title
title
title
title
title
title
מומלץ לנכדים

ילד של אמא - צרויה שלו

איורים כריסטינה קדמון

הוצאת כתר

מי הילדה הכי יפה בגן? מי גאון של אמא? מי הכי מוכשר, יפה, חזק? ועוד אמירות כאלה שאומרות אמהות (וסבתות) לילדם, עד שהוא פוגש את המציאות ומגלה שזה לא בדיוק כך.

הספר נוגע בהבדלים שהילדים חשים בין האווירה מלאת היריבות והתחרותיות, שקיימת בחוץ, לבין החממה של הבית, שבו הילד הוא "הכי הכי בעולם" ללא כל תנאי.

גור, גיבור הספר היפהפה הזה, מנסה ליישב את הסתירה בין מה שאמא שלו אומרת לו באהבה רבה על עצמו, לבין ההבנה שלו, שיש ילדים יותר מוצלחים ממנו בגן. מה שגור רואה בגן ואיך שמתייחסים אליו שאר הילדים, גורם לו לשאול בבלבול מי אני? האם אני מה שאמא אומרת או מה שאני רואה בגן? הוא קולט שיש ילדים יפים, חזקים, היודעים לצייר יפה יותר ממנו ומבין שאמא שלו מתפעלת כל-כך ממנו כי היא אוהבת אותו וכי הוא המיוחד שלה.

הפתרון וההבנה מתרחשים בפיצריה השכונתית, לשם אמא של גור לוקחת אותו כדי להתעודד ושם הוא פוגש ילד אחר,לא יפה, לא גדול, עם נזלת באף, שגם אמא שלו אומרת לו שהוא הכי יפה ונהדר בעולם.

"אמא, ראית? האשה הזאת חושבת שהילד שלה הכי יפה בעולם", אומר הילד גור נדהם מהתפעלות.

"ברור", אומרת לו אמא, " כל ילד הוא הכי יפה בעולם והכי מוצלח בעיני אמא שלו".

"פתאום הוא מבין שזה באמת לא משנה אם הוא קצת פחות גבוה מנועה או פחות חזק מאיתמר, הרי אמא אוהבת אותו בדיוק כמו שהוא, וגם הוא בעצם לא רוצה להיות כמו אף ילד אחר". בעיניים האוהבות של אמא הוא הילד הכי מקסים בעולם. זו דרכה של הסופרת, המסייעת לילד לגלות את הייחוד שלו ולהפנים את התחושה של להיות נאהב על אף התחרותיות בחוץ ולהיות מלווה בקול המחזק של אמא כל החיים.

זהו סיפור רגיש ומנחם על כוחה של אהבה והתמודדות מול מציאות כואבת לעתים. צרויה שלו מצאה דרך לבטא את הקונפליקט הזה שיש לכל ילד של אמא בפרוזה הכי מדויקת ורגישה שאפשר, וכריסטינה קדמון, כלת פרס גוטמן לאיור, הפליאה לצייר אותה.