title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - יום הזיכרון לשואה ולגבורה בבית גיל עוז

יום הזיכרון לשואה ולגבורה בבית גיל עוז

 

כבכל יום ויום במהלך כל השנים אנו "נְהַלֵּךְ בְּרָגֶשׁ" בקשר עם ניצולי ושורדי השואה, חברי העמותה מוותיקי העמק.

ובהתקדש יום מיוחד ומשמעותי זה אנו נערכים לציינו באופן המכובד והמתאים ביותר.

גיל עוז עם הפנים לקהילה הינו אחד העקרונות היסויים ביותר אותו חרטה העמותה על דגלה וכך גם ביחס לנושא ניצולי השואה.

צוות מיצוי זכויות הפועל לאורך כל השנה לסייע ולייעץ לניצולים מול הגורמים הרלוונטיים.

 

קבוצת תמיכה בסיוע "עמך" אותה מרכזת ומנחה אורנה קרין מזה חודשים רבים המכנסת את החברים ויוצרת קבוצה בה עולים התכנים, הסיפורים החוויות והקשיים אותם ועימם חיים הניצולים.


הקשר הבין-דורי, בין הניצולים לבין שכבות הגיל הצעירות- תלמידות ותלמידי בתי הספר בעמק הינו גם כן רכיב משמעותי. בכל שנה מגיעים לבית גיל עוז קבוצות של נערים ונערות לראיין, להכיר ולשוחח עם ניצולים, במסגרת הכנת עבודות בנושא בשיעורי ההיסטוריה.

  

השנה, כמו בשנה שעברה נוצר חיבור מיוחד עם "בית ספר גלעד" אשר בקיבוץ חמדיה. בית הספר  גלעד  לנערים ונערות עם קשיי התנהגות ובעיות נפשיות וגם הם, כבכל בתי הספר בארץ, כחלק מלימודי ההיסטוריה לבגרות, ראיינו השנה מספר ניצולים.

אליהו חביב מכפר רופין ומשה פורת משלוחות. על המפגש עימם כבר סיפרנו לפני הפסח. והיום, ביום הזיכרון עצמו הטקס בבית הספר עסק בסיפוריהם שלהם, של אליהו ומשה.

החיבור הבלתי אמצעי של מפגש מלב אל לב, בין משה אליהו והתלמידים ריגש בצורה מיוחדת במינה. השאלות, הרגשות והתובנות שעלו מהמפגש והראיונות עימם, ודווקא של תלמידים אלו המגיעים לנושא מתוך האתגרים המיוחדים עימם הם מתמודדים ביום-יום, יצר טקס מרגש ומפעים.


לצפייה בעדותו של אליהו בטקס לחצו כאן 


במקביל באולם הקמרון נערך הטקס של בית החינוך גאון הירדן.

כבר כמה שנים מתקיים בינינו ובינם שיתופי פעולה חמים בנושא זיכרון השואה. שנה שעברה קיימנו תהליך מתמשך של תיאטרון עדות והשנה אותה הכתה הכינה טקס מרטיט לבבות. ניצולי השואה זכו לליווי ותמיכה מהתלמידים, הדליקו נר לזכר יקיריהם שנספו בשואה ופתחו צוהר זעיר לכאבם.

לא פחות מרגש היה מאחורי הקלעים, בהמתנה, במגע הישיר הבלתי אמצעי בין הניצולים לנערים, בעמידה המשותפת לדקה דומייה לזכר הנספים. שום מכחיש שואה לא יוכל  לרגעי הקרבה וההבנה שהיו שם.

 

ובבית גיל עצמו. מעבר לפינת הזיכרון הנרות וההנצחה ערכנו טקס בו האזנו לסיפורי החברים, סיפורים אישיים מאותו הזמן, חוויות של בני הדור השני אשר שיתפו את כולנו בהבנה מה זה לגדול עם ויחד הניצולים, בין אם כבנים של או כאחים של.


שירו של עידן עמדי- "ממשיך לצעוד" אשר נכתב בעקבות מיזם מיוחד לפני מספר שנים בו נפגשו אמנים צעירים עם ניצולים. עידן חיבר את השיר לאחר המפגש המרגש עם הרב ישראל מאיר לאו בו הוא מספר על "אברום הגדול". מומלץ להאזין לשיר – לחצו כאן


 

שירו של גאבור ארדש, בן דודה של מריאן מילר, אימו של אדיר מילר, נער בן 11 מבודפשט- "החיים" בלחנו ובביצועו של טל סונדק – לחצו כאן 

 

שירו של שי גבסו "ארים ראשי" לחצו כאן 

ולסיום יחד עם ילדי כיתת פרידה מבית החינוך דקלים עמדנו לשירת התקוה.

 

לזכור ולא לשכוח לחפש ולבנות עתיד טוב יותר לעולם טוב יותר.

 

צוות בית גיל-עוז