title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

נחשפת לראשונה מגילת קהלת שנקראה בשואה


http://actualic.co.il/wp-content/uploads/2014/10/%D7%9E%D7%92%D7%99%D7%9C%D7%AA-%D7%A7%D7%94%D7%9C%D7%AA.jpg


לפני כשלוש שנים הגיעה לידי מכון 'שם עולם' מכפר הרא"ה מגילת קהלת שנכתבה בתחילת המאה ה-20 ושרדה את תופת השואה ■ המגילה נשמרה כמעט בשלמותה לאורך השנים ■ על פי הערכות החוקרים, המגילה הייתה שייכת לקהילה ליטאית במערב פולין שכפי הנראה הושמדה בשואה

 

לפני כשלוש שנים הצליחו חוקרי מכון 'שם עולם' מכפר הרא"ה להניח את ידם על פריט היסטורי משמעותי ששרד את השואה ולראשונה הגיע לישראל. הפריט הוא מגילת 'קהלת' אותנטית העשויה מקלף שהצליחה לשרוד את השואה ומקורה כפי הנראה במערב פולין של תחילת המאה ה-20. המגילה נשמרה כמעט בשלמותה לאורך השנים וניכר כי טופלה בתנאי סביבה טובים כדי למנוע את הריסתה.

על פי ההערכות החוקרים, העובדה שהמגילה עשויה מקלף עשויה להעיד על שייכותה לקהילת מתפללים ליטאית שהתיישבה במערב פולין בשל קשיי פרנסה. על פי הנהוג, הקהילות הליטאיות היו קוראות את המגילה מתוך קלף בעוד בקרב הקהילות הפולניות- נהגו לקיים את קריאת המגילה מתוך תנ"כים או סידורי תפילה.

על פי מנהגי ישראל, נהוג לקרוא במגילת קהלת בבתי הכנסת במהלך חג הסוכות כאשר מגילה זו משתייכת לאחת מ- 5 המגילות אשר נוהגים לקרוא בהן במהלך מועדי ישראל. בהתאם לכך, מגילת שיר השירים נקראת במהלך חג הפסח, מגילת רות נקראת במהלך חג השבועות, מגילת איכה נקראת במהלך צום תשעה באב, והמגילה המפורסמת ביותר- מגילת אסתר - נקראת במהלך חג הפורים.

הרב אברהם קריגר העומד בראש מכון 'שם עולם': "מדובר בתגלית מפעימה שחושפת בפנינו שריד היסטורי אותנטי מאחת מהתקופות החשוכות ביותר בהיסטוריה היהודית. יש בה מעין עדות אילמת למאמצים העילאיים של הקהילות שחיו בפולין לשמור על אורח החיים היהודי- למרות רוחות המוות שנשבו מכל עבר באותם הימים. קשה מאוד המחשבה שהמגילה הזו הוחזקה על-ידי יהודים שייתכן מאוד ונספו במהלך תקופת השואה, אך מרגש לדעת שלמרות כל התלאות שלבטח עברה- היא שבה אל העם היהודי."