title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - "אחד גבוה ושניים קטנים"
ניגון המעיינות

אחד גבוה ושניים קטנים

מילים: יחיאל מוהר לחן: יוחנן זראי

אנחנו שלושה ידידים
מאז ימי גן הילדים
גם שם כבר היינו כאלה נראים
אחד גבוה ושניים קטנים

היה זה ביום ט"ו בשבט
נשאנו שתילים אז ביד
שתלנו, צמחו הם שנים על שנים
אחד גבוה ושניים קטנים
לללל לללל
אחד גבוה ושניים קטנים.

אחר כך הלכנו למשק
למדנו קפא"פ וגם נשק
ופעם בקומזיץ שרפנו צריפים
אחד גבוה ושניים קטנים

הלכנו מחיל לחיל
מרוחל'ה אל אביגיל
אחר כך נפלנו בידי בחורות
אחת קטנה ושתים גבוהות
לללל לללל
אחת קטנה ושתיים גבוהות.

מובן שגויסנו לצה"ל
בכדי להרים המורל
פוצצנו בלי קושי שלושה סמלים -
אחד גבוה ושניים קטנים

העירה עברנו מזמן
באשמת הנשים כמובן
הולדנו (כל אחד לחוד) שלושה בנים
אחד גבוה ושניים קטנים
לללל לללל
אחד גבוה ושניים קטנים

בבנק אז עבדנו ביחד
בתור קופאים ברוב נחת
אמר המנהל חסרים כאן סכומים
אחד גבוה ושניים קטנים

מובן האשימו אותנו
למרות שמאום לא ידענו
אבל זה הרגיז אז רצחנו פקידים
אחד גבוה ושניים קטנים
לללל לללל
אחד גבוה ושניים קטנים

עשו חיש משפט לכולנו
החליטו לתלות אותנו
בחצר אז הקימו שלושה עמודים
אחד גבוה ושניים קטנים

הסיפור הוא עצוב ונורא
בכדי להציל הנשמה
ירדו משמים שלושה מלאכים
אחד גבוה ושניים קטנים
לללל לללל
אחד גבוה ושניים קטנים

לצפייה בביצוע להקת הנחל "אחד גבוה ושניים קטנים" - 1959

לחצו כאן

בשנת1959הועלו התוכניות"לא לצאת מן הכלים"ו"בדרך כלל", בהן כיכבאריק איינשטייןוהשתתפויהורם גאון, גבי אלדור,עליזה רוזנטל(רוזן(, יצחק שאולי,גברי בנאי,ישראל פוליאקוב,חנן גולדבלט, יוסי פרוסט ,יורם ארביטר((ארבל) והאקורדיוניסטעמי גלעד. הלהיט הגדול של הלהקה מ"לא לצאת מהכלים" היה "רוח סתיו" (יחיאל מוהר/יוחנן זראי) בסולו נוסף שקיבל אריק איינשטיין, ויהורם גאון שר לצידו כמה שורות. ובנוסף הופיעו גם השירים "אחד גבוה ושניים קטנים" (יחיאל מוהר/יוחנן זראי), "חופשה באדום" (עמוס אטינגר/סשה ארגוב), ו"דינה ברזילי" (חיים חפר/סשה ארגוב). במאי הלהקה היהיוסי בנאיוהכוראוגרפית, נעמי פולני.

בתוכנית השנייה "בדרך כלל" (התוכנית ה-13) בלטו השירים "ויו יו גם", "שיר החובש", "שיר החמור", "חולשה של בת" ו"סיירים" הוקלטו לתקליט אריך נגן שנקרא על שם התוכנית. נוסף על זה הקליטה הלהקה את "שיר לבוקר" שהיה במסגרת התוכנית על תקליט שדרים ששרה סולו עליזה רוזן.

לצפייה בביצוע השיר אחד גבוה ושניים קטנים - גידי גוב, מוני מושונוב, אבי קושניר מתוך התוכנית לילה גוב. עונה 3, תוכנית 22 (תוכנית מיוחדת ליום העצמאות). שודר בתאריך 23.04.96.

לחצו כאן


יוחנן זראי (נולד ב-14 בפברואר 1929 נפטר ב-29 בדצמבר 2016) היה מלחין ישראלי שפעל בשנות ה-50 וה-60. זראי נולד בבודפשט שבהונגריה. שרד את השואה בגטו ומחנה ריכוז במערב הונגריה. לאחר מכן למד באקדמיה למוזיקה בבודפשט ובאוסטריה. עלה לישראל בשנת 1950. גר ביפו ובעין גב ולימד באקדמיה למוזיקה בירושלים. הלחין מספר רב של שירים ללהקות צבאיות שונות, בהם \"רוח סתיו\", \"אחד גבוה ושניים קטנים\", \"כוכב הצפון\" ושירי הזיכרון \"אחי הצעיר יהודה\" ו\"מי שחלם\". עבד בקול ישראל בניצוח ויצר מוזיקה לתסכיתי רדיו רבים. הלחין מוזיקה ושירים להצגות תיאטרון ולסרטי קולנוע ישראלים, בין היתר עבד יחד עם הפזמונאית נעמי שמר על ההפקה המוזיקלית של המחזמר \"חמש-חמש\" והלחין את פסקול הסרט \"סאלח שבתי\" עם השירים \"לי ולך\" ו\"משיח הזקן\". במהלך שנות השישים הלחין שירים לאמנים מובילים ושיתף פעולה רבות עם הפזמונאים חיים חפר ודידי מנוסי. בין שיריו: \"אם רק תבואי בחמש\", \"צריף ישן\", \"תן לגמור מילה\" ו\"תפוח הזהב\" בביצוע שלישיית גשר הירקון, \"שיר הקטר\", \"הסלע האדום\", \"למה לא אמרת לי\" ו\"שיר ההד\" בביצוע אריק לביא. חלק משיריו בוצע על ידי אשתו, הזמרת ריקה זראי, עד לגירושיהם בתחילת שנות ה-70, כשבין להיטיה היו \"גן השקמים\" ו\"קול אורלוגין\". בשנת 1971 היגר זראי לגרמניה, שם עבד עם ילדים פגועים ובתראפיה תקשורתית. ב-1992 עבר לגור בהולנד ובשווייץ. נפטר ב-29 בדצמבר 2016

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e2/Rika_and_Yehonatan_Zaray1958.jpg/250px-Rika_and_Yehonatan_Zaray1958.jpg

יוחנן זראי מלווה בפסנתר אתריקה זראי, בעת המבחנים לתוכניתו שלאד סאליבן

בשנת 1958