title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - אינך יכולה

 

אינך יכולה      "החלונות הגבוהים"

מילים: יורם טהרלב    לחן: שמוליק קראוס

 "יש גשם בחוץ, ואת נשארת איתי"

אינך יכולה ככה סתם ללכת 
אינך יכולה לעזוב אותי 
אינך יכולה כי עכשיו שלכת 
יש גשם בחוץ ואת נשארת איתי. 

אפילו אם תגידי: "זה לא כדאי" 
אפילו אם תגידי: "לא, אין לי פנאי" 
אפילו אם תגידי: "לך לך מעלי". 

אם רק תבקשי להרגיש בבית 
את שחור צמתך חרש אלטף 
ואם תבקשי לא לבכות הליל 
אשב לידך וגם אתן לך כתף. 

אפילו אם תגידי: "זה לא כדאי" 
אפילו אם תגידי: "לא, אין לי פנאי" 
אפילו אם תגידי: "לך לך מעלי". 

ואם תבקשי מעלי לברוח 
אפתח את דלתי לך, ילדה קטנה 
ואם תבקשי את פני לשכוח 
אתן לך בלחי נשיקה אחרונה. 

אפילו אם תגידי: "זה לא כדאי" 
אפילו אם תגידי: "לא, אין לי פנאי" 
אפילו אם תגידי: "לך לך מעלי". 

אינך יכולה ככה סתם ללכת 
יש גשם בחוץ ואת נשארת איתי

 

לצפייה בביצוע השיר על ידי "החלונות הגבוהים" לחצו כאן


החלונות הגבוהיםהייתה להקת פופ ישראלית, שחבריה היו אריק איינשטיין - שירה שמוליק קראוס-  גיטרה, שירה, לחנים ועיבוד קולי וג'וזי כץ - שירה. הלהקה פעלה בשנים 1967–1968, הוציאה תקליט אחד ("החלונות הגבוהים") ומספר שירים נוספים, סך הכל 11 שירים, שכולם הולחנו על ידי שמוליק קראוס. בין השנים 1974–1973, חידשה הלהקה את הפעילות, עם אלי מגן במקום איינשטיין.

ב- 1966שמוליק קראוס וג'וזי כץ, אז זוג נשוי, נהגו להופיע כצמד. קראוס הזמין יום אחד את אריק איינשטיין, לביתם, לשמוע אותם שרים, איינשטיין שמע, הצטרף, שלושת הקולות התאימו וכעבור כשבוע, אלונה איינשטיין, אשתו של אריק, ששמעה אותם גם היא, הציעה שהם יהפכו ללהקה.

השם שהוצע ללהקה (על ידי אורי זוהר) היה החלונות,  כמחווה ללהקת "הדלתות", אך לבסוף נקבע השם החלונות הגבוהים.  בראיון רדיו שהתקיים ב- 2008 עם ג'וזי כץ, היא סיפרה כי כאשר התאספו כמה חברים בדירה קטנה בתל אביב וניסו למצוא שם לשלישייה הבחין אורי זוהר דרך המרפסת בשלושה חלונות בבית אל על, ומכאן עלה הרעיון.

הסגנון של הלהקה התאפיין בניסויי הפקה ועיבוד ייחודיים, חדשניים והרמוניים, עם אווירה שנעה בין שירי אהבה פשוטים ונאיביים ("כל השבוע לך", "אהבה ראשונה"), לפסיכדליה ("איפה הם כל אבותינו", "בובה זהבה") מעט מתונה יחסית לזו שאפיינה את איינשטיין בתקליטון "אריק והאיינשטיינים" קודם לכן. הנופך הלירי נע בין שירי אהבה, מוזיקה מחאתית בוטה ("חייל של שוקולד") ושירים פרובוקטיביים ("יחזקאל") לשירי משוררים ("זמר נוגה"). הסינגל הראשון שיצא לרדיו היה "אינך יכולה" והוא שודר לראשונה בפברואר 1967.

באפריל 1967 יצא תקליטה היחיד, הנושא את שם הלהקה. משיריו הבולטים: "אינך יכולה", "כל השבוע לך", "אהבה ראשונה", "יחזקאל," "הבובה זהבה", "זמר נוגה" ועוד. "יחזקאל" נפסל לשידור בשל "זלזול ברגשות הקהל הדתי", ו"חייל של שוקולד" נפסל לשידור בגלל רגישות פוליטית. יתר שירי התקליט הפכו ללהיטים. העיבוד התזמורתי לאלבום נעשה על ידי הפסנתרן ונגן העוגב זיגי סקרבניק.

