title
title
title
title
title
title
סיפורי מקום

אמנות על שביל עמק המעיינות

 

 

 

מאת: דני ברנר 1.8.2017

 

 

השבוע הוצב בתל צמד פסלם של האחים, רפי ואפרת נתן מקיבוץ כפר רופין, המספר את סיפורם של אנשי החיל מיבש גלעד, אשר נשאו את גופת שאול המלך מחומת העיר בית שאן לקבורה מכובדת בעירם. הפסל הוצב על ידי המועצה האזורית עמק המעיינות, כחלק מפיתוח שביל עמק המעיינות והאזור שבין תל צמד, המסיל, אנדרטת אבוקה ובריכת צמד בסמוך לכפר רופין.

 

 

 

הפסל בעמק המעיינות, שמספר את סיפורם של אנשי יבש גלעד

)צילום: דוברות עמק המעיינות)

 

 

 

רפי נתן, חבר קיבוץ כפר רופין, יוזם הרעיון והפסל סיפר: "סיפור אנשי יבש גלעד מחזק את מורשת עם ישראל בעמק מתקופת התנ"ך דרך ההתיישבות בעמק ועד ימינו . מי ה"מסיל" היוו את מקור החיים לכפר רופין מאז העלייה על הקרקע . הסיפור ההירואי עורר בראשי את הרעיון להנציחו בפסל סביבתי ולשלבו בשביל עמק המעיינות ליד מקור ה"מסיל" שלאורכו כנראה הלכו אנשי יבש גלעד, על מנת להביא לקבורה מכובדת ביבש גלעד את גופות שאול ובניו שהוצבו על חומת העיר בית שאן ע"י הפלשתים. 12 שנים חלפו מהולדת הרעיון עד הגשמתו״.

 

 

רפי חולם כבר שנים רבות על הפסל ומסתובב עם הסקיצה בעמק, מציג אותה ומספר על החזון שרואה לנגד עיניו והחיבור למיקום הגיאוגרפי שבו הוצב הפסל. למשימת עיצוב הפסל גוייסה אפרת נתן, אחותו של רפי, גם היא בת כפר רופין, שעוסקת באמנות. אפרת גרה שנים רבות בתל אביב אך לדבריה, "עדיין מרגישה קשר עמוק ומשמעותי למקום״. על הפסל היא אומרת: "להבנתי החלק שלי בפרויקט די קטן. הרעיון, ה"תסריט" וה"לוקיישן" לגמרי של רפי אחי. גם הדחף, היוזמה והאנרגיה לעבור מרעיון לביצוע באו ממנו כך שבהחלט אפשר לראות בפסל יצירה שלו. אני גויסתי לעיצוב הדמויות. נעזרתי בתיאורים של בני שם מארץ כנען כפי שראיתי באמנות מצרית-פרעונית״.

 

 

הפסל האמנותי על תל צמד בעמק המעיינות צילום: דוברות עמק המעיינות

 

 

שביל עמק המעיינות נפרץ על ידי חניכי מכינת העמק. תלמידים, בני נוער וקבוצות מעמק המעיינות ובית שאן. אורכו כ-140 ק"מ והוא מתחיל במצפה שמיר בגלבוע, יורד לעמק ומקיף את הקהילות, הישובים, אתרי התיירות, המעיינות והשטחים הפתוחים. השביל מביא לידי ביטוי ומחבר בין ההיסטוריה של האזור, המורשת, ההווה והעתיד. חיבור של אדם טבע ואדמה.