title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - פה קבור הכלב

פה קבור הכלב     

כוורת - מילים ולחן: דני סנדרסון

פה קבור הכלב
פה קבור הכלב
זהו עצם העניין
לא, זה העצם של הכלב
אבל הכלב מת מזמן
טוב, זה עצם העניין

אם אתה מחפש מילה 
וקצת קשה לך להחליט
שמע לי ושכח מהשיחה 
כי בין כה אין לך מה להגיד

אם אתה מבשל ספגטי
והמים לא רותחים
מה דעתך להדליק את האש כי 
זה מה שכולם עושים

פה קבור הכלב
פה קבור הכלב
זהו עצם העניין
לא, זה העצם של הכלב
אבל הכלב מת מזמן
טוב, זה עצם העניין

אם אשתו לפעמים תופרת
אל תאמר שהוא תפרן
אבל אם בתו לעתים עוברת
אל תקרא לו עבריין

אם אתה מטפס למעלה
וקופץ ממקפצה
טוב יותר לברר קצת קודם 
אם יש מים בבריכה

פה קבור הכלב
פה קבור הכלב
זהו עצם העניין
לא, זה העצם של הכלב
אבל הכלב מת מזמן
טוב, זה עצם העניין

אם ראית אחת יושבת 
עצובה ואומללה
שב לידה, יהיה בסדר
כי זאת בטח אשתך

אם דרכת בתוך דבר 
שכלב לפעמים משאיר
נקה היטב את הנעליים
ושמור מאתנו מרחק סביר

פה קבור הכלב
פה קבור הכלב
זהו עצם העניין
לא, זה העצם של הכלב
אבל הכלב מת מזמן
טוב, זה עצם העניין

הביטוי "פה קבור הכלב" הוא ביטוי שתורגם מגרמנית שפירושו על פי הויקימילון = זה העניין, זאת הסיבה האמיתית, זה לב העניין. אח"כ כוורת עשו אחלה שיר על הויכוח אם פה הוא קבור או לא. מקור-מגרמנית: Da liegt der Hund begraben, מילולית: "כאן נמצא הכלב הקבור". במקור הייתה האמרה הגרמנית שונה – לא( (der Hund הכלב, אלא ( die Hunde) האוצר. האמרה השתבשה עם השנים משום שהמילה Hunde היא בגרמנית ישנה, ובגרמנית החדשה נשכחה בדרך כלל משמעותה וטעו "לתקנה" למילה Hund בעלת הצליל הדומה.

להאזנה לביצוע השיר לחצו כאן   

לצפייה בביצוע השיר לחצו כאן   

לצפייה  בהופעה ראשונה בטלויזיה – 1973 – לחצו כאן

(המגפיים של ברוך ו-שיר המכולת)

סיפורי פוגי הוא אלבום הבכורה של להקת כוורת. האלבום נחשב לאחד האלבומים החשובים ביותר במוזיקה הישראלית בכלל וברוק הישראלי בפרט, והניב להיטים רבים. עיקר האלבום התבסס על האופרה "סיפורי פוגי" שהקליט סנדרסון בשנת 1972 יחד עם חבריו ללהקת הנח"ל, בהם גידי גוב,אלון אולארצ'יק ואפרים שמיר שהפכו לחברי הלהקה, בנוסף למירי אלוני מנחם זילברמן דיוויד שאנן ותמי עזריה שלא היו חלק ממנה בסופו של דבר אברהם דשא (פשנל) שהחתים את הלהקה והפיק את האלבום, דרש לפרק את מבנה האופרה כדי להפוך את האלבום לקליט יותר.

Image result for ‫פה קבור הכלב כוורת‬‎

שירי האלבום   את רוב השירים באלבום כתב והלחין דני סנדרסון, כאשר לעתים הצטרפו אליו חברי להקה אחרים במילים או בלחן. סנדרסון וחברי הלהקה היו אחראים גם להפקה המוזיקלית. השירים התאפיינו ברובם בהומור נונסנס, משחקי מילים וסיפורים לא ריאליסטיים. עם זאת נכללו בו שירי אהבה ונושאים רציניים יותר. המוזיקה באלבום נעשתה בהשראת להקות הרוק של שנות ה-60 בחו"ל, בייחוד הביטלס.

 

השיר "לא ידענו מה לעשות", נלקח מתוך "אופרת פוגי". השיר "המגפיים של ברוך" נלקח מיצירה שקדמה לאופרה, "הילד מברזיל". "יוסי מה נשמע" הוא קטע כליי שסנדרסון הלחין בתור תרגיל בגיטרה, אשר נועד ללמד את מחליפו בלהקת הנח"ל יהודה עדר,  לנגן בסגנונו הייחודי (לימים עדר חבר אל סנדרסון להקמת להקת "דודה").  

השיר "ביום ובלילה" התבסס על שיר בשם "The Cold Shoulder"  שסנדרסון כתב יחד עם חברה בשם מליסה קונל בעודו בן 15. השיר בוצע בזמנו על ידי להקתם של השניים, "הקטקומבות", אותה הם הקימו בזמן לימודיו של סנדרסון בתיכון בארצות הברית. ראשיתו של השיר "ילד מזדקן" היה ב"פינות פוגי" בתוכניתו של דורי בן זאב בגלי צה"ל , שנקרא במקור "פוגי מתחשמל"

אלון אולארצ'יק טען כי הלחן יפה מכדי להתבזבז על מערכון וכתב לו מילים חדשות ורציניות, חריגות ביחס לשאר האלבום, הקליל יותר באופיו. השירים "יו יה" ו"פה קבור הכלב", לדוגמה, מתבססים על כפל משמעות בפתגמים עבריים ויוצרים משחקי מילים המשנים את משמעותם המקובלת.

השירים "המגפיים של ברוך" ו"שיר המכולת" היו למעשה המשך של המערכונים מאופרה שלא הוקלטו באלבום אך בוצעו בהופעות.