title
title
title
title
title
title
פינת הגנן - על החולד

על החולד
(משתמשים גם בשם חפרפרת כשם עממי)

מאיר שלו כתב בספרו "גינת בר" על החולד, נעשו מחקרים ואפילו עבודת דוקטורט, אלא שנוצרו רעיונות רבים. קיים מכשיר חשמלי שמשדר לחולדים לא להתמקם – אלא שלא תמיד זה עוזר והרבה פעמים החולד(הנקבה) מוצאת גם מקום אצל השכנים כששם אין מכשיר. וכשנקבה מתכוונת להמליט – היא מייצרת מחילות וקומות  בכמות יותר גדולה ממה שאנו רואים במהלך הקיץ.

בתחילת החורף היא ממליטה את גוריה. הזרמת מים למחילה אינה מועילה, זה גם תורם לייבוש הכנרת ואין כל בטחון  שזה לא גורם נזק. בעבר השתמש

נו בגלולות

 גז פוספין. 

הגז התפשט במחילות וזה הבריח או השמיד, אלא שכעת הגז הזה אינו בר השגה ויש לחפש דרכים נוספות. 

אחת האפשרויות – לחשוף את פתח המנהרה ולהכניס מיכל פלסטי הפוף וללא תחתית. החלל של המיכל מייצר כנראה  תהודה שמרתיעה את החולד והוא מתרחק מהאזור.


אפשרות נוספת שאני נוקט בה היא לנעוץ למרכז הערימה דקר ברזל עגול בקוטר 6 מ"מ ועל הקצה העליון תולה עציץ הפוך. רוח קלה מעבירה את ההד לתוך המנהרה וזה בינתיים עובד.

 לפני כחודש כתבתי על הכנת הגינה לקראת החורף. כעת עם ירידת הטמפרטורות ולפני הגשמים להשקות השקיות קלות – להנביט עשבים וזרעים של צמחי גינה, ראשית כדי לנכש את עשבי הבר וכדי שצמחים רצויים ינבטו ויהיו בעלי כושר עמידה בקור החורף שיגיע.

אפשר בעונה זו לזרוע אפונה ריחנית, כובע נזיר, ציפורני חתול, מרווה, צמחי תבלין וטגטס, חלוקה של אירוס גרמני ושתילה מחדש באזורים רצויים בגינה, תפוחי אדמה, בצלצלולים וייחורים של ניצנית כדי לייצור עציצים פורחים (מתנות לפסח).

חג סוכות שמח

ב ה צ ל ח ה