title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - "כִּי לֶקַח טוב נָתַתִּי לָכֶם

כִּי לֶקַח טוב נָתַתִּי לָכֶם

יוסף שמידט - חזן וזמר אופרה

שיר ליטורגי להכנסת ספר התורה להיכל -

הפסוקים המקוריים: משלי ד', ב' משלי ג', י"ז-י"ח איכה ה', כ"א
הלחנה: חזן דוד משה שטיינברג

כִּי לֶקַח טוב נָתַתִּי לָכֶם
תּורָתִי אַל תַּעֲזבוּ
עֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ
וְתמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר
דְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נעַם
וְכָל נְתִיבתֶיהָ שָׁלום
הֲשִׁיבֵנוּ ה' אֵלֶיךָ וְנָשׁוּבָה
חַדֵּשׁ יָמֵינוּ כְּקֶדֶם:לצפייה בביצוע השיר משנת 1934 לחצו כאן


יוזף שמידט - בגרמנית:Joseph Schmidt, ‏ נולד ב4- במרץ1904דוידני, דוכסותבוקובינהבאימפריה האוסטרו-הונגרית, בימינו באוקראינה-16 בנובמבר 1942 מחנה גירנבאד, על יד הינוויל,קנטון ציריך,שווייץ.

היהזמר אופרהואופרטה,טנור ליריוחזןיהודימפורסם, ילידבוקובינה, נודע גם בכינויים "הזמיר מצ'רנוביץ " ו"קרוזו היהודי". פעל בעיקר בגרמניה ואוסטריה ונחשב לאחד הטנורים הגדולים של הארצות הדוברות גרמנית ובכלל.

המשפחה בשנת 1914 השתקעה בבירת בוקובינה,צ'רנוביץ .. הוא שר החל מגיל 12 במקהלותבתי הכנסתשל צ'רנוביץ (לצד חזנים כמודוד משה שטיינברג. פרט לשפות אמו -יידיש, גרמנית ועברית, רכש שמידט מגיל צעיר שליטה טובה מאוד ברומנית,צרפתיתואנגלית. עוד כנער השתתף בהפקות אופרה של קבוצות מקומיות גרמניות ובסיוריהן.

בשנת 1918 נרשם לגימנסיה ובשנת 1922 לקורסים באקדמיה למסחר בצ'רנוביץ. שרת כמתופףבתזמורת צבאית בעיר רדאוץ (היום בבוקובינה ברומניה) ולפעמים נתבקש לשיר בפני קציני הגדוד. עם תום השרות הצבאי באותה שנה קיבל משרת חזן בבית הכנסת כורל של צ'רנוביץ, ה"טמפל".

שנת 1928 חזר שמידט לברלין והשלים את לימודיו. קומתו הנמוכה (1.54 מטר) מנעה ממנו להופיע על במות האופרה. הוא היה נמוך מדי להופעה במופעי אופרה רגילים, לכן התמקד בהופעות ברדיו, ברסיטלים, הקלטות ובהשתתפות בסרטים בגרמנית ובאנגלית. עד שנת 1933 שר ב-37 תפקידים במופעי אופרה רדיופוניים. רפרטואר החזנות שלו כלל יצירות רבות מאתלואיס לבנדובסקי. הקלטות אלה הגיעו בשנת 1994 לידי בית התפוצות בתל אביב.

עם עליית הנאציםלשלטון עדיין התאפשר לו לתקופה קצרה להמשיך בפעילותו האמנותית. ך במהרה נאסרה כניסתו לאולפני הרדיו והקולנוע בגלל מוצאו היהודי. מאוחר יותר, בשנת1937שמידט והבמאי אוסטוולד, שהיה גם הוא יהודי, יצרו גרסה באנגלית של הסרט "השיר שלי מקיף את העולם" My Song Goes Round The World שזכתה גם היא להדים יוצאי דופן. נאלץ לעזוב את גרמניה ולעבור לאוסטריה שמידט עם קולו החם, בעל המנעד הרחב, הלהיב את ההמונים ונמכרו אלפים מתקליטיו. בשנים 1934 ו-1936 שיחק גם בסרטים שהופקו באנגליה.

