title
title
title
title
title
title
מטעמים לפרשת השבוע - פרשת שמות

פרשת שמות

לאחר התגלותו של ה' מתוך הסנה, הוא פונה אל משה ומציב בפניו את אתגר שליחותו - וְעַתָּה לְכָה וְאֶשְׁלָחֲךָ אֶל פַּרְעֹה וְהוֹצֵא אֶת עַמִּי בְנֵי יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם. תגובתו של משה נפתחת במילים 'מִי אָנֹכִי'. משה, העניו באדם, טוען שאינו כדאי לבצע את השליחות, לא ללכת אל פרעה ולא להוציא את בני ישראל ממצרים. מִי אָנֹכִי כִּי אֵלֵךְ אֶל פַּרְעֹה וְכִי אוֹצִיא אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם.

ה'כתב סופר' (רבי אברהם שמואל בנימין סופר, בנו של ה'חתם סופר', שנפטר השבוע לפני 145 שנים) מפרש את הפסוק הזה בצורה נפלאה. לדבריו, שני חלקי הפסוק נוגעים בשתי שליחויות שונות שמוטלות על משה רבנו.

מחד, עליו להוציא את בני ישראל ממצרים. להיות מנהיגם של ישראל, וממילא להיות רחמן:

והידוע כי מנהיג ישראל צריך להיות בעל רחמים לנהג את עמו בחמלה.

ומבואר במדרש דלכן בחר ה' במשה רבנו ובדוד המלך שהיו רועי צאן, שטבעם להיות בעלי רחמים.

 

מאידך, תפקידו הוא גם 'ללכת אֶל פַּרְעֹה', כלומר להיות קשוח ולעתים אף אכזרי כלפי המצרים, מבלי לאבד את רחמנותו כלפי ישראל.

ממילא, צומח כאן קושי גדול אצל משה רבנו:

והיינו מי אנוכי כי אלך אל פרעה להכות אותו מכות אכזריות וכי אוציא את בנ"י אח"כ ממצרים

והם כשני הפכים בנושא אחד...

 

קושי זה, ממשיך ה'כתב סופר', הוא קושי מובנה בעולמנו. על ההולך בדרך התורה לאחוז מצד אחד בדרך הרחמים, להידבק במידותיו של הקב"ה שהוא רחום וחנון, ו'ורחמיו על כל מעשיו', ומאידך, לדעת את מקומה של מידת הדין וללמוד מרבש"ע העושה משפט לרשעים.

כיצד יצליח האדם לנווט את דרכו ולהיות איש רחמים ואיש דין? תשובתו של ה'כתב סופר' לא מציעה נוסחה לאדם, אלא מביאה את התפילה לה' ואת הייחול לסיעתא דשמיא כפי שנאמר למשה רבנו: כִּי אֶהְיֶה עִמָּךְ, וְזֶה לְּךָ הָאוֹת... בְּהוֹצִיאֲךָ אֶת הָעָם מִמִּצְרַיִם תַּעַבְדוּן אֶת הָאֱלֹוהִים...

ה' מבטיח למשה שיהיה איתו, והדבר דורש את עבודת האלוהים, את התפילה.

        כי לא בטבע האדם כן

        לולי ה' עוזר לו, כי הוא שליח ה'

 

כל שיכול האדם לעשות הוא לנסות ולהתיישר כלפי שליחותו של ה', ולצרף לכך תפילה שהקב"ה יאיר עיניו בדרכו, יאפשר לו לרחם על הראויים לכך, לנקוט במידת הדין כלפי הראויים לכך, וגם זאת מבלי שיאבד את רחמנותו.

 


שבת שלום, הרב אוֹרי ליפשיץ, רב טירת-צבי