title
title
title
title
title
title
מטעמים מפרשת השבוע - לפרשת במדבר ולחג השבועות

פרשת במדבר וחג שבועות

 

לקראת יציאת בני ישראל למסע במדבר, מצטווים משה ואהרון למנות את בני ישראל.

רש"י הסביר (בעקבות חז"ל) כי 'מתוך חיבתם מנאם'. כאדם השמח למנות ולספור שוב ושוב את מה שאהוב עליו, ולהתרגש מחדש מתחביבו.

פשט הפסוקים מלמד על מניה לצורך מלחמה – מה שנראה סביר כחלק מיעדי המסע של עם ישראל הצועד אל ארץ המיושבת בבני כנען, מִבֶּן עֶשְׂרִים שָׁנָה וָמַעְלָה כָּל יֹצֵא צָבָא בְּיִשְׂרָאֵל תִּפְקְדוּ אֹתָם לְצִבְאֹתָם. ניכר כי המפקד הוא מפקד לקראת מלחמה, וגם ההתארגנות בדגלים ובמחנות סביב המשכן נושאת אופי צבאי.

הצורך בהכנת הצבא למלחמה על ארץ ישראל מבואר על ידי הרמב"ן – 'כי התורה לא תסמוך על הנס שירדוף אחד אלף'. כלומר, על אף המעורבות הנסית (הצפויה) של הקדוש ברוך הוא במלחמה, התורה מחנכת אותנו שלא לסמוך על הנס, אלא להיערך למלחמה וליישוב ארץ ישראל בצורה אנושית וטבעית.

 

השבוע (בחג השבועות) ימלאו 69 שנים לפטירתו של רבי אברהם מרדכי אלתר, ה'אמרי אמת'.

ה'אמרי אמת' שביקר בארץ בתרפ"א (ואף פגש את הרב קוק והעריכו רבות) נקשר לארץ ישראל, עודד את חסידיו לעלות ולהשתקע בה, ואף עלה בעצמו ונפטר ונקבר בירושלים.

באגרת שכתב לחסידיו בעקבות הביקור, הוא מתאר בצורה מרגשת ומעשית את יחסו אל הארץ, וברוח דבריו של הרמב"ן, מצביע על כך ש'יש לעשות דברים ממשיים בפועל', ואף מתאר את מעשה החלוצי והציוני שלו ברכישת אדמות ביפו:

הנה פחד ורחב לבבי והתענגתי מזיו כבודה... הנני שבע רצון מאוד בראותי כי יכולים גם לבוא אל המנוחה ולהתענג שמה בדרכי היהדות כאשר הורונו אבותינו ואבות אבותינו. ומי אשר חננו השי"ת בהון, יוכל בלי שום ספק למצוא שם פרנסתו במנוחה שלמה, ולשמור היהדות כראוי באין מעצור...

ולקשט עצמי מקודם- עשיתי מיד השתתפות על יסוד חברת מניות וקנינו בעיר יפו חלקת אדמה כעשרים אלף אמה לבנות שמה בנינים וחנויות...

לכן אבקש שממני יראו וכן יעשו- כי הגיעה השעה לעשות דברים ממשיים בפועל...

וכן היא באמת דעתי, אשר מצוות יישוב ארץ ישראל איננה דבר התלוי בזמן, רק ביכולת ובאפשרות- ולכן גם עתה צריכים להשתמש באפשרות של עכשיו ולעבוד בכל עוז...

 

נלמד מדבריו את ההתענגות מזיו כבודה של ארץ ישראל, את ההבנה שקידומה ופיתוחה של הארץ תלויים ביכולת ובאפשרות, ואת החשיבות שב'לקשוט עצמי מקודם' ולהדגים בפועל במעשינו את החתירה לעשות 'דברים ממשיים בפועל'.

 

שבת שלום וחג שבועות שמח, הרב אוֹרי ליפשיץ, רב טירת-צבי