title
title
title
title
title
title
מומלץ לנכדים

מה אבשל לארוחת צהריים? - לאה גולדברג, איורים שמואל כץ

הוצאת ספריית הפועלים- הקיבוץ המאוחד

 

נדמה לי שאין איש שאינו מכיר את ספרה האלמותי של לאה גולדברג "דירה להשכיר", שנבחר כספר הילדים הכי פופולרי בכל הזמנים.

לפנינו הפעם ספר שמאד דומה לו, הן מבחינת יוצריו: לאה גולדברג ושמואל כץ , והן מבחינת התוכן השייך לחיי היום יום שלנו ולאמצעי האומנותי של האנשה, שבו בעלי חיים מיצגים בני אדם (בדרך כלל מצוי במשלים). בעוד ב"דירה להשכיר" הנושא הוא שכנות טובה הנוצרת במגדל, למרות השוני בין הדיירים, שכל אחד מהם מייצג "טיפוס" אנושי אחר, הרי שב "מה אבשל לארוחת צהריים" גם כן נמצאים שכנים, אך כאן הנושא הוא אחר.

גיבורת הסיפור היא ארנבת התוהה מה תבשל לבעלה הארנב לארוחת הצהריים, כשישוב מעבודתו. שאלה כה פשוטה הופכת לשאלה מרכזית בחייה של הארנבת, המנהלת שיחות עם שכניה , בעלי החיים. הם  מגיעים לבקר את בעלה ונאלצים להסתפק בחברתה ותוך כדי כך מנסים לסייע לה בפתרון הבעיה האקוטית, לכאורה – מה תבשל לארוחת הצהריים?

כל אחד מהשכנים מציע לה את המאכל האהוב עליו ביותר:

הצב- "קחי חסה מתוקה, קחי חסה ירוקה...."

הסנאית – "קחי אגוזים במיץ תפוזים..."

החיפושית – " קחי נא מעט מעלי הזית..."

הטלה – " קחי לך קצת עשב רענן, עשב מלוא הגן..."

השפן – "קחי לך כמה עלי כרוב..."

הקיפוד – " עשי לך צלי עכברים...."

והארנבת פוסלת את כל ההצעות, כשבכל אחת מהן מוצאת פגם אחר.

לבטיה של גברת ארנבת באים על פתרונם רק כאשר מגיע בעלה הארנב, עייף ורעב ומבקש את ארוחת הצהריים ואז שוכחת הארנבת את כל דאגותיה המהותיות והיא רצה לגינת הירק, קוטפת מכל הבא ליד, כדי להכין ארוחת צהריים לתפארת, מכל אותם ירקות שהציעו שכניה מקודם.

הסיפור בנוי בתבנית חוזרת במתכונת של סיפורי עם - המספר שבע מופיע שלוש פעמים:שבעה שבילים עולים לגבעה, שבע חיות (ביחד עם הארנב) עולים בשבעת השבילים, שבעה מאכלים (ביחד עם הסלט מכל המאכלים שהציעו השכנים). יש בסיפור שורות רבות החוזרות על עצמן, לדוגמה: "יושבת אני בבית יום ויומיים, חושבת: מה אבשל לארוחת הצהריים?  ועל כל המאכלים היא עונה במשפט חוזר: " אכלתי ה___ פעם ועוד  פעם, אינני טועמת ב__ שום טעם (כל פעם על מאכל אחר).

איוריו של שמואל כץ, המאייר ספרי ילדים מזה כ- 60 שנים, רעננים בצבעוניותם, דינמיים ושופעי הומור ומשרתים את הסיפור בפרטים משמעותיים. מאד מומלץ, תוך כדי קריאה עם הילדים, להסתכל ביחד איתם על האיורים ולשוחח על הדרכים בהן מבליט המאייר את הטקסט, או מוסיף לו פרטים נוספים. אפשר לשאול אותם איזה איור הכי מוצא חן בעיניהם, מה דעתם על התנהגותה של גברת ארנבת עם שכניה ואיזה מאכל הם היו בוחרים מכל מה שהציעו.

לסכום, זהו סיפור פשוט ומשעשע, מבית היוצר של לאה גולדברג ושמואל כץ, על הדילמות הגדולות בחיי היום יום והפתרונות הפשוטים שצצים, כאשר צריכים להחליט ברגע האמת.