title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

אור דולק בבית הכנסת

זה היה אחד הלילות האיומים ביותר בתולדות עם ישראל. הלילה שבין 9 ל- 10 בנובמבר 1938, ט"ז בחשוון תרצ"ט.

לילה זה ידוע בכינוי "ליל הבדולח" בשל רסיסי הזכוכית הרבים שהצטברו על הארץ, כתוצאה מניפוץ הזכוכיות של בתי מגורים, מוסדות ציבור ובתי עסק רבים של יהודים בגרמניה ובאוסטריה.  מאות יהודים נרצחו ואלפים נעצרו ונשלחו למחנות ריכוז.          כמעט כל בתי הכנסת בגרמניה הוצתו ועלו באש.                הלילה הזה סימן את העתיד לבוא אחריו – השואה על כל נוראותיה.

לפני 11 שנים, במלאת 70 שנה לאירועי ליל הבדולח, יזם הרב יחיאל וסרמן, ראש המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, את הרעיון – להדליק את האורות בבית הכנסת בישראל ובתפוצות ולהשאירם דולקים במשך כל הלילה, שבין 9 ל 10 בנובמבר. הרבנות הראשית אימצה את המיזם והפיצה אותו לגבאים בבתי הכנסת. הומלץ לקיים  אירועי זיכרון שבמרכזם לימוד תורה והדלקת אורות בבתי הכנסת בישראל ובתפוצות.

כשעלה המיזם בפעם הראשונה, התרגשתי מאד. הגבאים בבית הכנסת בקיבוץ טירת צבי (בעמק המעיינות) בו נולדתי ובו אני גרה, השאירו אורות דולקים כל הלילה. אבא שלי, נפתלי ורטהיים ז"ל שחווה את ליל הבדולח כילד בן תשע בגרמניה, וזכרון הלילה הנורא ההוא נשאר צרוב בו עד יומו האחרון, אמר לי אז בעיניים נוצצות: "תראי איזה יופי. האורות בבית הכנסת דולקים כל הלילה!" קומתו הזדקפה. זה כל כך ריגש אותו.

החלטתי להמשיך ולהפיץ את המיזם בכל רחבי העולם, מתוך כבוד לזיכרון, מתוך עוצמה של זהות יהודית בכל מקום בו יש בית כנסת ובו מתכנסים יהודים. בבתי הכנסת בישראל אנו מחדשים יוזמה מבורכת זו ומזמינים את כל הקהילות בישראל וברחבי העולם לקיים התכנסות / טקס קצר / לימוד תורה בלילה זה.

הרעיון פשוט: לאחר התכנסות קצרה, להשאיר את אורות בתי הכנסת דולקים כל הלילה.

בשנה שעברה, במלאת 80 שנה לליל הבדולח, הצטרפו למיזם עשרות בתי כנסת באירופה וגם אחדים בארצות הברית ובדרום אמריקה.

השנה, במלאת 81 שנה לליל הבדולח, אנו מזמינים את כל הקהילות בישראל ובתפוצות לקיים אירוע בבית הכנסת, ביום חמישי, ט' בחשוון, 7בנובמבר 2019 (התאריך המדויק 9.11. יחול השנה במוצאי שבת) ולהשאיר אורות דולקים במשך כל הלילה, כנגד האורות שכבו בלילה ההוא.

הלוואי והמסורת הזו תימשך מדי שנה, עד שכל ילד קטן יידע שבלילה הזה האורות בכל בתי הכנסת בעולם דולקים ואורם מבטא את התקומה, את הבנייה ואת ההמשכיות של העם היהודי. אור במקום חושך. תקומה במקום אובדן. לימוד תורה במקום חורבן.


דליה יוחנן, קיבוץ טירת צבי, ישראל


כך הפיצה דליה במכתבה המרגש לכל הקהילות בארץ ובעולם את המיזם.


בקיבוץ שלוחות התכנסה הקהילה דווקא במוצאי השבת, התאריך המדויק של ליל הבדולח.

הרב מכאל סטבון פתח את המפגש לאחר סיום תפילת ערבית למוצאי שבת וההבדלה בדברים המתארים את אותו הלילה ואת הרעיון להתכנסות הזו כעת.

מוני ערמון, חבר הקיבוץ, קרא פרק תהלים- "מזמור שיר חנוכת הבית" ולאחריו עלה שלמה סמסון, שכנער חווה את אירועי אותו הלילה מקרוב לתאר מזכרונותיו. שלמה פתח ואמר שהפעם הוא רוצה לדבר על ה"צד האפל" של אותו הלילה, ודימה את הענין לירח שגם לו צד מואר וצד אפל. שלמה טען שלרוב עוסקים רק בצד המאיר- תרתי משמע, של שריפת בתי הכנסת ותחילת ארועי השואה ולא עוסקים בצידו האפל של אותו הלילה.בתמצית טען שלמה שאירועי אותו הלילה למעשה גרמו להצלתה של כמעט מחצית מיהדות גרמניה ואוסטריה כי היהודים הבינו שחייבים לברוח ולצאת משם. בכך חתם שלמה את דבריו שהשאירו את כולו משתאים לנוכח אמירתו.

המפגש הסתיים בתפילה לשלום המדינה מפי משה פורת, ניצול אף הוא שהיה נרגש ביותר בעת אמירתו את התפילה.


לאחר שהתפזרו איש איש לביתו הושאר האור דולק בבית הכנסת עד הבוקר.  

לצפייה באלבום התמונות לחצו כאן


 

גדי ליאון

עורך מעת לעט