ב-1934הופיע שמידט גם בארץ ישראלבסיור הופעות שנמשך כשבועיים. הופיע בחמישה קונצרטים בתל אביב, כמו כן בעין חרודוביישובים אחרים וביקר בכותל המערבי.בפני צופים יהודים, בעת הסיור בארץ ישראל, שר גם פרקי חזנות.

בשנת1936שר מול קהל של 100,000 איש בבירקהובןשבהולנד ובשנת1937ערך סיור בארצות הברית והופיע בקרנגי הוללצד זמרים ידועים אחרים כמו למשל,גרייס מור. בינואר1937ביקר והופיע בפעם אחרונה בברלין.

בעקבות האנשלוסעזב האמן את וינה ובמרץ1938התיישב בבריסל, בעוד שבגרמניה ובאוסטריהכבר לא יכול היה להופיע בשום אופן.בשנת 1939 ביקר שמידט לאחרונה את אמו בצ'רנוביץ ברומניה.

שנת1940שר בשידורים רדיופוניים בשווייץ ובאנגליה.באותה שנה עמד לגלם שוב בבלגיה את התפקיד של אלעזר ב-"היהודיה" מאתהלויאולם הדבר לא יצא לפועל מפני שב-10 במאי1940גרמניה הנאצית פלשה לבלגיה. שמידט נאלץ להימלט על נפשו. תוכניתו המקורית הייתה להפליג מבלגיה או מצרפת באונייהלארצות הבריתדרךקובה, אך תוכנית זאת השתבשה לאחר שמישהו אחר השתמש בזהותו ועלה לאונייה במקומו. מאחר שתוקף אשרתו שהוצאה ב-27 בנובמבר 1941 פגה כעבור חודש וכלנמליהים היו סגורים מפאת המלחמהנשאר שמידט תקוע בצרפת. הוא עבר בהתחלת 1942 לדרומה שלצרפתוהתיישב בניצה. במאי 1942 הופיע לאחרונה באופרה בעיראביניוןאך מנוסתו לא הסתיימה, והוא נאלץ להימלט לשווייץ; מאחר שלא ניתנה לו אשרה חוקית, בלילה 7-6 באוקטובר הוא נכנס בצורה בלתי חוקית לשטח שווייץ ומצא קורת גג בציריךלמשך לא יותר משבוע, עד אשר נתפס על ידי השלטונות.

הזמר הועבר ב-16 באוקטוברעל ידי השלטונות השווייצריים למחנה פליטים בגירנבאד לידציריך, יחד עם עוד 350 יהודים. הובהר לו שעד להבהרת מעמדו אסור לו לעסוק בזמרה והצטרך לעמוד בתנאים הקשים של המחנה. שמידט סבל מבעיות בלבואף קיבלהתקף לב. נבדק וטופל החל מ-27 באוקטובר בחשד לדלקת גרון בבית החולים הקנטונלי בציריך, אך לבסוף נחשד ב"התחזות" וב"השתמטות מהעבודה". תוך התעלמות מכאביו בחזה שוחרר ב-14 בנובמבר 1942 מבית החולים בטענה ש"החלים". כעבור יומיים, ב-16 בנובמבר 1942 בעת שביקש לנוח באכסניית ואלדג הסמוכה, שמידט התמוטט, ככל הנראה בעקבות התקף לב שני ונמצא ללא רוח חיים על ידי המארחת. הוא נפטר בגיל 38. למחרת היום הוצא עבורו רישיון עבודה שהיה מאפשר לו לנוע חופשי בתוך שווייץ.

יוזף שמידט הובא לקבורה בבית העלמיןהיהודי "אונטרר פריזנברג" ברובע וידיקון של ציריך. על מצבתו נכתב:" כוכב נופל"."Ein Lied geht um die Welt" 1933 סרט "השיר שלי מקיף את העולם" לצפייה לחצו כאןhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/Joseph_Schmidt_%28timbre_allemand%29.jpg

בול גרמני שנוצר ב- 2004 לכבוד מאה שנים מאז נולד יוזף שמידט