title
title
title
title
title
title
פינת הגנן - העתקת צמח בית

העתקת צמח בית

 

פעמים רבות צמחי הבית שקנינו או שקיבלנו כמתנה אינם מלווים ב"הוראות שימוש". חלק ניכר מאיתנו, לאור נסיון העבר, יודע שלכל צמח ישנה תוחלת חיים ו"שאין מה לעשות" הצמח ייבול תוך מספר חודשים. כל התפיסה הרווחת.

אולם, לא כך בהכרח!

רוב צמחי הבית הם בעלי יכולת להתפתח ולגדול מספר שנים – כולל פריחה אחת לשנה ואף יותר, רצוי, וכדאי, להתייעץ ולקנות במשתלה הקרובה לבית, להצטייד ב"כרטיס ביקור" ולהיות עם המשתלה בקשר.

כאשר גודל הצמח דורש העתקתו לנפח גדול יותר של קרקע, חשוב להכין מראש את המצע, עציץ בעל נפח כפול מהקיים, להכין מקום התאוששות שם ישהה כשבועיים שלושה עד העברתו למקום המתוכנן.

צמח הבית, לרוב, גדל בתנאי צל/ אור חסר / אור מלא. תנאי הטמפרטורה שונים, לרוב, תנאי הבית בטמפרטורה של c30- c24 ורוב צמחי הבית הנפוצים מותאמים לתנאים אלה.

בעת ההעתקה, לרוב, ישנו צורך בעיצוב השורשים מחדש, בעיקר שורשים מפותלים שקיבלו צורתם לפי תבנית העציץ. יש לגזום את רובם של השורשים המפותלים וכך לעודד התפתחות חדשה. המקפידים- מחטים בעזרת ה- בנליט – על ידי טבילה של בית השורשים והעתקתו לעציץ הגדול. יש להשאיר את פני המצע בעציץ נמוכים כ- 2 ס"מ משפתו כדי שההשקיה תהיה נוחה יותר ולוודא עם ההשקיה הראשונה שהמצע מאפשר למים לחלחל ויש להם מקום היכן להצטבר, או להגיע לגינה.

אני ממליץ לבצע את כל זה בעת הקניה במשתלה וללמוד ממעשה ידיו של הגנן, כולל נתינת תוסף דשן בשחרור איטי.

 לחצו כאן להדגמה של תהליך העתקת הצמחב ה צ ל ח ה