את עטיפת האלבום עיצב כרובי חובב על בסיס תצלום שצילמה אלונה איינשטיין ובו רואים את השלישייה בעמידה חופשית על חוף הים בתל אביב.

 

 

TheHighWindows2007.jpg

 הלהקה הקליטה עוד שירים אחדים, בהם  "פגישה במילואים", "כמה נעים" ו"בואו ונרים כוסית". שירי הלהקה הוקלטו בצרפתית בהופעה בפריז ויצאו כתקליט. אחרי שנתיים של פעילות, בשנת1968 , התפרקה הלהקה.

בשנים 1973–1974 חידשו כץ וקראוס את "החלונות הגבוהים" עם אלי מגן.  הם הופיעו בשירי השלישייה המקורית ואף הקליטו שירים חדשים: "אצלי הכול בסדר" ו"אלישבע מה נחמדת". עם השיר "אלישבע מה נחמדת", הם הופיעו בפסטיבל שירי משוררים לילדים, בו שרה כץ שיר נוסף "אמנון ותמר", מאת א. א. מילן ובלחנו של קובי אושרת.

ב-27 ביוני 2007 , במלאת 40 שנה להופעת האלבום המקורי, הוציאה "הד ארצי" מהדורה מחודשת בעריכת ערן ליטוין שגם כתב את המאמר המצורף להוצאה, במסגרת סדרת "מבראשית", הכוללת את אלבום המקור בתוספת תקליטור בונוס ובו 14 שירים שטרם ראו אור וכוללים הופעות חיות, גרסאות באנגלית ובצרפתית לשירי האלבום ועוד, סאונד משופר, חוברת עם מילות כל השירים, תולדות הלהקה ותמונות ארכיון. כעבור כשבועיים, ב-12 ביולי,  הגיע האלבום, בהוצאתו המחודשת, למעמד של אלבום פלטינה,  לאחר שנמכרו ממנו למעלה מ-40,000 עותקים. אלבום הפלטינה הוענק ללהקה במסגרת ערב מחווה במועדון של ערוץ 24, בו ביצעו זמרים שונים את שיריהם, על פי סדר השירים באלבום.

בשנת 2008 האלבום נבחר כאלבום החשוב במוזיקה הישראלית של שנות ה-60 בסיכום 60 שנה למדינת ישראל בעיתון ידיעות אחרונות. שירם זמר נוגה שכתבה רחל המשוררת זכה במקום הראשון במצעד שירי ישראל של זכיינית ערוץ 2 קשת.   בינואר 2012 התפרסמו שני סרטונים מהופעת הלהקה בצרפת, שהיו לתיעוד הווידאו היחיד של הלהקה אשר פורסם.  ב-30 ביוני 2017 שודרה בגלגלצ תוכנית רדיו לציון 50 שנה ללהקה. בתוכנית הושמעו עיבודים שיצרו אומנים עכשוויים ללהיטיה של הלהקה.

לצפייה באביב גפן  מחווה לשמוליק קראוס לילות של עברית בזאפה תל אביב -  6.12.16 לחצו כאן

  

יורם טהרלב כותב:  "השיר הראשון של החלונות הגבוהים. את ההתוודעות אל הלהקה, ובמיוחד אל שמוליק קראוס (את אריק איינשטיין הכרתי קודם) עשה לי בני אמדורסקי, שהביא אותי למפגש חשאי בדירתו של שמוליק ברחוב טרומפלדור בתל אביב. בני ביקש שאשמור את הפגישה בסוד, כי אריק היה חתום באותו זמן אצל המפיק הכל-יכול פשנל. קיבלתי משמוליק שני לחנים וכעבור ימים אחדים הבאתי שני טקסטים. את הטקסט האחד אינך יכולה,  הם לקחו מיד ואילו את הטקסט השני דחו. את הטקסט ה"דחוי" שלחתי לאפי נצר והוא הלחין לו לחן עממי יפהפה והוא השיר "ציפורים נודדות". "אינך יכולה" הוא אחד השירים שלי ששרדו והוא מושמע עד היום השמעות רבות בכל תחנות הרדיו”.