וגבינות אשר יצא שמם לתהילה בכל הארץ.

השבוע ביקרתי בבית הקפה הכפרי שבבעלות המשפחה, לא היה מקום חנייה בחצר הגדולה של בית הקפה. בפנים הגישו בפנים מאירות ארוחת בוקר עשירה ומקסימה. בחנות מכרו תוצרת חקלאית: זיתים, ריבות, לחמים שונים, אשר אף הם נאפו בחצר בית הקפה.

המקום שקק חיים ונינוחות של אוכל, עוגות וגבינות.

ואז ראיתי אותו נכנס בלוית העובד הזר המלווה. עיניו חומות כמו אז בימים הרחוקים ההם, אך תחת הגבר החזק ורחב הכתפיים ראיתי מולי איש חסר אונים מביט למרחקים.

אמרתי לו שלום – הביט כי כנדהם. לא הכירני.

סבתי לאחור וכבשתי את דמעותי. עץ החיים המופלא הזה אשר עמקו שורשיו וצמרתו, אך מה אנוש כי תזכרנו.

תהיתי כמה מיושבי המקום ההומה הזה מזהים את הגבר היושב בפינת הקפה.

ובכל זאת הרי כל אלה בשלו קמו והיו לשם ולתהילה באזור כולו. פרי יוזמתו וחריצותו – ואולי בעיניו הפקוחות הרואות אשר סביבו הוא מכיר ויודע כי חייו לא לריק עברו, ויש תקווה לאחריתם.                         
צילמה: צילמה: סוזאנה קוג'מן סינגליה

אבישג