title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - ערב נשים עושות

כנס נשים עושות

בערב קריר של חודש ינואר התכנסנו נשים ומספר גברים, תושבי העמק ומהסביבה הקרובה למפגש מרגש ומחמם.


משחר ההיסטוריה נאלצו נשים להיאבק על מעמדן, על היותן שוות.

זכות ההצבעה בבחירות היא סמן המעיד על מעמד הנשים.

מדהים לגלות כי בתחילת המאה ה- 20 עדיין לא כל הנשים בחרו. פינלנדהעניקה לנשים את הזכות לבחור ולהיבחר בשנת1906 רוסיההעניקה לנשים זכות בחירה בשנת1917,אנגליהוגרמניהבשנת1918, ארצות הברית העניקה זכות בחירה לנשים בכל המדינות בשנת,1920 בספרדניתנה זכות בחירה לנשים על ידי הממשלה הרפובליקנית בשנת 1930 . בצרפתניתנה לנשים זכות בחירה רק בשנת1944ובשווייץרק בשנת 1971. עם מתן זכויות הצבעה לנשים בסעודיה בשנת 2011 בכל המדינות בעולם (שנערכות בהן בחירות) ניתנת זכות הצבעה לנשים.

נשים יהודיות בארץ ישראל נלחמו על זכותן לבחור ולהיבחר מאז שהחלו הדיונים על הקמת מוסדותהיישוב היהודי בארץ לאחרהכיבוש הבריטיותחילתהמנדט. המאבק הסתיים בהצלחה רק בשנת1926והוא הגורם העיקרי לכך ששאלת זכותן של נשים לבחור ולהיבחר לא הועמדה בספק עם הקמת המדינה.

עד תום המאה ה-20 הותר לרוב הנשים בעולם להצביע, אך היכולת והזכות להיבחר הן כבר ספור אחר.

בבואנו לתכנן ערב על הנשים, סיגל הר ציון ואני, החלטנו לעסוק בעשיית נשים, בתרומתן לחברה ולקידום מעמד האישה ולא מהפן הפמיניסטי הלוחם. בחרנו בפסיפס אנושי המיצג נשים עושות בתחומים שונים.

עשייתה של עדנה סולדר פתחה את הערב, אישה שתרמה רבות להתיישבות ופעלה במסדרונות הכנסת. נציגה שלנו מהעמק בעולם הציבורי ובעשייה למען.

ורד סוויד הציגה תמונה של מאבק נשי במרחב הציבורי, מגיל 5 מבחינה בכך שיש מורות, מטפלות, גננות וידעה לשאול למה המנהל הוא בחור? את המשך חייה הקדישה למאבק על מעדן של הנשים.

חנה רדו הקימה את "סופרסונה" בישראל למען הנראות והנוכחות של הנשים בדרגים הגבוהים בצמרת הכלכלית והציבורית. אישה עושה בעצמה רבות בתחום העסקי והחברתי, יישר כוח! פרויקטורית בהקמת בית תוכנה במעוז חיים מתוך האמונה שיספק מקומות עבודה רבים לתושבי האזור.

השופטת רקפת מוהר, באה מעולם בו הנשים נוכחות ועושות רבות, מתוך 15 שופטי בית משפט שלום, 7 הן נשים.

ספרה על מקרים קורעי לב ועל נשים שנלחמו בבית המשפט עקב פגיעה קשה בהן.

עינת לב ממעלה גלבוע היא אישה עושה בתחום החינוך. הזכירה לנו שבעולם פועלים כוחות זכריים ונקביים וכאשר יש חיבור, יש יצירת חיים, יש עשייה, יש פריחה.

עצרנו לרגע בערב ינואר קריר, והבנו שוב שכאן בעמק שלנו, מקום רב וכבוד לעשיית נשים והמרחב הציבורי שלנו כולל נשים משפיעות ומשמעותיות.

היה גם נעים להיפגש, להחליף דעות, להיפתח למציאות במקומות אחרים, לאכול מרק חם ולהתחמם עם חברים.

תודה לסיגל הר ציון, שותפתי בתכנון וביצוע הערב.

ורד רוס

קידום השירות וייזום פרויקטים

בית גיל עוז

גלריית תמונות