title
title
title
title
title
title
מטעמים מפרשת השבוע - לפרשת שופטים

פרשת שופטים

פרשת שופטים, כשמה, עוסקת רבות בסדרי המשפט לקראת הכניסה לארץ. אחת ההנחיות המרכזיות בפרשה היא החובה לעלות אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹוהֶיךָ בּוֹ, ולשמוע בקול השופטים, ולא לָסוּר מִן הַדָּבָר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ יָמִין וּשְׂמֹאל.

 

לשון התורה הפותחת את הפרשה היא לשון פליאה - כִּי יִפָּלֵא מִמְּךָ דָבָר.

המפרשים השונים הסבירו את לשון הפליאה כלשון כיסוי והעלמה (כמופיע בירמיהו ביחס לקדוש ברוך הוא- הִנֵּה אֲנִי ה' אֱלוֹהֵי כָּל בָּשָׂר, הֲמִמֶּנִּי יִפָּלֵא כָּל דָּבָר?), ואף כהבדלה ופרישה, כספק וכהתלבטות שאין יכולת לפתור אותה – אירוע שנראה חריג ו'ניסי'.

 

הסברים אלו מהדהדים מקרים רבים בחיי כל אחד ואחת מאיתנו, בהם אנו חשים כי יש דבר שמכוסה עבורנו. משהו נעלם, מובדל, מסופק, בלתי פתיר לכאורה. במקרים אלו נכון לדעת לאחוז בעצת התורה, לקום ולעלות ולהיוועץ עם אלו שאנו סומכים עליהם, שיגִּידוּ לנו אֵת דְּבַר הַמִּשְׁפָּט, לא רק במובן של הוראה ופסיקה, אלא כהכוונה, עצה, מבט עמוק ורב ממדי לחיים שלנו. לקום ולעלות – כי לא תמיד הדבר פשוט עבורנו, ויש צורך להתגבר על מניעות וחסימות שונות, להתעורר, לקום ולעלות.

 

לצד הסברים אלו ל'כִּי יִפָּלֵא', רבי אלימלך מליז'נסק מציע קריאה מופלאה ויצירתית.

לדבריו, הפסוק עוסק ביכולתו של האדם להפוך את דיבורו לפלא, וזאת באמצעות תיקון המידות שלו.

הנה הצדיק הוא מפליא פלאות גדולות, ועל ידי דבורו הקדוש נמתקים כל הדינים מעל ישראל...

וזהו 'כי יפלא ממך דבר', רצה לומר כאשר תרצה שהדבור שלך יעשה פלא...

'וקמת ועלית', פירוש תראה לתקן את כל אבריך...

וזהו 'ועלית אל המקום אשר יבחר ה'', רצה לומר שתעלה בקומתך עד כסא הכבוד

 

רבי אלימלך רואה את 'כִּי יִפָּלֵא' לא כתיאור של כיסוי וספק, אלא כתיאור של פלא, של האדם ההופך את עצמו בכוחות עצמו ובעבודתו על מידותיו, לכזה הממתיק את הדינים בעצמו מעל ישראל.

נראה כי דברים אלו משלימים את שראינו קודם לכן. מצבי המבוכה והספק, הקושי והכיסוי זוקקים לא רק את הושטת היד לעזרה ועצה של הנמצאים 'למעלה', אלא במקביל, את האמון של האדם בעצמו, את העבודה שלו על מידותיו, את שאיבת הכוחות שלו מתוככי נפשו, את היכולת שלו להפוך את דיבוריו לפלא, ולהמתיק את הדינים.

 

בעזרת ה', בימי אלול הבאים עלינו לטובה נשכיל להאיר את המכוסה, לפתור את המסופק, להיוועץ באנשים הנכונים שנמצאים 'בימים האלו', וזאת תוך העצמת האמון והאמונה שלנו בכוחנו, בפלא של חיינו ובמתיקותם.

 

שבת שלום, הרב אוֹרי ליפשיץ, רב טירת-צבי