title
title
title
title
title
title
מטעמים מפרשת השבוע - לפרשת תולדות

פרשת תולדות

לאחר תיאור לידתם של התאומים לבית יצחק ורבקה, עשיו ויעקב, מספרת התורה על הנזיד שמבשל יעקב, ועל הצעתו לעשיו הבא מן השדה עייף למכור לו את הבכורה, בתמורה לנזיד העדשים.

עשיו המעדיף את נזיד את התבשיל האדום אומר: הִנֵּה אָנֹכִי הוֹלֵךְ לָמוּת וְלָמָּה זֶּה לִי בְּכֹרָה? אך לא די בכך, בסופה של הסעודה 'וַיִּבֶז עֵשָׂו אֶת הַבְּכֹרָה'. עשיו בז לבכורה, ובכך מאבד אותה.

הרב אהרן קוטלר (שיום פטירתו חל היום לפני 54 שנים) ראה ביחס הזה של עשיו לבכורה 'אב טיפוס' ל'זלזול בדברים רוחניים תמורת מעלה חומרית והנאה של רגע'.

בתיאור ארוך ועמוק הוא שולל את האפשרות שעשיו היה כופר ותו לא. לדבריו, עשיו האמין גם האמין בקדוש ברוך הוא, וביזת הבכורה לא משקפת התכחשות לעולם הרוחני, אלא בחירה מודעת במילוי התאווה הרגעית על פני הערכים הנצחיים והאמונה שאליה התחנך ושאותה השיג.

מכאן, הוא מסיק מסקנה הנוגעת לכל אחד הרוצה להתקדם בלימוד התורה, ובכלל בעבודת ה':

תכונה זו עומדת בסתירה לקנין תורה, שאינה אפשרית אלא בהתמסרות גמורה ושעבוד כל הכוחות לעסק התורה...ורק בדרך זו... זכתה כנסת ישראל להוציא מקרבה גדולי תורה

הרב קוטלר, שזוהה כגאון בצעירותו, ולמד אצל גדולי הדור באירופה של תחילת המאה ה- 20, היה ממקימי עולם התורה בארצות הברית בשנים שאחרי השואה, וייסד את הישיבה בלייקווד, בה לומדים היום אלפי תלמידים.

אחד מתלמידיו המיוחדים היה ר' שלמה קרליבך (שלפני שבועיים ציינו את יום פטירתו ה- 22). ר' שלמה היה מהגרעין המייסד של ישיבת לייקווד, ור' אהרן ראה בו פוטנציאל גדול מאוד כתלמיד חכם ולמדן. כעבור כעשור, עזב ר' שלמה את הישיבה בעקבות משיכתו לעולם החסידות והניגון. באופן המתאים לעמדתו הרוחנית, התנגד ר' אהרן מאוד לנטייה זו של ר' שלמה, וראה בה פגיעה ב'שעבוד כל הכוחות לעסק התורה'. ר' שלמה החליט לעזוב את הישיבה, אך טרם עזיבתו (ויש אומרים כי ממש על מדרגות הישיבה, בדרכו החוצה) ביקש ממנו ר' אהרן שישיר עבורו עוד שיר אחד. ר' שלמה ניגן את 'לוּלֵי תוֹרָתְךָ שַׁעֲשֻׁעָי אָז אָבַדְתִּי בְעָנְיִי, לְעוֹלָם לֹא אֶשְׁכַּח פִּקּוּדֶיךָ כִּי בָם חִיִּיתָנִי. מספרים כי כששמע את לחנו המופלא ומלא הכמיהה של ר' שלמה לפסוק בתהלים, התמלאו עיניו של ר' אהרן דמעות והוא אמר לו שאם זהו הניגון אותו הוא מנגן, הרי שיש טעם לעזיבתו את הישיבה...

להאזנה לביצועו של ר' שלמה קרליבך לניגון זה לחצו כאן


שבת שלום וחודש טוב, הרב אוֹרי ליפשיץ, רב טירת-צבי