title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים - "תיק מפקורה"

"תיק מפקורה"

בשבוע שעבר הבאנו כאן את סיפורה של חוה שמעון, "חברה למסע" של טל יוחנן למסע לפולין, ממנו שב השבוע.

וכך כתב טל: "....באוגוסט 1944 נהרג חיים יצחק – אחיה של חוה על סיפון ספינת המעפילים 'מפקורה', אונייה זו יצאה מרומניה לכיוון טורקיה במטרה להגיע בסופו של דבר לארץ ישראל אך טבעה כתוצאה מירי פגזים של צוללת גרמנית אשר ארבה לה, מתוך כ- 300 נוסעים ניצלו רק חמישה"....


ובכן מהו סיפורה של "מפקורה"?

מפקורה (Mefkure) אוניית מעפילים שהפליגה מרומניה לטורקיה באוגוסט 1944, וטובעה בדרכה על ידי צוללת. מתוך למעלה משלוש מאות נוסעים, רק חמישה שרדו.

המפקורה הייתה אונייה של 120 טון ושני תרנים שנבנתה בשנת 1929. באוגוסט 1944, עוד לפני הדחת יון אנטונסקו, ארגן המוסד לעלייה ב' שלוש אוניות להעברת יהודים מרומניה, שהייתה אז בעלת בריתה של גרמניה, לטורקיה, מתוך הנחה שהבריטים יאפשרו להם לעלות משם לארץ ישראל. ב-3 באוגוסט 1944 הפליגו מנמל קונסטנצה הספינות "מורינו", שנשאה 308 מעפילים, "בולבול", שנשאה 390 מעפילים, ו"מפקורה", שנשאה מעל 300 מעפילים (עדויות שונות מזכירות בין 315-380). במערב הים השחור, בסמוך לנמל הטורקי איגנדה נורו על "מפקורה" פגזי תותח מצוללת, והיא טבעה. ה"בולבול" הצליחה למשות חמישה נוסעים של ה"מפקורה", ובין השאר דווח על נוסע של ה"בולבול" שקפץ למים כדי להציל נוסעים שקפצו למים, אך כל שאר הנוסעים נספו. בין הנוסעים, שהיו בעיקר עולים יהודים, היו על הספינה גם חמישה קצינים בכירים מצבא פולין, שניים מהם היו בין הניצולים בשחייה. אחד הקצינים הציל גם בחורה שהתעלפה. בנוסף לשלושת אלה ניצלו גם בני זוג בשם פולופ, שהיו להם חגורות הצלה. בנוסף לחמשת הנוסעים שניצלו, ניצלו שישה מלחים טורקים שהשתמשו בסירת ההצלה היחידה.

שנים רבות נטען שהמפקורה טובעה על ידי צוללת גרמנית. אולם דיווחים אחרים טוענים שהיא טובעה דווקא על ידי צוללת רוסית, שטעתה בזיהוי או שהיו לה כוונות זדון. מחקר עדכני מדווח שהמפקורה אכן טובעה על ידי ספינה גרמנית והצוללת הרוסית דווקא פגעה באחת הספינות הגרמניות שארבו לספינות המעפילים.

יהודים רבים ספרו כיצד נצלו חייהם הודות לכך שברגע האחרון לא עלו על המפקורה, אם בגלל שהגיעו מאוחר והופנו לאוניות אחרות או בגלל אירועים אחרים כמו מחלה שמנעה השתתפות בנסיעה.

אחיה של חוה, חיים-יצחק נוסן הי"ד, היה כאמור בין הנספים.

מרדכי רסל, העיתונאי- פרסם ספר תחקיר ועדות על ה"מפקורה" וקרא לו בשם- "תיק מפקורה".


ביום ראשון שעבר נערכה האזכרה השנתית לנספים על גבי ה"מפקורה" בבית הכנסת " בית יעקב-יוסף", וחוה הדליקה נר לזכר אחיה.קיר לזכר הנספים בבית הכנסת